Kdo může být spotřebitelem
Pojem spotřebitele upravuje § 419 občanského zákoníku: „Spotřebitel je každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná.
Jaké smlouvy jsou spotřebitelské a co je jejich podstatou
Spotřebitelská smlouva je taková smlouva, kterou mezi sebou uzavírá podnikatel a spotřebitel, který vystupuje jako slabší smluvní strana, a proto je mu poskytována široká ochrana. Rovněž z důvodu ochrany spotřebitele musí podnikatel plnit širokou informační povinnost.
Archiv
Co to je ochrana spotřebitele
Ochrana spotřebitele a veřejné zdraví
Účinná politika ochrany spotřebitele zajišťuje řádné a účinné fungování jednotného trhu. Jejím cílem je zajistit spotřebitelská práva ve vztahu k obchodníkům a poskytnout zvýšenou ochranu znevýhodněným spotřebitelům.
Kdy je podnikatel spotřebitel
Spotřebitelem může být pouze člověk (fyzická osoba), který s podnikatelem uzavírá smlouvu mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání. Taková společnost s ručením omezeným (právnická osoba) tedy spotřebitelem být za žádných okolností nemůže.
Kdo není spotřebitel
Každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná, je označován jako spotřebitel. Spotřebitelem naopak není osoba, která zboží nakupuje pro svoje podnikání nebo jinou výdělečnou činnost.
Jaká pravidla platí pro výklad spotřebitelských smluv
Pro všechny spotřebitelské smlouvy platí pravidlo, že je-li možné obsah smlouvy vyložit různým způsobem, použije se výklad pro spotřebitele nejpříznivější. Jedná se o konkretizaci obecného pravidla, podle něhož v pochybnostech převáží výklad, který jde k tíži toho, který výraz ve smlouvě použil jako první.
Co to je spotřebitel
Pojem spotřebitel definuje § 419 občanského zákoníku. Každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná, je označován jako spotřebitel.
Jak Česká obchodní inspekce chrání spotřebitele
Na ČOI se může spotřebitel obrátit v případě, že u prodejce narazil na pochybení, které se týká například klamavého označení ceny a zboží, nedodržení hygienických podmínek nebo šizení na váze či míře. ČOI také kontroluje bezpečnost zboží při jeho vpuštění na trh ČR.
Jaká jsou práva spotřebitele
Dokument shrnul pět základních práv spotřebitelů: právo na ochranu zdraví a bezpečnosti. právo na ochranu ekonomických zájmů právo na náhradu škody.
Co je to fyzická osoba
Fyzická osoba (zkratka FO) je právní pojem a označuje se jim každý člověk jako jednotlivec. Fyzickou osobou se stáváme okamžikem narození a jsme ji až do okamžiku smrti či prohlášení za mrtvého.
Jaká jsou pravá spotřebitele
Dokument shrnul pět základních práv spotřebitelů: právo na ochranu zdraví a bezpečnosti. právo na ochranu ekonomických zájmů právo na náhradu škody.
Jak Česká obchodní inspekce chrání spotřebitele příklady
Na ČOI se může spotřebitel obrátit v případě, že u prodejce narazil na pochybení, které se týká například klamavého označení ceny a zboží, nedodržení hygienických podmínek nebo šizení na váze či míře. ČOI také kontroluje bezpečnost zboží při jeho vpuštění na trh ČR.
Kdo může být podnikatelem
Podnikatel je fyzická nebo právnická osoba, která se věnuje podnikání, tedy soustavné a samostatné činnosti prováděné za účelem zisku. Nezáleží přitom na objemu podnikatelských aktivit, může tedy jít jak o velikou akciovou společnost, tak i malého živnostníka.
Kdy se jedná o spotřebitelskou smlouvu
O spotřebitelskou smlouvu, s níž právní předpisy spojují vyšší ochranu zákazníka, se jedná v případě, kdy jednou smluvní stranou je spotřebitel a druhou podnikatel.
Kdo rozhoduje spotřebitelské spory
V případě spotřebitelských sporů se zpravidla jedná o vztahy upravené občanským zákoníkem. O sporu může rozhodovat pouze soud, který je věcně a místně příslušný. K řízení je zpravidla příslušný obecný soud osoby, proti níž žaloba směřuje.
Jak dlouho trvá záruční doba
Právní záruka na zboží platí v EU dva roky. I zde však existují určité podmínky. Právní záruka se vztahuje na jakékoli závady, které už pravděpodobně existovaly v době prodeje a které se projevily do dvou let.
Jaký je rozdíl mezi FO a po
Hlavní rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou je ten, že FO je člověk, zatímco PO je obchodní společnost či organizace. Další zásadní rozdíly se týkají především výše daně z příjmů, formy ručení a způsobu vedení účetnictví: Fyzická osoba platí 15% daň, zatímco právnická osoba platí 19% daň.
Jak poznat fyzickou osobu
Podle právní definice se za fyzickou osobu považuje každý člověk. Všechny fyzické osoby mají od narození až do smrti takzvanou právní osobnost – jsou tedy způsobilé mít zákonná práva a povinnosti. K fyzickým osobám se váže také pojem svéprávnost, což je způsobilost k právnímu jednání (např. podepisování smluv).
Jaké právní předpisy řeší ochranu práv spotřebitele
Právní předpisy pro ochranu spotřebiteleNařízení vlády č.64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, v platném znění634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků a o změně některých zákonů, v platném znění
Jak podat stížnost na ČOI
Podnět ke kontrole lze podat:Písemně (na příslušný inspektorát ČOI)Osobně (na příslušný inspektorát ČOI)Prostřednictvím webového formuláře.
Co začít vyrábět
Připravili jsme pro vás 22 kreativních podnikatelských nápadů, které vás nepochybně inspirují.Potraviny v kreativním baleníKadeřnictví do domu.Půjčovna dětské výbavy.Donáška léků domůStánek s pizzou.Pronájem zařízení a dekoracíVitamínové krabičky.E-shop s pivy.
V čem se dá podnikat
Vyzkoušejte si podnikání nebo si vytvořte vedlejší příjem v těchto oblastech:Vlastní řemeslná nebo výtvarná tvorba.Hlídání a služby v domácnosti.Ruční práce.Konzultace a poradenstvíDoučování online.Dropshipping: přeprodávejte zbožíSdílená ekonomika.Tvorba obsahu.
Kdo je spotřebitelem podle zákona o ochraně spotřebitele
Kdo je spotřebitel a co je spotřebitelská smlouva, zakázané obchodní praktiky. Spotřebitelem je každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná.
Co je mimosoudní řešení spotřebitelských sporů
mimosoudního řešení spotřebitelských sporů (také ADR – Alternative Dispute Resolution). Jedná se o metodu řešení sporů bez zapojení soudů. Řešení spotřebitelského sporu probíhá prostřednictvím subjektu ADR dle odvětví, kterého se spor týká.
Na co se vztahuje záruka
Záruka se nevztahuje na opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním. U věcí prodávaných za nižší cenu se záruka nevztahuje na vady, pro které byla nižší cena sjednána. Jde-li o věci použité, neodpovídá prodejce za vady odpovídající míře používání nebo opotřebení, které měla věc při převzetí spotřebitelem.