Jak funguje podlahové vytápění?

Jak funguje elektrické podlahové topení

V případě elektrického podlahového topení zajišťují ohřev vytápěcí kabely, rohože, nebo fólie, které jsou zabudované v podlaze a napojené na elektrickou síť. Elektrické podlahové topení je oproti teplovodnímu nákladnější na provoz, ale jeho životnost je delší až o několik desítek let.
Archiv

Jak topit v podlahovém topení

Nejčastěji je možné nastavení tří režimů regulování teploty, které nastavíte na termostatu. Podlaha + prostor. V tomto nastavení termostat vyhodnocuje teplotu vzduchu v místnosti a po jejím dosažení se topení vypne. Podlahová sonda však plní i úlohu limitu, nedovolí tedy překročit stanovenou teplotu podlahy.

Co je potreba na podlahové topení

V rámci návrhu je třeba promyslet i vhodný zdroj tepla. Aby nedocházelo k přehřívání, podlahové vytápění vyžaduje nízkoteplotní zdroj vytápění, který produkuje topné médium s maximální teplotou 50–55°C. Vhodným řešením mohou být tepelná čerpadla, ale také plynové, elektrické a kondenzační kotle.
Archiv

Jak dlouho trvá než se nahřeje podlahové topení

Proces nahřívání trvá poměrně dlouhou dobu. Radiátor zapnete a do několika minut už je v místnosti příjemně, kdežto u podlahového vytápění si počkáte mnohem déle – i několik hodin.

Jaká je spotřeba elektrického podlahového topení

Zatímco průměrná roční spotřeba energie na vytápění dosahuje v ČR asi 0,8 GJ/m2, u elektrického vytápění je tato hodnota 0,3 až 0,4 GJ/m2. Regulace také umožňuje přizpůsobit topný režim měnícím se rodinným i ekonomickým podmínkám.

Jak tepla voda do podlahového topení

Zatímco voda v soustavě radiátorů se musí ohřívat na 60–80 °C, u podlahového topení bohatě postačí teplota vody okolo 38 °C, více je zbytečné.

Jak dlouho vydrží podlahové vytápění

Nezáleží na tom, zda budete využívat elektrické podlahové vytápění v podobě rohoží či kabelů, nebo teplovodní podlahové topení. U obou těchto systémů je životnost na úrovni 40–50 let. Horní hranice životnosti je ovšem závislá na provozních hodinách vytápěcího systému.

Jak často měnit vodu v podlahovém topení

Jakým způsobem se systém podlahového topení čistí a jak často je třeba jej provádět Kontrola kvality by se měla obecně provádět jednou ročně. Pokud systém dobře topí, pravděpodobně k žádnému problému nedochází. V opačném případě je třeba vodu vyměnit a potrubí propláchnout.

Jak vypustit vodu z podlahového topení

Každý topný systém, který je závislý na cirkulaci vody, musí být odvzdušněn. Nejinak je tomu u podlahového vytápění. Každý systém podlahového teplovodního vytápění by měl mít odvzdušňovací ventily v rozdělovači a také v kotelně. Jejich úkolem je automaticky vypouštět vzduch nebo umožnit ruční vypouštění.

Jak nastavit teplotu vody v podlahovém topení

Běžně se reguluje v rozsahu 35–45 °C. Obava z prasknutí trubek není relevantní, ty jsou obvykle zality v betonu a jejich životnost je více než 100 let. Přívodní teplota vody do podlahovky se obvykle reguluje podle ekvitermní křivky nastavené na zdroji tepla, kotle nebo tepelném čerpadle.

Jaká teplota má být v podlahovém topení

Jednou z charakteristických vlastností podlahového topení je, že teplota nášlapné vrstvy nesmí přesáhnout 29 °C v obytných místnostech (33 °C v koupelnách). Vyšší teploty jsou nepřípustné z důvodu negativního vlivu na lidských organismus, který je ve styku s podlahou.