Jaký je rozdíl mezi divokým králíkem a zajícem?

Jak poznat králíka od zajíce

Králík divoký je o dost menší než zajíc a postrádá jeho skořicověhnědý hábit. Tělem je zavalitější a pokrývá ho šedá až modrošedá nebo šedohnědá srst. Zadní nohy jsou jen o málo delší než přední; má kratší zaoblené uši bez černých špiček.
Archiv

Co je to zajíc

Zajíc (Lepus) je rod savců z čeledi zajícovití, do které patří i menší králík. Jde o býložravce schopné rychlého běhu. V Evropě žijící zajíc polní (Lepus europaeus) dokáže vyvinout rychlost až kolem 55 km/h a jeho skoky mohou být dlouhé až 5 metrů.

Čím škodí králík a zajíc v předjaří na zahradách a v sadech

Nebývá to jen žír těchto hlodavců z hladu, jak se lidé mylně často domnívají, nýbrž na jaře i z potřeby tříslovin obsažených v kůře stromů a z potřeby těchto hlodavců obrušovat si hlodáky. Největší škody jsou způsobovány na jabloních, méně na hrušních, třešních, slivoních a jiných peckovinách.

Co jí zajíc v zimě

V zimě okusuje letorosty a ohryzává kůru listnatých dřevin, příležitostně konzumuje různé dužnaté plody a semena. Zpravidla vystačí s vodou obsaženou v přijímané potravě.

Co jí zajíc

Zajíc polní je býložravý, přes léto požírá zejména různé byliny, zbytky plodin po sklizni, přes zimu okusuje i větve a na jaře vyhledává také mladé pupeny.

Kde žije zajíc

Zajíc žije téměř na celém světě. Nejvíce mu vyhovují nížiny a pahorkatiny v teplých oblastech, kde se střídá úrodné pole s malými lesíky. V podhorských oblastech je méně častý, ale ojediněle se vyskytuje i v horách. Zbarvení zajíce je přizpůsobeno jeho životnímu prostředí.

Jaké zvuky vydává zajíc

Zajíc se skoro neozývá, v nebezpečí varuje dupáním, podobně jako králík. Pokud je poraněný nebo jinak ohrožený, např. pronásledovaný psem, hlasitě naříká. Tento nelibozvučný, silný hlas, který se podobá mňoukání kočky, myslivci označují jako vřeštění.

Jak vidí zajíc

V současnosti patří do zvláštního řádu zající. Právě tyto, v poměru s tělem obrovské, ušní boltce mu umožňují velmi dobře slyšet. Mimo sluchu má i velmi dobře vyvinutý hmat a čich. Trošku horší už je to se zrakem, ale i tak vidí velmi dobře.

Čím se živí divoký králík

Potrava. Králíci jsou býložraví. Přes léto se živí zelenými částmi rostlin, trávou, hlízami a oddenky. V zimním období s oblibou loupe kůru stromů a keřů.

Co může jíst zajíc

Základním komponentem krmné dávky zajíců nejen v umělém chovu musí být vždy seno. Vhodné je seno luční, s co nejbohatším botanickým složením.

Jak se jmenuje mladé od králíka

prase (prase – prasnice – sele), kráva (býk – kráva – tele), koza (kozel – koza – kůzle), slepice (kohout – kvočna – kuře), husa (houser – husa – house), kachna (kačer – kachna – káčátko), pes (pes – fena – štěně), kočka (kocour – kočka – kotě), králík (králík – králice – králíče), krůta (krocan – krůta – krůtě); • …

Jak se říká mláděti zajíce

Samec: zajíc. Samice: zaječka, zaječice. Mládě: zajíče, zajíček.

Co okusuje zajíc

Délka jeho těla 48 až 67 cm, výška 11 až 15 cm. Zajíc polní má celou řadu nepřátel. Ať již na zemi a nebo ve vzduchu. K jeho přirozeným nepřátelům patří liška, tchoř, kuna, velcí draví ptáci a velké druhy sov (výři).

Co loví zajíce

Pro lišku, jako naši nejběžnější šelmu, je ulovení dospělého zajíce spojeno s neúnosně vysokým výdajem energie. Mnohem snadněji se nasytí lovem bažantíků, hlavně v místech jejich větší koncentrace, konzumací nemocných nebo zhaslých jedinců.

Jak daleko doskočí zajíc

Výborně skáče do výšky přes 1 m a do dálky až 6 m. Podle jiných údajů dosahuje maximální rychlosti běhu kolem 55 km/h a do dálky doskočí až kolem 5 metrů.

Jak se jmenuje mladé zajíce

Samec: zajíc. Samice: zaječka, zaječice. Mládě: zajíče, zajíček.

Jak dlouho žije divoký králík

9 letKrálík divoký / Délka života

Co to znamená když Králík hrábě

Ve volné přírodě mají králíci stále co dělat, a proto potřebují hodně aktivity. Hrabou, hloubí, okusují, běhají a skáčou: králíci mají rádi pohyb a rádi objevují nové věci. Jako domácí mazlíčci proto tito všestranní hlodavci potřebují dostatek příležitostí k zaměstnání.

Co nesmí jíst králík

Nikdy nedávejte králíkům lidské jídlo – čokoládu a výrobky s obsahem živočišných bílkovin (vejce, drůbeží moučka,…) – mohou jim způsobit vážné zdravotní problémy.

Jakou zeleninu dát Kralikovi

– seno, tráva, luční byliny, zelenina (saláty, zelené natě, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, řepa, papriky vč. jadřince, okurka, rajče, kedlubna, ředkvičky, ředkev, zelí (jen trošku, může nadýmat!), cuketa, fenykl, brokolice, květák, špenát, řeřicha, a další…)

Kdy rozdělit králíky podle pohlaví

Krmíme-li kompletní krmnou směsí (granulemi), není nutné králíky rozdělovat dle pohlaví, jelikož jsou většinou do čtvrtého měsíce stáří vykrmeni a zabiti, avšak při klasickém krmení je rozdělíme dle pohlaví. Samce můžeme nechat až do pátého měsíce spolu, většinou do té doby snesou a poté se již vyplatí je zabít.

Jak se říká samici od králíka

Ramlice, samice králíka, mají nepravidelnou říji, která se opakuje vždy asi po třech týdnech a to hlavně od února do září. Králík má tzv. provokovanou ovulaci, to znamená, že k vyplavení vajíček dojde až při dráždění pochvy samcem.

Jak poznat stáří zajíce

Také podle chování můžeme orientačně soudit na věk jedince, starší zajíc je obyčejně opatrnější, rychleji kličkuje, vyhledává si lože na příhodném místě a dříve se do něj vrací pokud byl vyplašen. U ulovených zajíců lze věk rozeznat již mnohem spolehlivěji než u zajíců živých.

Jak spí zajíc

Některé králíky můžeme zastihnout ve spací pozici, ale s otevřenýma očima. Tento stav někdy chovatelé nazývají „transem“. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek divokých instinktů – například zajíci prokazatelně dokážou „spát“ s otevřenýma očima. Přesnější by ale bylo říci, že cíleně předstírají mrtvého.

Co jí mladé zajíce

Většina dotazovaných zajíčky po krmení masírovala, aby se snáze vyprázdnili. Pevnou potravu mláďatům nabízelo hned od počátku odchovu až 83 % dotazovaných. Předkládali jim nejčastěji seno, granule pro králíky, obilniny a tvrdé pečivo. Dále také trávu, zeleninu a ovoce.