Jaký je rozdíl mezi nízkým a vysokým Roštěncem?

Co je vysoký roštěnec

Vysoký roštěnec neboli vysoká roštěná je sval z oblasti hřbetu nejblíže krku býka. Tento konkrétní řez je přesně na přechodu nízkého a vysokého roštěnce. Maso nemá sice výrazné tukové oko, které je charakteristické pro Rib-Eye, ale oproti nízkému roštěnci má větší tukové mramorování.

Co je nízký roštěnec

Nízký roštěnec je část zadní čtvrtě jatečně opracované půlky jatečného skotu a koní. Jedná se o velmi kvalitní, šťavnaté zadní maso, vhodné k přípravě steaků, minutek i na anglický způsob pečení. Nízký roštěnec bez kostí se nazývá roštěná.

Na co se hodí vysoký roštěnec

Středovou část roštěnce využijete pro přípravu dokonalých steaků. Krajové části masa můžeme zamrazit a využít později pro přípravu dušeného hovězího, například na červeném víně. Nejste-li příznivcem steaků, můžete si typické aroma tohoto masa vychutnat také po upečení, dušení nebo vaření.

Co s nízkým roštěncem

Připravte z ní hovězí na houbách nebo rostbíf

„Hovězí na houbách je pro mě symbol víkendu na chatě. Tohle ikonické české jídlo se nejčastěji dělá právě z nízké roštěné, která omáčce dodá výraznou masitou chuť. Češi z téhle oválné partie tradičně připravují taky rostbíf,“ konstatuje František Kšána.

Jak dlouho grilovat vysoký roštěnec

Maso zprudka zatáhneme v rozpáleném grilu na 250 °C minutu z každé strany. Do masa vpíchneme teploměr a v chladnější části grilu pomalu pečeme. Teplotu v grilu necháme spadnout až na 110 °C a pečeme 2–3 hodiny, dokud nebude uvnitř masa teplota 56 °C.

Jak připravit vysoký roštěnec

Troubu předehřejeme na 200 °C. Těsně před tepelnou úpravou maso osolíme. Těžkou, nejlépe litinovou pánev hodně rozpálíme, přidáme olej a počkáme, až se z něj zakouří. Do rozpáleného oleje položíme maso a 1 minutu s masem vůbec nehýbeme.

Jak připravit steak z nízkého roštěnce

Dobře rozehřejeme vhodnou pevnou (nejlépe litinovou) pánev, potřeme ji kůží ze špeku a vložíme plátky masa, které těsně předtím osolíme hrubě mletou mořskou solí. Opečeme z jedné strany 4 minuty, otočíme, snížíme teplotu a opékáme další 4 minuty. Opečené maso přendáme na nahřátý talíř a vložíme do trouby.

Jak Nakrajet vysoký roštěnec

Až ho budete grilovat, je třeba krájet plátky alespoň dva centimetry vysoké, pak stačí jen osolit a opepřit a zprudka grilovat. Hlavní je nepokoušet se maso odtrhnout od mřížky, počkejte, až samo odskočí. Na obracení nepoužívejte vidličku, ideální je pinzeta, aby se maso nepropíchlo a nevytekla z něj šťáva.

Jak upéct vysoký roštěnec

Předehřejte si troubu na 80 °C. Mezitím maso ze všech stran zprudka opečte na pánvi nebo na grilu. Roštěnec položte na mřížku do vyhřáté trouby a ještě pod něj dejte plech, do kterého bude při pečení odkapávat tuk. Maso je hotové, když má v jádru 56 °C – trvá to 4–5 hodin.

Jak Nakrajet vysoky Rostenec

Až ho budete grilovat, je třeba krájet plátky alespoň dva centimetry vysoké, pak stačí jen osolit a opepřit a zprudka grilovat. Hlavní je nepokoušet se maso odtrhnout od mřížky, počkejte, až samo odskočí. Na obracení nepoužívejte vidličku, ideální je pinzeta, aby se maso nepropíchlo a nevytekla z něj šťáva.

Proč je hovězí steak tuhý

Steak potřebuje odpočinek – před pečením i po něm. Maso vytáhněte z lednice minimálně půl hodiny (velké kusy až 2 hodiny) předem a nechto ho natemperovat, tedy odležet při pokojové teplotě. Studený steak by při kontaktu s rozpálenou pánví dostal šok a po upečení by mohl být tuhý.

Jak udělat nejlepší roastbeef

Na pánvi rozpálíme olivový olej a na něm ze všech stran zprudka opečeme zlehka osušené maso. Opékání by mělo trvat dohromady cca 5 min. Pak uložíme do pekáče a pečeme asi 45-50 min. Hotový roastbeef necháme alespoň půl hodiny odpočívat, aby se šťáva rovnoměrně rozložila a maso bylo křehké a šťavnaté.

Jak urychlit změknutí hovězího masa

Je hovězí maso při vaření stále tvrdé Přidejte do vody lžíci rumu nebo vodky. Rychleji změkne a nemá žádnou nežádoucí příchuť. Pokud máte čas ho naložit, pak zvolte marinádu, ve které bude ocet, šťáva z citrusů, jogurt, česnek nebo ananas – tyto suroviny obsahují kyseliny a enzymy, které maso zkřehčí.

Jak dlouho se stáří hovězí maso

Hovězí maso by mělo zrát alespoň 10–14 dní. Čerstvé hovězí od řezníka si můžete nechat dozrát i doma.

Jaké maso se používá na roastbeef

Roastbeef se peče z hovězího roštěnce.

Jak možná víte, roštěnec existuje vysoký a nízký. Vysoký roštěnec leží vedle páteře blíže k hlavě, zatímco nízký roštěnec pokračuje dále k ocasu. Vysoký roštěnec, ač minutkové maso, je o něco prorostlejší, a tak se na rostbíf používá roštěnec nízký.

Jak dlouho vydrzi roastbeef v lednici

Roastbeef skladujeme v chladničce a spotřebujeme do tří dnů.

Co dělat aby bylo maso měkké

Tuhé maso. I to nejtvrdší maso změkne, když ho den předem naložíte. Pokud nechcete použít marinádu, stačí olej, důležité je ale přidat trochu jedlé sody. Když nemáte čas maso naložit, stejného efektu dosáhnete, když k němu při dušení přidáte lžíci octa, případně trochu koňaku, vodky nebo rumu.

Jak upéct maso aby bylo měkké

Existuje několik způsobů, jak maso upéct tak, aby bylo dokonale měkké. Pokud vlastníte vakuovačku, pak zatáhnuté maso zavakuujte do varného sáčku a v troubě vyhřáté na 90 °C pečte přes noc. Skvěle poslouží taky římský hrnec – před pečením ho namočte do vody, vložte do něj maso a při nízké teplotě pečte zhruba 8 hodin.

Proč zraje maso

Díky přirozeným enzymům se maso "rozkládá", přirozeně zraje. Vlivem enzymů obsažených v mase se glykogen mění na kyselinu mléčnou, která působí protimikrobiálně. Při delší době zrání může maso působit pro někoho až mírně nakysle. Záleží jen na hygienických podmínkách, v jakých proces probíhá.

Jak nechat doma vyzrát hovězí maso

Jednodušší je zrání hovězího masa ve vakuu

Abychom zamezili přístupu choroboplodných zárodků k masu, můžeme hovězí maso zavakuovat a dát do lednice 10 – 14 dnů zrát. Lépe nám dozraje maso naporcované, ale můžeme nechat dozrát i větší kusy masa. Podobným způsobem dozrává například jihoamerické maso na lodích.

Které hovězí maso je nejlepší

Nejkvalitnější a nejlibovější části hovězího masa jsou kýta a svíčková, které se hodí na pečení a také třeba na přípravu bifteků či rolád. Z roštěnce a plece připravíme skvělý steak. Na přípravu vývarů je nejlepší použít maso z krku či hrudi. Kližka se zase skvěle hodí pro přípravu guláše.

Co se podává k Roastbeefu

Vhodná příloha jsou vařené brambory, tatarská omáčka popř. nakládané okurky.

Jak urychlit změknutí masa

Maso tuhých svalových vláken, např. z jelena nebo kance, předem nakládáme, nejlépe do kyselého mléka, abychom urychlili jeho zrání. Maso nám rychleji změkne, když do vody přidáme trochu vodky. Mražené maso se kazí rychleji než maso čerstvé a bývá často křehčí než maso čerstvé.

Jak Nevysusit maso

Při pečení v horkovzdušné troubě nastavíme teplotu o přibližně čtvrtinu nižší než při pečení klasickém. Maso pečeme zpočátku zakryté víkem pekáče nebo alespoň alobalem, aby se nevysušilo. Větší kusy je výhodné péct zpočátku při nižší teplotě, tím dosáhneme šťavnatosti.

Proč je vepřové maso tuhé

Při tepelné úpravě se kvůli změnám ve svalových vláknech maso „smrskne“ a vytlačí vodu ven. Čím vyšší teploty v mase dosáhnete, tím bude sušší a tužší (a nepomůže vám ani pověra se zatáhnutím na povrchu!). Platí to na 100 % u libového masa (např. svíčková, kuřecí prso, vepřová pečeně).