Jaký je rozdíl mezi naftou a benzínem?

Jak poznat rozdíl mezi naftou a benzínem

Údaj o tom, jaké palivo do auta patří, najdete v technickém průkazu. BA znamená benzín, NM zase naftu. Ale tato důležitá informace je napsaná i na víčku nádrže. Dokonce i s tím, jaké palivo je předepsané a jaké je ještě možné natankovat.
Archiv

Co je lepší nafta nebo benzín

Benzínové motory mívají lepší akceleraci a jsou z pohledu řidiče celkově živější, což se hodí například při předjíždění. Snadné startování. Oproti naftě má benzín lepší vlastnosti také při nízkých teplotách, takže startování po delším parkování venku v zimě mu dělá menší problémy. Dražší palivo.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi naftovým a benzínovým motorem

Rozdíly benzínového (zážehového) a naftového (vznětového, Dieselova) motoru tedy nespočívají jen v samotném druhu paliva, nýbrž v jeho zapalování. Dalším faktorem, který je od sebe odlišuje, je ale i provozní tepla obou paliv. Benzínu postačí pouze 85°C, nafta naopak potřebuje až 90°C.
Archiv

Co je benzín a nafta

0 až 4 uhlovodíky jsou plyny (metan, propan, butan) 4 až 8 uhlovodíků je benzín nebo benzeny. 8 až 12 uhlovodíků jsou motorové nafty, letecká paliva, kerosin a domácí topné oleje. 12 až 16 uhlovodíků jsou mazací oleje.

Co je těžší nafta nebo benzín

Třetím a velmi důležitým důvodem, který si ovšem málokdo uvědomuje, je nafta samotná. V jednom litru nafty je totiž uloženo daleko víc energie, než v jednom litru benzínu. Nafta má o 15 až 20 % vyšší hustotu a tím pádem je i znatelně těžší než benzín.

Jak se vyrábí benzín a nafta

Principem je, že destilací se dostávají z ropy jednotlivé uhlovodíkové substance podle jejich bodu varu. Z ropy se tak postupně získá benzín (teploty 30 -180° C), kerosin a petrolej (nad 180° C), nafta (nad 220° C), naftalen a těžké frakce ropy.

Proč je nafta dražší než benzín

Podle údajů Evropské komise litr Naturalu 95 za týden zdražil v průměru skoro o 70 haléřů. Nafta je o 16 haléřů levnější. Vyšší poptávka po naftě během zimních měsíců způsobuje růst její ceny. Od listopadu loňského roku byla proto dražší než benzín.

Jak dlouho vydrží nafta

Doporučená doba skladování 3 měsíce vychází z doporučení výrobců motorové nafty a týká se nafty s obsahem FAME do 7%obj. podle evropské normy ČSN EN 590.

Co se stane když do naftu místo benzinu

U přeplňovaných motorů s přímým vstřikováním je to větší problém, protože nafta může ucpat vstřikovače, stejně jako palivové vedení. Asi největším rizikem je ale možné poškození katalyzátoru. Nicméně tak dva litry nafty naředěné třeba padesáti litry benzinu nemusí znamenat vážný problém, který by vyžadoval odtah.

Co se stane kdyz natankujete benzín místo nafty

Pokud do dieselu natankujete pár litrů benzinu, svou chybu si rychle uvědomíte a pistoli zavčasu vytáhnete, lze tento průšvih v rámci možností na místě vyřešit a odtahovou službu není nutné volat. Malé množství benzinu v naftě, dle odborníků kolem 5 až 10 % na objem celé nádrže, totiž motoru nemusí zcela uškodit.

Co je odpad z ropy nafta nebo benzín

Z jednoho barelu surové ropy (cca 160 l) se získá asi 74 litrů benzinu, tedy zhruba 46 % objemových procent. Zbývající část ropy jsou další produkty, například asfalt nebo nafta.

Co je levnější na výrobu nafta nebo benzín

Nafta je levnější než benzín. Dieselový pohon je však dražší a vhodnější na častější a delší cesty.

Kdy hoří nafta

Body vzplanutí hořlavých a vysoce hořlavých látek

Látka / produkt Bod vzplanutí Bod vznícení
Nafta 52 °C až 82 °C 220 °C
Fenol 79 °C 605 °C
Petrolej 48 °C 265 °C
Formaldehyd 32 °C 430 °C

Co se starým benzínem

Pokud starý benzin "vznikl" jako odpad vaší domácnosti a nikoli z podnikání, můžete tuto kapalinu bezplatně odevzdat ve sběrném dvoře, který spadá pod vaše bydliště.

Co se přidává do nafty

Do nafty doporučujeme aplikovat zejména některé z následujících produktů: BG PD14, BG 225, BG 238 (pro extrémně chladné počasí) a BG 247 na pravidelnou aditivaci.

Jak poznam že jsem spatne Natankovala

Mezi časté projevy špatného paliva patří především to, že auto špatně startuje, nebo nenaskočí vůbec. Také může dojít k tomu, že na volnoběh výrazně kolísají otáčky a chod motoru postrádá určitou stabilitu. Též se může nekvalitní palivo podepsat na jízdních vlastnostech.

Jak správně tankovat

Jakmile výdejní pistole cvakne, měl by to být pro řidiče signál, že by měli tankování ukončit. V opačném případě hrozí, že palivo začne vytékat ven. Někteří řidiči však cvaknutí a automatické zastavení pistole nerespektují a po kapkách tankují dál, dokud nemají nádrž naplněnou až po okraj.

Proč je tak drahá nafta

Zvýšená poptávka je tak první faktor, kterým lze zdůvodnit vyšší cenu nafty. Dnešní situace je napjatější kvůli vztahům s válčícím Ruskem, vysoká poptávka však zůstává. Cenový rozdíl vzrostl na čtyři až pět korun. V Evropě se dlouhodobě spotřebovává nafta a benzín v poměru 70 ku 30.

Proč je nafta o tolik dražší než benzín

Vyšší poptávka po naftě během zimních měsíců způsobuje růst její ceny. Od listopadu loňského roku byla proto dražší než benzín. V minulém týdnu ovšem nastal obrat, který už dříve naznačoval vývoj plošných cen paliv petrolejářských společností.

Odkud je nafta v ČR

Do České republiky dorazila v uplynulých dnech historicky poprvé nafta z USA. Ve skladech společnosti ČEPRO byly stočeny první vlaky s naftou vyrobenou v americké Louisianě. Naftu převezl tanker po moři do Polska, odtud putovala po železnici do České republiky.

Co je odpad z ropy benzín nebo nafta

Z jednoho barelu surové ropy (cca 160 l) se získá asi 74 litrů benzinu, tedy zhruba 46 % objemových procent. Zbývající část ropy jsou další produkty, například asfalt nebo nafta.

Jak dlouho může být benzín v kanystru

Vydrží v kanystru zhruba jednou tak déle, ale na zhoršení kvality se může podepsat také okolní vlhkost nebo skladování na světle.

Jak dlouho vydrží benzín v nádrži

Při běžných podmínkách skladování benzínu lze za strop jeho životnosti považovat dobu šesti měsíců.

Která nafta je nejlepší

Tankování dražší nafty auto rozhodně nepoškodí, ale nemusí mít takový přínos, jak tvrdí prodejci. V nezávislém testu MF DNES dopadla nejlépe nafta nakoupená v Německu. Nejlepší v Česku pořídíte u Benziny, nejhorší je Shell.

Jak casto pouzivat aditiva do nafty

Aditiva pro jednorázové použití po každých cca 7500 km u dieselových motorů: BG245 – dekarbonizační aditiv pro motory s DPF, balení 325 ml ošetří až 75 litrů nafty. Dostupné i v balení 946 ml.