Jak funguje Mintos?

Co je to P2P půjčky

Peer-to-peer lending (známý též jako person-to-person lending, social lending či sociální půjčky, někdy také přímé úvěrování, zkratkou P2P lending, P2P půjčky a p2p půjčky) je půjčování lidem přímo od lidí za pomocí zprostředkovatele a online platformy.

Na jaké platformě investovat

Srovnání 5 nejlepších investičních platforem

Název
Top 5 investiční platformy
1. Portu 93 % ★★★★★ přečíst recenzi Přečíst recenzi
2. Fondee 87 % ★★★★ přečíst recenzi Přečíst recenzi
3. Indigo 84 % ★★★★ přečíst recenzi Přečíst recenzi

Jak danit P2P

Dle §38g(2) nepodává daňové přiznání takový investor, který má jenom příjmy ze závislé činnosti (typicky zaměstnanec) a jiné příjmy dle §7 až §10 nepřesahují částku 6000 Kč. Jinými slovy, pokud jste zaměstnanec a na P2P nemáte úrokové příjmy více než 6000 Kč, tak daňové přiznání nepodáváte.

Jaký Broker je nejlepší

Za nejlepšího brokera považujeme XTB. Jedná se o společnost s letitou tradicí, která působí ve více než 13 zemích světa. Pobočku má i v České republice. Umožní obchodovat s FX, indexy, komoditami CFD, akciemi (určitě nejlepší broker na akcie) a ETF, CFD na Bitcoin a dalšími kryptoměnami.

Co je to ETF

ETF (Exchange Traded Fund neboli burzovně obchodovaný fond) je produkt, který kopíruje ceny nějakého podkladového aktiva. Tím může být komodita, dluhopis, akciový index nebo koš jiných aktiv. Na rozdíl od podílových fondů, obchodování ETF probíhá jako u běžné akcie na burzovních trzích.

Jak danit Mintos 2023

Výnosy z investic nejsou Mintosem zdaněné a proto je musíte uvést ve svém daňovém přiznání, pokud přesahují za rok 6000 Kč. Nad tuto hranici již daníte patnácti procenty obecně se doporučuje danit dle §8, protože je to nejjednodušší způsob.

Jak zdanit výnosy z investic

Danění podílových fondů, akcií a ETF

Sazba je v případě fyzických osob nastavena na 15 %, nicméně movitější investoři mohou část svých příjmů danit i 23% sazbou, která se aplikuje na část základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy, což pro zdaňovací období 2022 činí 1 867 728 Kč.

Kde investovat bez poplatku

Například XTB nebo eToro lákají na nákup akcií bez poplatku, aplikace se vás však budou snažit přesvědčit k riskantnějším spekulacím s využitím páky (nákup akcií s využitím úvěru), na nichž vydělávají víc a jsou extrémně rizikové.

Jak se urcuje Cena ETF

Tento mechanismus vzniku a zániku ETF je zárukou toho, že ETF kopíruje cenu podkladového aktiva. Cena ETF se stanovuje každých 15 sekund na burze a stejně jako u normálních akcií je pro něj klíčový střet poptávky a nabídky na trhu. Likvidita ETF se určuje jako likvidita podkladového aktiva.

Co je to CFD

CFD jsou rozdílové smlouvy. To znamená, že se nestáváte vlastníkem instrumentu, se kterým obchodujete (např. akcie, index nebo komodita), ale příslušnou stranou rozdílové smlouvy. Když obchodujete CFD, spekulujete pouze na pohyb ceny, která může samozřejmě stoupat nebo klesat.

Jak se dani Mintos

Na Váš účet se připíše příslušná splátka úroků v plné výši. Ve stejnou chvíli se část splátky úroků z Vašeho účtu strhne jako srážková daň dle platné sazby. Až budete přiznávat příjmy v zemi, kde jste daňovým rezidentem, celkovou výši daně můžete obvykle snížit o již sraženou částku.

Kdy se neplati daň z investic

Cenné papíry splní časový test

Pokud mezi prodejem a nákupem akcií uplynou aspoň 3 roky, příjem je zcela osvobozen od daně z příjmů. V tomto případě si dávejte pozor dvakrát. Je tomu již relativně dlouho, ale ve společnosti je stále zažité, že časový test pro CP je jen 6 měsíců.

Kdy nemusím danit investice

Cenné papíry splní časový test

Pokud mezi prodejem a nákupem akcií uplynou aspoň 3 roky, příjem je zcela osvobozen od daně z příjmů. V tomto případě si dávejte pozor dvakrát. Je tomu již relativně dlouho, ale ve společnosti je stále zažité, že časový test pro CP je jen 6 měsíců.

Jak se vyhnout daním

Projděte si proto 10 legálních triků, díky kterým můžete na daních ušetřit.1) Tvořte opravné položky.2) Čerpejte zaměstnanecké benefity.3) Vyplaťte si odměnu jen do 2500 korun.4) Nevyplácejte si celé zisky v penězích.5) Uplatněte likvidaci zásob v nákladech.6) Neposkytujte nic zdarma, lépe za jednu korunu.

Jaký je nejlepší Broker

Srovnání 9 nejlepších brokerů v roce 2023

Název
Top 9 brokerů
1. XTB 95 % ★★★★★ přečíst recenzi Přečíst recenzi
2. DEGIRO 92 % ★★★★ přečíst recenzi Přečíst recenzi
3. eToro 91 % ★★★★ přečíst recenzi Přečíst recenzi

Kam nejlépe investovat peníze

Nejvyšší zhodnocení nabízejí akciové fondy, u kterých je ale výrazné riziko kolísání hodnoty. Dluhopisové a smíšené fondy dosahují nižšího výnosu, ale zároveň i méně kolísají. Nejbezpečnější jsou fondy peněžního trhu, které ale přináší výnos jen ve výši několika procent ročně.

Kdy prodat ETF

ETF můžete prodávat kdykoli během obchodních hodin dané burzy cenných papírů. Jedná se tedy o investici, v rámci které nejsou prostředky investora nijak vázány a lze je okamžitě prodat za peníze odpovídající aktuálnímu tržnímu ocenění.

Proč investovat do ETF

ETF fondy umožňují spekulaci na růst ale i na pokles hodnoty podkladového aktiva. Přičemž podkladovým aktivem mohou být akcie, akciové indexy, komodity a měny. Zároveň je při nich minimalizováno riziko, protože kopírují složení určitého tržního indexu.

Co je to spread

Ve finančnictví představuje spread rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou daného finančního instrumentu. Může se jednat o ceny akcií, dluhopisů, měn, komodit, futures, opcí, apod. Jinými slovy jde o hodnotu, o kterou se liší nejvyšší nabízená cena a nejnižší poptávaná cena.

Jak zdanit dividendy z ETF

Dividendy i daně z prodejů cenných papírů jsou dle českých zákonů zdaněny sazbou 15 %. Pochopitelně se pak na ETF fondy vztahuje stejná výjimka ohledně časového testu a celkové výše příjmů z prodejů, chcete-li být zcela ušetřeni od daňových přiznání.

Jak danit Mintos Notes

Pokud daňový domicil nepředložíš, budou Ti Notes daněny sazbou 20 %. Pro české daňové přiznání můžeš z Lotyšska pro účel dvojího zdanění uplatnit pouze 10 %, zbylých 5 % je potřeba dodanit v ČR. Výsledná sazba tedy bude 25 %. Pokud daňový domicil prokážeš, sníží Mintos danění na 10 % a 5 % dodaníš v ČR = celkem 15 %.

Jak zdanit zisk z burzy

Typicky se u nás v České republice odvádí 15% daň ze zisku, který vzejde z vašich uzavřených pozic. Daně z tradingu spadají pod paragraf 10 (§ 10 – ostatní příjem) ze zákona o daních z příjmu. Nejedná se o kapitálový majetek, jako tomu je například u dividend.

Jak se vyhnout dani z kryptoměn

Pokud se tedy ptáte, jak neplatit daň z kryptoměn, řešení je jen jedno – koupit a neprodávat ani nesměňovat. Příklad: nakoupili jste bitcoin, jeho hodnota v průběhu času klesá a roste, ale nesměňujete ho za jinou kryptoměnu ani za fiat měnu*, takže nedochází ke zdanitelné transakci.

Jak se dani peníze z investic

Danění podílových fondů, akcií a ETF

Sazba je v případě fyzických osob nastavena na 15 %, nicméně movitější investoři mohou část svých příjmů danit i 23% sazbou, která se aplikuje na část základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy, což pro zdaňovací období 2022 činí 1 867 728 Kč.

Jak platí daně živnostník

Jak se daň z příjmů OSVČ počítá Daň z příjmů činí 15 % ze základu daně, tedy z vašich příjmů po odečtení výdajů a nezdanitelných položek. Z takto vypočítané daně navíc odečtete daňové slevy a zvýhodnění. Daňový základ nad částku 1 867 728 Kč se za rok 2022 daní zvýšenou sazbou 23 %, která od roku 2021 nahradila tzv.