Co má být na paragonu
Doklad musí obsahovat:datum uskutečnění prodeje.označení či popis zbožíjeho kupní cenu.identifikační údaje prodávajícího (jméno a příjmení živnostníka, nebo název prodávajícího, jde-li o obchodní společnost)identifikační číslo (IČ)jeho sídlo.údaj o tom, že prodávané zboží je použité
Archiv
Jak má vypadat Paragon
Zjednodušený daňový doklad musí obsahovat
identifikační údaje – jméno a příjmení nebo název nebo obchodní firmu, případně název prodávajícího, jeho identifikační číslo, sídlo (v případě právnické osoby) nebo místo podnikání (v případě fyzické osoby), evidenční číslo daňového dokladu, základní nebo sníženou sazbu daně.
Kdy stačí účtenka a kdy musí být faktura
Běžný nebo zjednodušený daňový doklad
V případě, že se jedná o doklad k platbě nepřesahující 10 000 Kč, může podnikatel vystavit tzv. zjednodušený doklad (paragon daňový doklad). Pokud tuto částku přesáhne, vystavuje se běžný daňový doklad se všemi náležitostmi (faktura).
Jak číslovat Paragon
Na každý paragon dopisuje číslo ručně. První bloček č. 1-49 a u druhého bločku čísluje zase znovu 1-49, takže je to odlišeno pouze datumem (ke mně se samozřejmě dostalo až následně).
Kdy se vystavuje paragon
Paragon zpravidla vystavujete, když od zákazníka přebíráte peníze osobně, transakce je tedy už dokončená. Zatímco v případě platby na fakturu dostanete peníze až později.
Jak účtovat paragon
Zjednodušené daňové doklady (paragony) se zadávají do agendy Účetnictví/Pokladna. Vzhledem k tomu, že na těchto dokladech je vyčíslena pouze celková hodnota a sazba DPH bez uvedení DPH v korunové hodnotě, je nutné uvést celkovou hodnotu dokladu v příslušné sazbě DPH do třetího sloupce sekce Částka.
Co nesmí chybět na faktuře
Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:označení účastníků – tedy jméno a příjmení (OSVČ), resp. název firmy; adresu, resp.slovní a číselné označení dokladu – např.: “Faktura 2025001”.peněžní sumu – celkově a nebo podrobně (cena za měrnou jednotku a označení množství).den vyhotovení účetního dokladu – tj.
Jak účtovat Paragon
Zjednodušené daňové doklady (paragony) se zadávají do agendy Účetnictví/Pokladna. Vzhledem k tomu, že na těchto dokladech je vyčíslena pouze celková hodnota a sazba DPH bez uvedení DPH v korunové hodnotě, je nutné uvést celkovou hodnotu dokladu v příslušné sazbě DPH do třetího sloupce sekce Částka.
Co vše musí být na Uctence
Běžný daňový doklad pak kromě výše uvedených musí uvádět i následující:identifikace kupujícího (jméno a příjmení, případně jméno firmy) včetně adresy sídla/místa podnikání a DIČ,základ DPH,výše DPH zaokrouhlená na celé koruny,jednotková cena bez DPH,jakákoliv sleva nezapočítaná v jednotkové ceně.
Co je daň na vstupu a na výstupu
Daň na vstupu je DPH, které Vám účtují Vaši dodavatelé. Pokud máte řádný daňový doklad a jste plátce DPH, snížíte si o tuto částku odvod DPH do státního rozpočtu (FÚ). Daň na výstupu je daň, kterou Vy budete účtovat Vašim odběratelům k Vámi poskytnutým plněním a kterou odvedete do stát. rozpočtu.
Kdy nemusím vystavit fakturu
Kromě DUZP nesmí na faktuře chybět ani datum vystavení. Jedná se o datum, kdy dodavatel doklad vystavil. Podle zákona musí plátce DPH vystavit fakturu do 15 dnů od prodeje zboží nebo poskytnutí služby, případně od přijetí úplaty. Záleží, co nastalo dříve.
Kdo je příjemce na faktuře
Kdo je příjemcem na faktuře
Jedná se o osobu odpovědnou za přijetí daného zboží nebo služby, ale její údaje nemusí být na dokladu uvedeny, proto není z hlediska zdanění považován za účastníka transakce. Na faktuře je však dobré uvést údaje o příjemci, zvláště pokud jde o někoho jiného než kupujícího.
Co musí mít účtenka
Prodejní doklad musí obsahovat:označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením,identifikační číslo osoby (bylo-li přiděleno),datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby,druh zboží nebo služby,cenu, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.
Kdy se platí DPH
Kdy se stáváte plátcem DPH Plátcem DPH se stáváte v okamžiku, kdy ve dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsících překročíte obrat 2 miliony korun. Plátcem DPH se stáváte od prvního dne druhé měsíce, jenž následuje po měsíci, kdy byl stanovený obrat překročen.
Proč se platí DPH
Hlavní výhodou této daně je, že se snadno vymáhá a subjekty se jejímu placení mohou hůře vyhnout. Je to typ nepřímé daně, protože není možné dopředu jednoznačně určit daňového poplatníka, tedy osobu, která bude v konečné fázi daň platit.
Jak vystavit fakturu bez IČ
Je možné vystavit fakturu, když nevlastníte živnostenské oprávnění I jako nepodnikatel můžete legálně fakturu vystavit, pokud se jedná o příležitostný příjem do 30 000 Kč za kalendářní rok.
Co má být na faktuře
slovní a číselné označení dokladu; popis zboží nebo služby, za které jste fakturu vystavili; celková fakturovaná částka nebo fakturovaná částka rozepsaná na měrné jednotky s označením jejich množství; datum vystavení faktury.
Co znamená když někdo není plátce DPH
Neplátce – podnikatel či firma, která má obrat nižší než 1 000 000 Kč v předešlých, po sobě jdoucích kalendářních měsících. Nemá povinnost odvádět DPH a nemá nárok na odpočet. Plátce je osobou registrovanou k dani. Musí odvádět daně ze všech svých zdanitelných plnění a má nárok na odpočet.
Proč se platí daně
Daň je finanční částka, kterou musí občané nebo organizace platit státu v souladu se zákonem. Jedná se o způsob, jakým stát získává finanční zdroje na financování veřejných projektů a služeb, jako jsou například zdravotnictví, vzdělání, bezpečnost, infrastruktura a další oblasti.
Na co je daň 21%
Kolik je DPH – sazba DPH 2023
V ČR existují 3 sazby DPH, a to: Základní sazba – 21 % (podléhá jí většina zboží a služeb) První snížená sazba – 15 % (podléhají jí potraviny, některé zdravotnické pomůcky, hromadná doprava a další) Druhá snížená sazba – 10 % (podléhá jí zejména kojenecká výživa, léky, knihy a hudebniny)
Kdy se neplatí DPH
Zjednodušeně: pokud se plátcem DPH povinně stát nemusíte — tedy pokud váš obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců není vyšší než 2 miliony Kč — pak se typicky plátcem DPH stát nechcete. Administrativa pro plátce DPH je složitější a přináší řadu povinností.
Kdo muze vypsat fakturu
Fakturu může vystavit i nepodnikatel, daňový zákon neurčuje její podobu. Faktura pouze informuje o částce, kterou má druhá strana uhradit za konkrétní zboží či služby. Zatímco daňový doklad může vystavovat pouze podnikatel, který je plátcem DPH.
Kdy je nutné vystavit fakturu
Jedná se o datum, kdy dodavatel doklad vystavil. Podle zákona musí plátce DPH vystavit fakturu do 15 dnů od prodeje zboží nebo poskytnutí služby, případně od přijetí úplaty.
Kdo muze nakupovat bez daně
Neplátcem DPH může být buď firma (např. fyzická osoba podnikatel podnikající na základě živnostenského listu či jiného oprávnění nebo společnost), nebo konečný spotřebitel (např. babička, která jde nakupovat do Alberta).
Kdy se vyplatí být plátce DPH
Zda je výhodnější být, či nebýt plátcem DPH se odvíjí od Vaší pozice na trhu podnikání. Pokud jsou Vaši zákazníci plátci DPH, nebo Vy sami nakupujete od firmy, která plátcem DPH je, je pro Vás výhodnější registrovat se k plátcovství DPH a to i přesto, že Váš roční obrat nepřesahuje 2 000 000 Kč.