Jak je to s dalnici v Polsku?

Jak platit v Polsku dalnici

Jakým způsobem platit za dálnice v Polsku Způsob platby mýtného se liší podle provozovatele mýtného systému. Na dálnicích lze platit v mýtných branách hotovostí, platební kartou, tankovací kartou nebo přes OBU. Platby mobilní aplikací akceptují na dálnicích (A1 AmberGo, A1+A4 Kat-Krak Autopay a e-Toll).

Jak poznat dalnici v Polsku

K 2. červenci 2023 zde bylo 1801 km dálnic a 3103,6 km rychlostních silnic (dohromady 4904,6 km). Po ukončení všech plánovaných úseků bude v Polsku asi 2100 km dálnic a asi 6077 km rychlostních silnic (dohromady asi 8177 km). Polské dálnice se značí písmenem A jako Autostrada, rychlostní silnice se značí písmenem S.

Jak fungují mýtné brány v Polsku

V Polsku není průjezd dálničních úseků zpoplatněn pomocí dálniční známky, ale prostřednictvím mýtného, které je vybíráno podle ujetých úseků v mýtných branách. Mýtné se platí pouze na některých dálnicích – A1, dále na čtyřech úsecích dálnice A2: Konin – Wrzesnia, Wrzesniaa – Krysiny a Komornič – Nowy Tomysl.
Archiv

Kde jsou v Polsku mýtné brány

Dálniční úseky

Název dálnice Kudy dálnice vede Zpoplatněné úseky
A4 Německo -> Jędrzychowice -> Vratislav -> Katovice -> Krakov -> Řešov -> Ukrajina A4: Kraków – Katowice
A6 Německo -> Kołbaskowo -> Štětín
A8 Bielany Wrocławskie (napojení na A4) – Vratislav
A18 Německo -> Olszyna -> Krzyżowa (napojení na A4 blízko Bolesławce)

Archiv

Jak v Polsku platit kartou

V Polsku žádné problémy s českými platebními kartami mít nebudete. Berou je všude, kde se kartou platit dá. V posledním roce ale mnohé bankomaty i terminály u pokladen nabízejí na první pohled zajímavou službu.

Jak funguje dalnice v Polsku

Polské dálnice jsou stejně jako v České republice zpoplatněné. Nikoliv však nám známou dálniční známkou, ale prostřednictvím mýtných bran. Systém výběru mýtného je jednoduchý – na začátku zpoplatněného úseku je první brána, ve které pouze odeberete lístek.

Jak se dá platit v Polsku

Měna, ceny, nákupy

Je možné platit i papírovými bankovkami, nebo také bezhotovostně – kartami, a to dokonce ve větší míře, než například u nás, v České republice. Označení polského zlotého je PLN. Síť směnáren je poměrně hustá. Jeden polský zlotý je přibližně 6,2 kč, avšak kurzy se stále mění.

Jak koupit polskou dálniční známku

Dálnice s free flow systémem bez mýtných bran

Na dálnicích A2 Konin – Stryków a A4 Wrocław – Sośnica od konce roku 2021 probíhá výběr mýtného prostřednictvím eToll free flow systému. Zpoplatněné dálnice jsou bez mýtných bran a platba se provádí přes mobilní aplikaci, internet nebo některého zprostředkovatele plateb.

Jakou rychlostí se jezdí v Polsku

Povolené rychlosti

V obci 50 km/h, 60 km/h (mezi 23:00 a 5:00)
Mimo obec 90 km/h, 100 km/h na silnicích 1. tříd
Silnice pro motorová vozidla 100 km/h, 120 km/h na dvouproudových silnicích (2×2 pruhy)
Dálnice 140 km/h

Jak doplatit polské mýto

Mýtné lze u vozidel do hmotnosti 3,5 tuny platit v mýtných branách v národní měně i eurech. Platba je možná v hotovosti i platební kartou. Řidiči vozidel o hmotnosti nad 3,5 tuny jsou povinni využívat mýtný systém e-TOLL, který sleduje pohyb vozidla a automaticky počítá výši mýtného.

Čím je lepší platit v Polsku

Oficiální měnou Polska je polský zlotý (PLN) a v ČR jej bez problémů získáte téměř kdekoli. Místy zaplatíte i eury, ale kurz bývá nevýhodný. Ceny zboží i služeb jsou ve srovnání s ČR nižší.

Z jakých bankomatu vybírat v Polsku

Z hlediska ceny za jeden výběr z bankomatu jsou na tom nyní pravděpodobně nejlépe klienti debetních karet mBank a UniCreditBank. Majitelé mKonta polské internetové banky si mohou v zahraničí vybrat z účtu peníze zcela bez poplatku. Pokud chtějí čerpat peníze ze spořícího eMax zaplatí 19 korun, u mKreditky 49 korun.

Jakou měnou se plati v Polsku

Oficiální měnou v Polsku je zlotý(zł -zloty), hovorově złotówka [zuotuvka]. Jeho drobné mince jsou groše.

Jak je otevřeno v Polsku

Polské obchody mívají otevřeno od pondělí do pátku od ranních hodin do pozdního odpoledne i večera v případě větších supermarketů. V sobotu počítejte s kratší provozní dobou, v neděli pak obchody nejsou otevřené vůbec. Výjimkami jsou obchodní centra.

Kde se platí dálnice v Polsku

Dálnice s free flow systémem bez mýtných bran

Na dálnicích A2 Konin – Stryków a A4 Wrocław – Sośnica od konce roku 2021 probíhá výběr mýtného prostřednictvím eToll free flow systému. Zpoplatněné dálnice jsou bez mýtných bran a platba se provádí přes mobilní aplikaci, internet nebo některého zprostředkovatele plateb.

Jaká je polská měna

Měna a ceny v Polsku

Oficiální měnou země je polský zlotý, který v přepočtu činí zhruba šest korun českých.

Jak se platí mýtné v Itálii

Platbu lze uskutečnit jak v hotovosti, tak i kartou. Některé brány jsou s obsluhou, u většiny je však již pouze automat. Doporučujeme platit kartou nebo mít nachystáno dostatek drobnějších mincí. U mýtných bran se vyhněte pruhům označeným jako TELEPASS, jsou pouze pro držitele automatického platebního systému.

Co je v Polsku za měnu

Zlotý (polsky złoty [zuoty], hovorově złotówka [zuotuvka]) je jednotka polské měny, má mezinárodní zkratku PLN a dělí se na 100 grošů.

Jak platit v Polsku kartou

V Polsku žádné problémy s českými platebními kartami mít nebudete. Berou je všude, kde se kartou platit dá. V posledním roce ale mnohé bankomaty i terminály u pokladen nabízejí na první pohled zajímavou službu.

V jaké měně platit kartou v zahraničí

Na cestách v zahraničí si při platbě kartou nebo výběru z bankomatu obvykle můžete zvolit, jestli zaplatíte nebo vyberete v lokální měně, nebo v měně svého účtu (DCC). Pokud jste v zemi, kde se kurz lokální měny příliš nemění – například, kde se platí eurem nebo dolarem, je vždy lepší vybrat si platbu v lokální měně.

Čím platit v Polsku kartou

V Polsku žádné problémy s českými platebními kartami mít nebudete. Berou je všude, kde se kartou platit dá.

Kdy je v Polsku nakupni nedele

V neděli 30. ledna 2022 budou otevřeny v Polsku všechny obchody. Další „nákupní neděle“ připadne na 10. dubna 2022.

Co to je PLN

Polský zlotý je oficiální měnou Polska. Nejpopulárnější směna zlotých je s eurem. Jeho mezinárodní zkratka je PLN a jeho symbol je zł.

Co se vyplatí koupit v Itálii

Oblíbeným suvenýrem je italské víno, Grappa, různé likéry. Mezi nejoblíbenější likéry patří Limoncello, Limoncillo, které se vyrábí v oblasti kolem Neapole, v Sorrentu. Známý je také likér mandlový Amaretto, který se používá na výrobu oblíbeného zákusku Tiramisu. K tomu potřebujeme ještě Mascarpone.

Jak získat Telepass

Jak získat kartu VIAcard a zařízení Telepass

Vyplňte objednávkové formuláře. Transakce uskutečněné kartou VIAcard i zařízením Telepass jsou součástí vyúčtování za karty UTA/CCS. Z těchto transakcí je možné nárokovat vrácení DPH.