Jak je to s Neschopenkou 2023
Náhrada mzdy 2023: Výpočet
Během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti zaměstnavatel platí zaměstnanci náhradu mzdy ve výši 60 % z redukovaného průměrného hodinového výdělku.
Archiv
Jak je to s Neschopenkou
Od ledna 2020 už nemusíte zaměstnavateli doručovat papírovou neschopenku, lékař ji vydává v elektronické verzi. Tu posílá na Českou správu sociálního zabezpečení a zaměstnavatel je to o tom zpraven. Nemocný dostane od lékaře tištěný formulář, kterým by se měl prokázat v případě kontroly správou sociálního zabezpečení.
Archiv
Jak se dostat na nemocenskou
Neschopenku vystavuje jakýkoliv lékař, který zjistí nemoc či stav omezující schopnost pracovat. Pokud ambulantní specialista zjistí takový zdravotní stav pacienta, který vyžaduje klidový režim, je povinen pacientovi neschopenku vystavit (tuto zákonem danou povinnost nelze delegovat na praktického lékaře).
Jak dlouho je možné být na nemocenské
Podpůrčí doba pro poskytování nemocenského trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény (včetně případných zápočtů předchozích pracovních neschopností), pokud není zákonem č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění stanoveno jinak.
Jak casto chodi kontrola na neschopence
Kontroly jsou prováděny na základě tzv. plánu kontrol, který si podle aktuální situace sestavuje OSSZ. Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“.
Kdo vystavuje neschopenku v nemocnici
Neschopenku může vystavit ambulantní specialista i lékař v nemocnici, poskytovatel zdravotních služeb, který poskytuje lůžkovou nebo lázeňskou léčebně rehabilitační péči apod. Kdo naopak neschopenku vystavit nemůže, je lékařská pohotovost a záchranná služba.
Co se stane kdyz nebudu doma na neschopence
Pokud vás kontrolní pracovník nezastihne, měli byste kontaktovat lékaře s odůvodněním, proč kontrola neproběhla úspěšně. Pokud zaměstnavatel nebo pracovník správy sociálního zabezpečení klasifikuje porušení léčebného režimu, může vám být nemocenské podle závažnosti porušení pokráceno nebo odebráno a to i zpětně.
Co se stane když na nemocenské nebudu doma
Pokud pobíráte nemocenské, měli byste dodržovat předepsaný léčebný režim. V případě, že vás nezastihne kontrola doma nebo vás přistihne při činnosti, která se s léčebným režimem neslučuje, můžete o nemocenskou přijít.
Kdy mám nárok na nemocenskou
V případě nemoci má na nemocenské (dávka vyplácená státem) nárok zaměstnanec, který byl uznán dočasně práceneschopným (nebo mu byla nařízena karanténa) a dočasná pracovní neschopnost (nebo nařízená karanténa) trvá déle než 14 kalendářních dnů.
Kdy má člověk nárok na nemocenskou
Občan pouze s pasivními příjmy nezakládajícími účast na nemocenském pojištění Někteří lidé mají pouze pasivní příjmy, např. z pronájmu, z prodeje nemovitých věcí, ze kterých se neplatí sociální pojištění. V případě nemoci jsou tedy tito lidé bez nároku na nemocenskou.
Jak zažádat o neomezené vycházky
Prostě – poprosíte na vaší OSSZ o formulář Žádost o udělení souhlasu k povolení možnosti volit dobu vycházek podle aktuálního zdravotního stavu pojištěnce. Uf! S tím běžíte za vaším ošetřujícím lékařem a poprosíte o vyplnění. Pak běžíte na OSSZ pro schválení.
Co všechno vidí zaměstnavatel na neschopence
S čím člověk marodí, se firma může dozvědět jen s jeho souhlasem. I když na neschopence je kolonka pro vyplnění diagnózy, lékař ji pro zaměstnavatele nevyplňuje. Pokud by to udělal, bylo by to v rozporu s vyhláškou ministerstva práce a sociálních věcí i se zákonem o ochraně osobních údajů.
Co dělat když lékař nechce vystavit neschopenku
Pokud přesto nebude ochoten neschopenku vystavit, měl byste si ihned stěžovat u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení nebo u orgánu, který lékaře registruje (krajský úřad).
Kdo posílá kontrolu na nemocenské
Od 15. dne nemoci či pracovní neschopnosti provádí kontroly pracovník pověřený ČSSZ.
Co můžu delat na neschopence
Zákaz platí jen pro jednu práci. Nemocenské dávky (od státu) nebo náhrada mzdy (od zaměstnavatele) nahrazují příjem ze zaměstnání či podnikání. Během pracovní neschopnosti proto nemocný nesmí vykonávat práci, z níž tyto dávky dostává. V jiné práci – z níž nenárokuje náhradu mzdy nebo nemocenskou – mu to ale nebrání.
Jak poznat že u mě byla kontrola
Nechají oznámení. Pokud přijde "oficiální" kontrola (OSSZ nebo agentura, kterou pověřil zaměstnavatel), nechá Vám oznámení ve schránce. Pokud by kontrolu provedl zaměstnavatel, měl by lístek nechat i on.
Kdo posílá kontrolu že Socialky
Od 15. dne nemoci či pracovní neschopnosti provádí kontroly pracovník pověřený ČSSZ. Pracovníka kontroly může kromě dodržování stanovených vycházek a pobytu na uvedené adrese zajímat také dodržování léčebného režimu.
Jak často mohu na nemocenskou
Žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby lze ale podat i opakovaně, přičemž vždy musí být žádost podána nejpozději do 3 měsíců ode dne, kterým podpůrčí doba uplynula. Na základě všech podaných žádostí může být nemocenské vypláceno nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů.
Kdo a jak platí nemocenskou
Výplatanemocenské ve zkušební doběběhem prvních 14 dnů je náhradou mzdy od zaměstnavatele. Zároveň se také o dobu nemoci prodlužuje zkušební doba. Následně od 15. dne nemoci vyplácí dávky Česká správa sociálního zabezpečení.
Co se stane když mě kontrola nezastihne doma
Do neschopenky vám kontrolor vypíše datum a čas, připojí podpis a všechno je vyřízeno. V opačném případě – pokud vás doma nezastihnou – najdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. Následující ordinační den byste se pak měli dostavit k ošetřujícímu lékaři a celou věc vysvětlit.
Kdy může lékař napsat vycházky
Ošetřující lékař smí „volný režim“ vycházek povolit pouze v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují dočasně práce neschopnému využít pevně stanovenou dobu.
Co když mě nezastihne kontrola na nemocenské
Pokud člověka kontrola nezastihla
V případě znemožnění kontroly nebo neposkytnutí součinnosti, odmítnutí prokázání totožnosti či předložení průkazu dočasně práce neschopného pojištěnce může pracovník kontroly, který se prokáže průkazem zaměstnance orgánu nemocenského pojištění, uložit pokutu, a to až do výše 20 000 Kč.
Co se stane kdyz nejsem doma na neschopence
Pokud pobíráte nemocenské, měli byste dodržovat předepsaný léčebný režim. V případě, že vás nezastihne kontrola doma nebo vás přistihne při činnosti, která se s léčebným režimem neslučuje, můžete o nemocenskou přijít.
Jak zjistím kdy mám vycházky
Pouze lékař může určit, zda váš zdravotní stav dovoluje vycházky na neschopence a v jakém rozsahu. Informace o povolených vycházkách zaznamená lékař do neschopenky. Maximální délka povolených vycházek je 6 hodin denně. Tyto informace mají k dispozici i pracovníci provádějící kontroly dodržování léčebného režimu.
Co když mi přijde kontrola a nejsem doma
Pokud vás kontrolní pracovník nezastihne, měli byste kontaktovat lékaře s odůvodněním, proč kontrola neproběhla úspěšně. Pokud zaměstnavatel nebo pracovník správy sociálního zabezpečení klasifikuje porušení léčebného režimu, může vám být nemocenské podle závažnosti porušení pokráceno nebo odebráno a to i zpětně.