Jak funguje radiostanice?

Jak funguje Ctcss

CTCSS funguje tak, že pokud navolíte některý z 38 subtónů, tak vaše radiostanice současně do vaší řeči přidává tón o nízké frekvenci, které neslyšíte (67 – 254,1 Hz mají subtóny a přenášená řeč má 300 Hz – 3 kHz), a tak radiostanic, která má aktivní selektivní volbu je registruje a vpustí jen ty hovory, které mají …
Archiv

Co je to radiostanice

Radiostanice je zařízení pro bezdrátový přenos mluveného slova, dat nebo jiných informací přeměněných na elektrický signál, který se přenáší pomocí vysoké frekvence rádiových vln. Radiostanice obsahuje vysílač a přijímač v jedné konstrukci.

Jak daleko dosáhne vysílačka

Praktický dosah mezi sebou bývá cca 2–5km, při vhodném stanovišti výrazně více. Vysílačky pracující v pásmu 448MHz se spíše hodí do zastavěných oblastí a stavebních objektů, vysílačky pracující v pásmu 172MHz jsou vhodnější do terénu.
ArchivPodobné

Na jakých frekvencích můžu vysílat

Původně u nás bylo povolené pouze základní pásmo 40 kanálů na frekvencích 26,965 až 27,405 MHz. Dnes můžeme používat rozšířené pásmo 80 kanálů v rozsahu 26,565 až 27,405 MHz. Ale do ruky se vám snadno dostane i vysílačka disponující 200 (příp. 240) kanály.
Archiv

Jak funguje hotspot ČB

CB hotspoty jsou obyčejné CB stanice s hlasovým připojením do internetu. Takováto stanice (myšleno radiostanice, vysílačka) je umístěna někde v dosahu ostatních stanic (myšleno CBčkářů). Hotspot je díky reflektoru (řídícímu mozku) spojen s ostatními reflektory (ty jsou v jiných městech).

Jakou vysílačku na airsoft

Vysílačky PMR radistanice jsou ruční vysílačky pracující v pásmu VKV na frekvenci 446,00625 – 446,09375 MHz. Tyto satnice mají standartně 8 pracovních frekvencí (kanálů), výkon 0,5 W a integrovanou anténu. Vysílačky PMR mají i domácí využití, pro použití těchto přístrojů nepotřebujete žádné povolení.

Jak vybrat radiostanici

Výběr vysílačky je tak třeba dobře zvážit. Vybírat si budete vhodný přístroj podle toho, kde ji budete nejčastěji využívat. Mezi další parametry při výběru patří dosah, počet kanálů, množství funkcí, ale především kvalita spojení nebo výdrž baterií.

Co je to UHF

Ultrakrátké vlny (UKV, anglicky Ultra High Frequency, tj. UHF) je v radiokomunikacích označení rozsahu frekvencí podle definice Mezinárodní telekomunikační unie (ITU). Kmitočtový rozsah elektromagnetických vln pro rozsah UKV je stanoven od 300 MHz do 3 GHz (3000 MHz), tj.

Jakou vysílačku si vybrat

Nejlepší vysílačky

Pořadí Název Hodnocení
1. Motorola TLKR T42 3ks ⭐ 97 %
2. Baofeng UV-5R ⭐ 91 %
3. GoGEN Maxipes Fík MAXI zelená ⭐ 90 %

Jak zvýšit výkon vysílačky

V případě vysílaček se pro zlepšení dosahu a pokrytí může používat radiová síť se základnovými stanicemi, které se v tomto případě obvykle označují termínem převaděče. Příkladem může být například systém propojených převaděčů MultiSite, které Hytera nabízí pro svou technologií DMR Tier II.

Co je LPD pásmo

Low Power Device neboli zařízení s nízkým výkonem je označení, které velmi dobře koresponduje s názvem příslušného všeobecného oprávnění pro ČR „všeobecné oprávnění č. VO-R/10/12.2019-9 k využívání rádiových kmitočtů a k provozování zařízení krátkého dosahu„.

Co je to VHF

VHF (Very High Frequency) je zkratka označující nízkofrekvenční pásmo, které je využíváno pro rozhlasové a radiové vysílání. Českým ekvivalentem je zkratka VKV (velmi krátké vlny).

Co je VHF a UHF

Rozdíl mezi VHF a UHF není v dosahu, ale spíš ve způsobu šíření signálu. UHF se uplatní spíše v hustější zástavbě, kde dochází k častým odrazům signálů od budov a podobně. Na dálkové spojení je již třeba, aby mezi stanicemi nebyla překážka (kopec, les, …) VHF se hodí spíš do otevřenějšího terénu.

Jak vybrat PMR vysílačku

Jakou vysílačku doporučujete na pásmo PMR Rozhodně homologovanou PMR vysílačku určenou pouze pro pásmo PMR. Tím je zajištěno, že vysílačka je legální, mám povolený výkon (maximálně 500mW) a integrovanou anténu.

Co je to VKV

Velmi krátké vlny (zkratka VKV nebo též VHF z anglického Very High Frequency) je oblast elektromagnetického záření používaná především pro přenos rozhlasového a radiového signálu v atmosféře. Označení vyplývá z toho, že jeho vlnová délka je poměrně velmi krátká.

Co je to PMR

Personal Mobile Radio je elektronické zařízení (vysílačka) umožňující komunikaci prostřednictvím dvou kompaktních bezdrátových radiostanic, pracujících na 8 povolených kanálech v pásmu 446 až 446,1 MHz.

Jak vznikají rádiové vlny

Rádiové vlny (též rádiové záření) jsou částí spektra elektromagnetického záření s vlnovými délkami od 1 milimetru až po tisíce kilometrů. Vzniká mimo jiné v obvodu střídavého proudu, k němuž je připojena anténa. Rychlost šíření rádiových vln je v prostoru přibližně rovna rychlosti světla ve vakuu.

V jakém kmitočtovém rozsahu je pásmo velmi krátkých vln

"rádiové vlny" – v praxi se využívají kmitočty řádově od desítek kHz do desítek GHz. Radioamatéři používají jednak část vln středních (pásmo 1,8 MHz), jednak vlny krátké (3 – 30 MHz), jednak vlny velmi krátké a mikrovlny (od 30 MHz výše, v praxi zatím do cca 100 GHz).

Co jsou povinné minimální rezervy :

Banky v eurozóně jsou povinny držet na běžném účtu u své národní centrální banky určitou částku finančních prostředků jako rezervu. Tyto prostředky se nazývají minimální rezervy. Povinné minimální rezervy bank se určují na období šesti až sedmi týdnů – tzv. udržovací období.

Jak se šíří rádiový signál

Rádiové signály se šíří ve volném prostoru přímočaře jako elektromagnetická vlna. V blízkosti zemského povrchu závisí způsob šíření na frekvenci: Dlouhé a střední vlny mají tendenci ohýbat se podél zemského povrchu a dosahují „za obzor.

Jakou rychlostí se šíří rádiový signál ve vesmíru

Vlnová délka: menší než 1 pm

I když mají jednotlivá elektromagnetická vlnění různé vlastnosti, jedno mají společné: ve vakuu (a přibližně i ve vzduchu) se všechna šíří rychlostí c = 300 000 km/s. V jiných prostředích je jejich rychlost menší.

Kdo objevil rádiové vlny

Jejich existenci předpověděl skotský fyzik James Clerk Maxwell, který v roce 1870 vytvořil teorii elektromagnetizmu. O několik let později Heinrich Hertz, německý fyzik, aplikoval jeho teorie na vysílání a přijímání radiových vln. Na jeho počest je pojmenovaná jednotka frekvence elektromagnetických vln – hertz.

Kdo stojí v celé České národní banky

Aleš Michl (guvernér) – od 1. 12. 2018, jmenován Milošem Zemanem.

Jaké jsou devizové rezervy ČNB

Devizové rezervy – časová řada

Stav ke dni v mil. USD v mil. Kč
30.11.2022 137.230,4 3.215.856,6
31.10.2022 131.869,9 3.256.790,3
30.09.2022 132.612,4 3.339.313,4
31.08.2022 141.532,3 3.471.504,1

Kdo je majitelem ČNB

Podnik neručí za závazky státu a stát neručí za závazky podniku. Přesto vlastníkem je pořád stát, statutární orgány jmenuje a odvolává zřizovatel, tj. stát atd.