Proč je hovězí vývar kyselý
Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou. Mikroorganismy se tedy živí naší polévkou a zplodiny jejich metabolismu pak polévku okyselí.
Co s vařeným hovězím masem z polévky
Právě uvařené maso z hovězí polévky lze využít na chutné hašé, které můžeme podávat například s vařenými brambory a domácí čalamádou. Postup: Uvařené maso umeleme nebo rozdělíme na vlákna a jemně nasekáme, přidáme namočené rohlíky ve vývaru, osmaženou cibuli.
Co dělat aby byl vývar Čirý
Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.
Archiv
Jak se dělá hovězí polévka
Hovězí maso dejte do hrnce, zalijte dvěma litry studené vody, přidejte oloupanou, přepůlenou cibuli, svazek bylinek, 1 oloupanou a přepůlenou mrkev, celer, pepř i nové koření a přiveďte k varu. Pomalu vařte dvě hodiny, aby maso úplně změklo. 2. Maso vyjměte, nechte mírně zchladnout a pak jej oberte a nakrájejte.
Jak dlouho se vaří hovězí vývar
Táhnout vývar necháme minimálně 5 hodin, ale můžeme až 10 hodin. Poté vývar procedíme přes jemné sítko nebo plátno (nejlepší jsou staré pleny). Maso z kostí obereme a natrháme po vláknu. Zeleninu vyhodíme (pokud budeme vývar používat na polévku, uvaříme si v něm novou).
Co dělat když se zakalí vývar
Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.
Co se dá udělat z hovězího pupku
Hovězí pupek vyžaduje delší dobu tepelné úpravy – nejčastěji se podává vařený nebo dušený, lze ho také pomlít. Díky obsahu tuku je krásně šťavnatý a má výraznou chuť i vůni. Skvěle chutná v kombinaci s tradičními omáčkami, dušený na kořenové zelenině nebo houbách.
Jak se dělá hašé
Maso (zbytky z pečeně nebo vařeného masa) nakrájíme na menší kousky a smícháme s namočenými rohlíky, opečenou cibulí a rozmixujeme (rozkutrujeme) na jemnou celistvou kaši (tzv. hašé). Jakmile je směs promíchána, přidáme dle vlastní chuti majoránku, česnek, sůl, pepř a opět promícháme, aby koření dobře směs ochutilo.
Co se zakalenou polévkou
Vývar zachrání vaječný bílek
Ze 2 bílků ušlehejte sníh, přidejte do zchladlého vývaru, NEMÍCHEJTE, pomalu přiveďte k varu, přičemž bílky na sebe nachytají vysrážené bílkoviny a klesnou ke dnu. Do cedníku vložte čisté plátno a vývar přes něj přeceďte.
Proč se zakalí vývar
Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.
Z jakého masa udělat hovězí vývar
Hovězí vývar připravujeme z kostí, není ale vůbec na škodu přidat i nějaké maso. Nejčastěji se jedná o hovězí hrudí, maso z krku, plec, oháňka nebo žebra i s masem. Maso bychom měli, na řadě je kořenová zelenina. V první řadě používáme mrkev, dodá totiž vývaru jemně nasládlou chuť a trochu vývar obarví.
Jak dlouho vařit Hovězí maso na polévku v papiňáku
Hovězí vývar
Jestli chcete, přidejte i pár stroužků česneku a kousek zelené petrželky (stačí stonky, lístky si nechte k jídlu). Vše zalijte asi 2,5 l studené vody a přiveďte k varu. V tlakovém hrnci pak vařte minimálně 1,5 až 2 hodiny, v obyčejném alespoň tři.
Jaké koření se dává do hovězí polévky
Ingredience
250 g | petržel |
1 větvička | libeček |
1 větvička | celerová nať |
10 kuliček | celý černý pepř |
podle chuti |
---|
Jak vyčistit zakalenou hovězí polévku
Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme. V hrnci rozmícháme 2 bílky, asi 10 kostek ledu, trochu nasekané polévkové zeleniny, 1 bobkový list a několik zrnek pepře, přilijeme studený vývar a za stálého míchání vaříme na velmi mírném plameni asi 20 minut. Pak přecedíme.
Jak připravit hovězí pupek
Steak lehce potřeme olejem, aby na něm dobře držela hrubozrnná sůl a koření. Steak tedy osolíme a za pomocí mlýnku okořeníme čerstvě mletým chilli kořením. Steak děláme poté na pánvi při vysoké teplotě. Opékáme nezakryté a to z každé strany 6 minut.
Jak vypadá hovězí pupek
Jedná se vlastně o břišní sval, který je neustále používán. Samotný pupek se dělí na vrchní a spodní šál. Zatímco vrchní šál směřuje k bránici a připravuje se z něj výtečný hanger steak, spodní šál jde směrem k zadní části zvířete a právě odsud pochází měkké a prorostlé maso pro lahodné flank steaky.
Co se zbytkem hovězího masa
Zbytky masa stačí pokrájet na nudličky nebo pomlít, podusit na cibulce, přidat zeleninu dle chuti (hrášek, mrkev, kukuřice, žampiony), smíchat s uvařenou rýží a vytvořit rychlé rizoto. Využít můžete také těstoviny nebo na kostičky nakrájené brambory uvařené na loupačku.
Co je to masové hašé
Maso (zbytky z pečeně nebo vařeného masa) nakrájíme na menší kousky a smícháme s namočenými rohlíky, opečenou cibulí a rozmixujeme (rozkutrujeme) na jemnou celistvou kaši (tzv. hašé).
Proč je polévka kalná
Až se voda na vývar začne vařit, bude se ze začátku na povrchu tvořit pěna, jde o sražené bílkoviny. Tu je potřeba sbírat lžicí nebo děrovanou naběračkou, vývar by zbytečně zakalila.
Jaké maso do polévky
Nejčastěji se jedná o hovězí hrudí, maso z krku, plec, oháňka nebo žebra i s masem. Maso bychom měli, na řadě je kořenová zelenina. V první řadě používáme mrkev, dodá totiž vývaru jemně nasládlou chuť a trochu vývar obarví.
Jaké maso do gulášové polévky
Suroviny. Na přípravu gulášové polévky potřebujeme: Hovězí maso; přední libovější, např. z krku.
Jak dlouho vařit hovězí polévku
Hovězí maso a kosti nejprve opečeme v troubě (asi 20 minut, nemusíme). Pak vše vložíme společně s očištěnou zeleninou, kořením do hrnce, zalijeme studenou vodou. Na malém plameni vaříme 3 hodiny. Nakonec polévku dosolíme, přidáme bylinky.
Čím dochutit hovězí polévku
Je asi jasné, že máslo, sádlo nebo olivový olej udělají své, tyhle výrazné tuky vám pomůžou polévku rozvonět a dochutit víc než obyčejný nevýrazný řepkový nebo slunečnicový olej či petrochemický margarín.
Na co je dobrý hovězí pupek
Hovězí pupek je spodní část boku bez kosti. Pupek s tučnými částmi můžete bez obav použít na polévky a omáčky, nebo ho můžete upéct. Ve světě se dělí na tři steakové části a jednu tužší na dušení. Koupíte-li pupek zbavený tučných částí, máte skvělé maso třeba na rolády, kapsy či hamburgery.
Na co se dá použít hovězí pupek
Názvem pupek se označuje plátek výjimečně chutného masa ze spodních břišních svalů, setkat se můžete také s termínem flank nebo bok bez kosti. Hodí se na vaření a dušení, z vyzrálých řezů lze připravit skvělé steaky.