Jak hnojit křen?

Jak správně vykopat křen

Křen opatrně vyryjte a odstraňte jeho hlavní kořen ale i kořeny postranní. Ty ale nevyhazujte a také je uchovejte stejným způsobem jako křen. Nebojte, kořeny nebudete konzumovat. Ty uchováváme k jinému účelu a tím je následná jarní výsadba.
Archiv

Jak zakořenit křen

Podzimní sklizeňKřen množíme kořenovými řízky silnými asi jako tužka a dlouhými 20–25 cm.Abychom při výsadbě poznali horní a dolní konec řízku, seřízneme spodní konec šikmo.Připravené řízky svážeme do svazku a zaryjeme do stinného místa na zahrádce, nebo je založíme do písku v chladném sklepě.

Co potřebuje křen

Křen pěstujeme na slunci nebo v polostínu. Potřebuje vlhkou bohatou půdu. Vhodné je ji předem dobře připravit a pohnojit správně vyzrálým kvalitním kompostem, který jsme před výsadbou zaryli do půdy. Křen se pěstuje dvěma způsoby – jednoletým a víceletým.
Archiv

Jak přesadit křen

Před výsadbou z nich ve střední části odrhneme tenké kořínky a pupeny a vysazujeme je šikmo do mělčích brázd. Koncem června kořeny odhrneme a ve střední části z nich odstraníme tenké kořínky. Pak zeminu opět znovu přihrneme. Křen sklízíme co nejpozději na podzim.

Proč Křen pálí

Křen je cenným zdrojem celé škály vitaminů i minerálů, ovšem hlavní roli v jeho očistných účincích na trávicí i dýchací cesty hrají sirné silice. Právě z nich nás při strouhání křenu pálí oči i nos.

Proč jíst křen

Léčivé vlastnosti:

Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále má silné antibiotické a antiseptické (desinfekční) působení, kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním.

Kde se daří křenu

I když křenu nejlépe prospívá kyprá, lehčí a výživná půda, dařit se mu bude prakticky v jakékoli půdě. Chceme-li však velké a dlouhé kořeny, musí být vrstva kypré půdy silná alespoň 30 cm a těžké půdy je třeba zlehčit pískem. Každé rostlině též prospěje alespoň kyblík kompostu.

Jak se starat o křen

Jak o křen pečovat

Křen potřebuje dostatek vláhy a živin. V suchých obdobích je potřeba jej opravdu hodně zalévat, jinak bude mít slabé kořeny a štiplavou chuť. Dále je potřeba během června odhrábnout zeminu kolem kořenových řízků a odstranit všechny postranní kořínky. Poté zeminu zase přihrábneme.

Co léčí křen

Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém, detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru. Preventivně chrání před rakovinou trávicího ústrojí.

Kdy na křen

Odpověď: Křen sklízejte pozdě na podzim, po odumření listů (v říjnu až listopadu). Křen opatrně vyryjte, z postranních kořenů si připravte řízky na další rok. Ve vlhkém písku v chladném sklepě vydrží několik měsíců.

Na co je zdravý křen

Křen také dokáže z našeho těla vyhnat různé infekce, je proto vhodný při nachlazení, angíně a chřipce. Dokáže zničit původce onemocnění v našem zažívacím traktu. V malých dávkách navíc křen povzbuzuje chuť k jídlu a činnost trávicí soustavy, usnadňuje odkašlávání a má mírný močopudný účinek.

Jaké účinky má křen

Léčivé účinky křenu:

Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém, detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru.

Proč křen nepálí

Nastrouhaný křen pobytem na vzduchu oxiduje a ztrácí pálivost. Co je v těch kupných si netroufám odhadovat.. Na jaře křen nepálí, všechna síla jde na tvorbu listů.

Proč Křen nepálí

Nastrouhaný křen pobytem na vzduchu oxiduje a ztrácí pálivost. Co je v těch kupných si netroufám odhadovat.. Na jaře křen nepálí, všechna síla jde na tvorbu listů.

Jaké vitamíny má křen

Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.

Jak se nakládá křen

Očištěný křen nakrájíme na kolečka a rozmixujeme s 2 dcl převařené vody, 1 dcl oleje, lžící cukru, lžící octa a lžičkou soli. Vytvořenou kaši plníme do malých skleniček od přesnídávek (z množství jsou 3 a půl sklenky) a uložíme do lednice, kde nám tato směs vydrží až 1 rok.

Co s čerstvým křenem

Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu. V hrnci rozpustíme máslo, které zaprášíme moukou, zalijeme vývarem a přidáme trochu mléka, osolíme, opepříme a za stálého míchání provaříme.

Jak zakonzervovat křen

Křen omyjeme, zabalíme celý pevně do mokrého papíru, vložíme do mikroténového sáčku, kolem dokola sáček převážeme 1- 2 gumičkami. Křen uložíme do lednice do šuplíku na zeleninu a ukrajujeme, když potřebujeme. Křen vydrží jako čerstvý i rok, dokonce na něm začnou rašit lístečky.

Jak zvýraznit chuť křenu

Jako příloha k masu se křen strouhá někdy společně s jablky – jablkům dá křen pikantní chuť a zároveň jablka jeho výraznou chuť zmírní a výsledkem je chutná osvěžující příloha.

Jak udržet křen

Ve vodě: Vhodnější je uchovat křen ve vyšší nádobce s vodou, kterou pravidelně (2x za den) měníme. V mikrotenovém sáčku: Jednoduchý způsob uchování je vložit kořen do mikrotenového sáčku, uzavřít a uložit do chladna, např. do lednice. Takto křen vydrží velmi dlouho svěží.

Jak dlouho vydrží křen

Maximálně se může stát, že při vyšších teplotách začne křen rašit, kořen se vyčerpává, měkne a ztrácí na chuti i síle. Ve vlhkém písku a na chladném místě (teplota je doporučována kolem 8 – 10 oC), vydrží křen spolehlivě až do jara, kdy stále chutná jako čerstvý.

Jak se dá využít křen

Křen se používá často jako příloha k ovaru, uzeninám a pečenému masu. Upravuje se různými způsoby. Oblíbený je nastrouhaný čerstvý kořen, přidaný k masu na dochucení, někdy společně s hořčicí.

Co s nastrouhaným křenem

Nehodláte-li si na křenu pochutnat hned, dokud bude čerstvý, tak ho můžete zavařit, usušit nebo zamrazit. Nejrychlejší metoda je mražení. Nastrouhaný křen jen zakápněte octem nebo citronovou šťávou, aby nezčernal, a naplňte jím igelitový sáček nebo plastovou, dobře těsnící nádobu.