Jak prát saténové povlečení
Povlečení z bavlněného saténu vyperte na 40 °C, po vyprání zvolte šetrné odstředění. Když bude třeba, můžete ho vyprat až na 60 °C. Použijte prací prostředek na barevné prádlo. Nebělte ho, ani jinak chemicky nečistěte.
Jak se žehlí satén
Povlečení z bavlněného saténu doporučujeme žehlit z rubové strany. Žehličku nastavte na program bavlna/len (žehlička se třemi puntíky). Tento program odpovídá teplotě max. do 200°C.
Jak prát satén
Nejšetrnějším způsobem praní bavlněného saténu je program „jemné prádlo“ na 20ºC, ovšem nezbavíte se tak mastnoty a biologických nečistot. Proto se doporučuje praní na 40ºC kvalitním prostředkem na jemné prádlo a samozřejmě obrácené naruby. Cíchy je vhodné prát zvlášť a prostěradlo také zvlášť.
Co ušít že saténu
Přírodní satén zůstává nákladným materiálem používaným k šití exkluzivních outfitů pro zvláštní příležitosti. Látka se používá hlavně na šití svatebních šatů, smokingů, kravat, elegantních košil nebo ozdobných aplikací. Satén, který má smíšené složení je oblíbený zase v dětských, dámských a pánských šatnících.
Archiv
Na jaké otáčky prát povlečení
Nastavte potřebnou teplotu v rozmezí 40 až 60°C a rychlost otáček 1 000 až 1 200 za minutu. Rychlost otáček nenastavujte nejvyšší, aby nedošlo k poškození vláken a tvaru povlečení.
Na jaké otáčky prát
Pro běžné praní doporučujeme nejméně 800 otáček za minutu, pro následné sušení v sušičce alespoň 1 200 otáček za minutu. Jestliže bydlíte v domě se sousedy nebo plánujete prát večer a v noci, předem se informujte o hlučnosti pračky.
Jakou nití síť satén
Hedvábí, zvláště některé jeho druhy jako satén nebo šifon (ty začátečníkům nedoporučuji), je velmi jemná látka. Je vhodné tedy používat i jemné nitě, špendlíky a jehly, aby vám po nich v látce nezůstaly vpichy.
Jak se žehlí Tyl
Tyl ve vodě přílišně netřete a v žádném případě ho neždímejte silou. Nesušte ho na přímém slunci ani v sušičce. Některé druhy tylu je možné žehlit na nejnižší teplotu. Sledujte ale vždy štítek oděvu.
Jak se pere hedvábí
A nebo ho můžete prát doma ručně – ve studené vodě (max 30°C) s prostředkem na velmi jemné prádlo. Prací prostředek by nikdy neměl obsahovat bělidlo, které by mohlo hedvábí nenávratně zničit. Při ručním praní kousek jen jemně promáčkávejte, nikdy nedrhněte nebo nemuchlejte, a poté opláchněte ve studené vodě.
Jak vybělit hedvábí
Bezpečné bělidlo na živočišná vlákna je peroxid vodíku. Vanish, jestli se nemýlím, obsahuje právě peroxid, takže by taky neměl uškodit (ale pořádně si přečti cedulku na obalu – bohužel zrovna Vanish na bílé prádlo doma nemám, tak se nemůžu kouknout). Na zažloutlé skvrny na hedvábí se taky doporučuje bílý vinný ocet.
Jakou jehlu na satén
Základem je hodně špendlit, stehovat, pečlivě rozžehlovat. Jehly universal 70-80. Řezací kolečko je na klouzavé materiály lepší než stříhání nůžkami a lépe se vám bude pracovat na koberci nebo jiném neklouzavém povrchu.
Jak se šije z hedvábí
Běžné polyesterové šicí nitě v barvě vybrané látky – hedvábí není nutné šít hedvábnými nitěmi. Krejčovský příložník nebo delší obyčejné pravítko. Krejčovskou křídu nebo mizící značkovací fix – i na světlé hedvábí doporučujeme bílou křídu, protože barevné křídy někdy nechávají nevypratelné skvrny.
Co se pere na 90 stupňů
Podle štítků neperu. Peru oblečení standardně v pračce na 40° (ať říká cedulka, co chce; i pokud se má prát v ruce), pokud je extra špinavé s předpírkou nebo na 60°. Na 60° peru ručníky a ložní prádlo. Na 90° pouze věci u kterých potřebuji naprostou čistotu – utěrky, někdy ručníky atd.
Jak často by se mělo prát povlečení
Jak často povlečení prát První praní povlečení by mělo proběhnout okamžitě po zakoupení a před prvním použitím. Jednak předejdete případným vyrážkám nebo alergickým reakcím a také se díky praní povlečení provoní a změkne. Z hygienických důvodů se doporučuje prát a měnit povlečení každých 14 dní.
Co můžu prát na 40
Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.
Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 30
Pozor na vysoké teploty praní
Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane. Doporučená teplota pro bavlnu je 30-40°C. Vlnu perte na 30°C.
Jak se šije z mušelínu
Práce s mušelínem
Při šití bývá trošku „živější“ a je třeba ho korigovat. Jehly (běžné, strečové) volte o síle 70/10 až 90/14, u batistu i 60/8. U nití můžete sáhnout po hedvábné, bavlněné, syntetické či kombinaci bavlna-polyester.
Jak šít Sitovinu
Síť neboli krajku, odborněji řečeno krajkovinu, můžete šít klasickými jehlami universal nebo dvojitou jehlou (vel. 70/10–80/12) nebo pomocí overlocku. Po sešití látky doporučujeme použít teflonovou nebo kráčející patku. Délka stehu: 1.5–2.5 mm, nižší napětí nití.
Jak zjemnit Tyl
Ideálním prostředkem jsou v tomto případě mýdlové vločky nebo tekutý prostředek na choulostivé materiály. Tyl ve vodě přílišně netřete a v žádném případě ho neždímejte silou. Nesušte ho na přímém slunci ani v sušičce. Některé druhy tylu je možné žehlit na nejnižší teplotu.
Jak žehlit záclony
Většinu záclon nemusíte žehlit, stačí je po vytažení z pračky rovnou pověsit na okna, vlastní vahou se záclona sama vyrovná. Voálové záclony a organzy vyperete stejným způsobem jako klasické záclony. Voály je nutné ještě mírně vlhké vyžehlit. Krešované voály se nežehlí, pouze je pověsíte na okno a necháte vyvěsit.
Jak prát Hedvabnou kosili
Nejlepší je ruční praní ve vaně nebo lavoru, do kterého se praný kousek pohodlně vejde. Ve vlažné vodě (25–30 °C) rozmíchejte menší množství pracího prostředku, oděv nebo látku ponořte a nechte asi 15–30 minut namočené. Potom jemně pomáchejte rukama – nemačkejte, nedrhněte.
Jak prát Organzu
Pro tuto hedvábnou organzu v černé barvě doporučujeme chemické čištění v ověřené čistírně. Při našem testu praní hedvábí látka vydržela i jemné praní v ruce. Pokud budete látku na vlastní riziko prát, perte ve vlažné vodě a šetrném pracím přípravku na vlnu; nemačkejte, neždímejte, sušte rozložené na plocho.
V čem prát hedvábí
Praní hedvábí: v pračce nebo v ruce
Pokud má vaše pračka program jemného cyklu, můžete v něm prát hedvábí. Cedulka udává přípustnou teplotu praní. V žádném případě by to nemělo být více než 30 °C. Je také důležité použít jemný prací prostředek speciálně vhodný pro hedvábí, jako je Perwoll Renew Wool.
Jakou jehlou šít plátno
80 – jehla o síle 0,8 mm – pro standardní šití, plátno, apod. 90 – jehla o síle 0,9 mm – pro silné látky, např. samet. 100 – jehla o síle 1 mm – pro šití velmi silných materiálů
Jak se šije hedvábí
Běžné polyesterové šicí nitě v barvě vybrané látky – hedvábí není nutné šít hedvábnými nitěmi. Krejčovský příložník nebo delší obyčejné pravítko. Krejčovskou křídu nebo mizící značkovací fix – i na světlé hedvábí doporučujeme bílou křídu, protože barevné křídy někdy nechávají nevypratelné skvrny.