Jak funguje Tycova Bojka?

Jak navázat Tycovou Bojku

Tyčovou bójku nastražujeme buď pomocí průběžného olova, které drží bójku na místě, nebo ji můžeme zavést lodí a zajistit tzv. na trhačku, tedy pomocí trhacího vlasce přidělaného na protější břeh nebo pomocí kotvy v kterékoli části toku.
Archiv

Jak navázat Bojku na sumce

Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině. Záběr někdy bývá razantní, jindy naopak nenápadný.

Jak nahodit na sumce

Pokud nahazuji ze břehu, používám nejčastěji menší kámen o hmotnosti 500-700 g nebo olovo 300-500 g těžké. Zátěž ke šňůře připevňuji trhacím vlascem o průměru 0,50 mm, který v případě uváznutí povolí. Je-li možné zavážet, používám kámen o hmotnosti 2-5 kg a jako trhačku vlasec o průměru 0,30-0,40 mm.

Jak navázat podvodní splávek na sumce

Na podvodní splávek nastražíme jeden jednoháček, sumcový č. 6 nebo 7, na který napíchneme 2 až 3 velké rousnice. Nebo můžeme přidělat na podvodní splávek sestavu z jednoho nebo dvou trojháčků (dáváme dva trojháčky nad sebe). Na ty můžeme nastražit 5 a více rousnic na jeden háček.

Jak navazat na Trhacku

K umístěné bójce, nejlépe pomocí karabinky, připneme celou sestavu se splávkem a nástražní rybkou, splávek s rybou dáme do vody, vypneme vlasec a můžeme se těšit na záběr. Prut by měl být při metodě na trhačku, postavený kolmo v zemi, pokud možno umístěný v kvalitním stojanu.

Jak velký podvodní splávek

Návazec 80 až 120 cm, 3x trojháček, bezuzlové vázání, s ochranou bužírkou (nejen chrání ale také brání zamotání!). Ryby od 15 do 35 cm, splávek zvukový, nebo klasický, 30 až 50 g. Podvodní splávek na štiky, celková délka 60 až 80 cm, splávek bez kuliček, 20 až 30 g, velikost rybiček 8 až 14 cm.

Jak nastražit pelety na sumce

Jak chytat sumce na plovoucí pelety Ideální je peletu nastražit klasicky na vlas pod velký háček (stejně jako na kapry).

Jak chytat na podvodní splávek

Na podvodní splávek nastražíme jeden jednoháček, sumcový č. 6 nebo 7, na který napíchneme 2 až 3 velké rousnice. Nebo můžeme přidělat na podvodní splávek sestavu z jednoho nebo dvou trojháčků (dáváme dva trojháčky nad sebe). Na ty můžeme nastražit 5 a více rousnic na jeden háček.

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.

Jak na sumce s podvodním splávkem

Podvodní splávky na sumce upevňujeme buďto s pomocí zarážky, uzlíku nebo kouskem párátka. V žádném případě nepoužívejte gumové kuličky nebo válečky! Proč Protože při záběru od sumce se roztrhnou, takže celou montáž můžete vázat znova.

Jaká je nejlepší návnada na sumce

Nástražní ryby na sumce

Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře. Dneska to je na pár facek. Na Ebru používají kapry, za což by si u nás kapraři rvali vlasy. V našich poměrech to nejvíce odnese tloušť nebo cejn, případně karas stříbřitý.

Jaké pelety na sumce

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.

Jak nejlépe na sumce

Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.

Jak nastražit podvodní splávek

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.

Jak přilákat sumce

Je dobré, když se menší ryby okolo pelet motají, protože na lovném místě vznikají jak vibrační, tak pachové stopy, které sumce dříve nebo později přilákají. Funguje to na samém principu, jako když chytáte na splávek a na místo „sedne“ štika, protože u koule šrotu jsou desítky perlínů a plotic.

Jak chytat ryby na játra

Játra si krájím na drobné úzké proužky a nastražuji je přímo na háček. Špička háčku by měla zůstat volná. Játra na háčku nejsou tak pevná jako zmínění červy, takže je potřeba častěji přehazovat, pokud zaznamenáte nějaký pohyb na špičce.

V jaké hloubce hledat sumce

Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno.

Kdy nejvíc berou sumci

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Kdy se třou sumci

Sumec velký je dnes jedinou naší rybou, která může dosáhnout hmotnosti 100 kg a více. Pohlavně dospívá ve stáří 3–5 let, samice v průměru o rok později než samci. Tření probíhá podle oblasti od května do srpna (teplota vody by měla být 18–22 °C).

Jak chytat sumce na podvodní splávek

Při lovu sumců na podvodní splávek používáme návazcovou šňůru o nosnosti 100 až 150 kilogramů. Pro výrobu návazce nám postačí 80 až 150 centimetrů této šňůry. Co se týče splávků, tak ty se vyrábí v gramážích od 10 do 200 gramů. Podvodní splávky na sumce upevňujeme buďto s pomocí zarážky, uzlíku nebo kouskem párátka.

Jak vyprovokovat sumce

Úspěch mohou přinést jak nástrahy tvrdé (plandavky, rotační třpytky a woblery), tak i měkké (rippery, twistery a ostatní „gumové” napodobeniny kořisti – žížal, pijavic, úhoříků, obojživelníků i ryb) Sumce provokují hlavně nástrahy, které pod vodou vyvolávají silné vlnění či vibrace.

Jak vybrat prut na sumce

Lov sumců ze břehu

si kupte prut od 270 cm, pokud se chystáte lovit na kratší vzdálenosti, nebo 3m pokud budete lovit vyvážením na 100 a více metrů, maximálně ale doporučujeme prut s délkou 330 cm a zátěží 500 g.

Na co se chytá tloušť

Tloušti totiž patří k několika málo druhům, kterým chutná i v zimě. Na konci roku je můžeme lovit na umělé nástrahy a malé rybičky. S nástupem sezony, kdy jsou tyto metody už zakázané, používám žížaly, červy i rohlík. Vyhlášenou pochoutkou jsou bezesporu drůbeží střívka a játra.

Kdy jít na sumce

Vrcholná sezóna lovu sumce připadá na červen až září. S ochlazováním vody jeho aktivita postupně klesá, neboť největší hlad dostává při teplotách vody kolem dvaceti stupňů Celsia.

Jak vytáhnout sumce z vody

Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.