Jaké I vy všichni?

Jaké I mi všichni

Osobní zájmeno MY vyjadřuje podmět v množném čísle, a tím v podstatě určuje, že podmětem je skupina osob, do které patřím i já (my všichni včetně mě). Například: My (= naše skupina) se v lese neztratíme. My (naše skupina včetně mě) nemáme rádi lež. Zájmeno MI je variantou výrazu mně.

Jaké i y se píše v

V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti: dívka vs. dým, tisk vs.
Archiv

Jaké i se píše oni

PAMATUJTE: V tvarech přítomného času sloves zakončených na hlásku i/í se píše vždy měkké i. Např.: on (oni, ony) prosí, sází, myslí.

Jaké i se píše Když se mluví o ženách

Jde‑li o ženy, píšeme v příčestí ‑y: Nechtěly jsme se už hádat s manželi, vyrazily jsme proto na výlet samy. Jde‑li o muže nebo o muže a ženy zároveň, mužský rod má přednost před ženským, píšeme ‑i: Byli jsme rádi, že máme klid na sledování sportovního přenosu.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi my a Mi

Při psaní zájmen my a mi je nejdůležitější uvědomit si, jestli zájmeno zastupuje pouze jednu osobu nebo jestli se týká více osob. Pokud mluvíme o 2 a více lidech, musíme napsat Y. Jestliže se věta vztahuje na jednu jedinou osobu, píšeme I měkké.

Co je to my

U zájmena „mi“ (tedy tvaru zájmena „já“) se oproti předchozímu výrazu objevuje hned několik variant, ve kterých je možné jej užít. Ve 2. a 4. pádě mohou být užívány rovnocenné tvary mě/mne.

Jaké i se píše v příjmeních

měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.

Proč je v aby tvrdé Y

Vyjmenovaná slova, ve kterých se vždy píše tvrdé Y (včetně slov příbuzných): B: být (bych, bys, by, bychom, byste, abych, abys, aby, …, kdybych, kdybys, kdyby, …, bytí, živobytí, bývat, bývalý, byt, bytná, bytový, bytelný, bytost, bydlit, bydliště, obydlí, bydlo (tj.

Kdy se píše iy na konci

Další zvláštní kategorii tvoří podstatná jména, která můžeme psát jak s měkkým i, tak s tvrdým y. Správnou variantu poznáme podle koncovky slova. Pokud podstatné jméno v množném čísle končí na životné koncovky i, é, či ové, píšeme měkké i. Končí-li naopak koncovkami y nebo e, píšeme tvrdé y.

Jak se píše bavili

časováníEditovat

rod číslo jednotné číslo množné
mužský životný i neživotný mužský životný
činné bavil se bavili se

Jak se naučit mě a mně

Pomůcka pro psaní mě a mně

Máte-li tedy pochybnosti, stačí si místo zájmena já dosadit právě zájmeno ty. Pokud tvar druhé osoby bude tobě, pak píšeme mně. Je-li tvar tebe, použije se mě.

Kde se píše mi

Pravidla psaní my / mi

slovo kdy se píše
MY 1. osoba množného čísla (kdo => Zlobit se budeme my!)
MI 3. osoba jednotného čísla (komu => Odpusť mi!)

Jak se píše byly

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

Kdy psát mi

Cvičení

1. pád Vašek
3. pád mně, mi Vaškovi
4. pád mě, mne Vaška
6. pád o mně o Vaškovi
7. pád mnou Vaškem

Jaké i se píše na konci příjmení

Pamatujte si, že na schránku si píšeme Novákovi, Skřivánkovi, Dvořákovi či Kocourkovi s měkkým I, protože se jedná o 1. pád.

Jak správně napsat příjmení

Pojmenování rodiny jako celku. Pojmenovat rodinu jako celek můžeme buď příjmením v příslušném tvaru (Novákovi, Novákové; Veselých, Veselí, Dolejších, Dolejší), anebo spojením rodina + příjmení v příslušném tvaru (rodina Novákova, Novákových; rodina Veselých, Veselá, rodina Dolejších, Dolejší).

Co znamená bílý s tvrdým Y

Bílý je pak přídavné jméno, které užíváme v případě, že chceme vyjádřit, že má něco bílou barvu. Skloňujeme jako ostatní přídavná jména tvrdá se vzorem mladý. Bílí je sloveso, dá se řící i ve tvaru bělí. Jde tedy o stav, kdy se nějaký materiál například přetírá na bílou barvu.

Proč mlít

Sloveso mlít (stejně jako výrazy mletí, mlecí, mleč) pochází z praslovanského *melti. Již ve staré češtině došlo k přesmyku hlásek el (mleti) a zdloužení slabiky na lé (mléti); v ní se pak é zúžilo na í (mlíti).

Jak se píše domluvili

Shoda přísudku s jednoslovným podmětem

Je-li podmětové jméno v rodě mužském životném, píšeme v množném čísle příčestí činného -li (příčestí trpného -ni/-ti): Muži/předsedové/soudci se nakonec domluvili. Muži/předsedové/soudci byli domluveni.

Jak se píše byli

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

Koho co mě mně

Skloňování zájmena já

1. pád (kdo, co) já (Tento článek jsem psal já.)
2. pád (koho, čeho) mě, mne (Napsali to i beze mě/mne.)
3. pád (komu, čemu) mně, mi (Přinesl mně/mi to.)
4. pád (koho, co) mě, mne (Potkali mě/mne tam.)
5. pád (oslovujeme, voláme)

Kdy se používá mě a mně

Při skloňování zájmena já píšeme mě ve 2. a 4. pádě, mně ve 3. a 6.

Kde se píše Amy

Pokud nejde o párový tělesný orgán, ale o nohy u stolu, případně o ručičky u hodin je zakončením koncovka –ami, která odpovídá vzoru žena.

Jak se píše Amy

zakončení na -y (-ý) je řidší a charakteristické pro nejstarší venkovskou generaci, sufix -ami (-ámi, -amy) je běžnější u mladé generace.

Jaké i se píše u dětí

není na škodu vědět, proč tomu tak ve skutečnosti je. Pamatujte si tedy, že slova dítě, oko a ucho jsou v jednotném čísle středního rodu, zatímco v množném čísle jsou ženského rodu. A podle rodu jména se vždy řídí koncovka v přísudku. A právě proto dětem, očím a uším to tvrdé Y sluší.