Jaké jsou možnosti zubní náhrady?

Kdy mám nárok na zubní protézu zdarma

Z protetických výrobků jsou od 1. 1. 2022 mimo jiné plně hrazeny korunky estetické plášťové z kompozitního plastu na přední zuby, celokovové plášťové korunky, celkové snímatelné zubní náhrady základní a částečné snímatelné zubní náhrady základní.
Archiv

Co je to hybridní zubní náhrada

Hybridní zubní náhrada označuje rozsáhlé snímatelné zubní náhrady, většinou určené pro defekt chrupu III. třídy dle Voldřicha s oslabeným parodontem. U hybridních zubních náhrad se využívá ke kotvení kořenových kotevních elementů nebo teleskopických korunek.

Jak nahradit predni zuby

Řešením je můstek, protéza či implantát. Mezeru či mezery lze vyplnit fixní náhradou (můstkem nebo zubním implantátem) či snímatelnou náhradou neboli protézou. Váš stomatolog navrhne nejvhodnější řešení podle zdravotní anamnézy, stavu vašeho chrupu i vašich finančních možností.
Archiv

Jak vypadá zubní protéza

Do těla protézy jsou z jedné strany vsazeny umělé zuby a druhá strana kopíruje tvar dásní a patra. Při správném nasazení těla se díky jeho tvaru vytvoří podtlak, který protézu k dásním a patru "přisaje". Tento způsob uchycení umělých zubů se samozřejmě s pevností a funkcí přirozeného chrupu nedá srovnat.
Archiv

Jaké zubní náhrady hradí VZP

VZP hradí:

jednou za dva roky pryskyřičné korunky plášťové z plastu a kompozitního plastu, jednou za pět let ostatní fixní protetické náhrady, jednou za tři roky snímatelné částečné a celkové náhrady, pokud revizní lékař VZP nerozhodne jinak.

Jak dlouho trvá výroba zubní náhrady

Běžně výroba trvá 2–4 týdny, můžeme vám ale připravit i expresní náhradu do 24 hodin.

Co je teleskopická protéza

Teleskopická protéza je „částečná protéza připojená k teleskopickým korunkám“. Teleskopické korunky mají také podpůrnou a přidržovací funkci. Jedná se o snímatelnou zubní protézu, která slouží k nahrazení chybějících zubů. Teleskopické korunky jsou dvojité korunky.

Jak upevnit zubní náhradu

V tomto případě je ideálním způsobem přichycení zubní protézy použití zubních implantátů, které potom zubní protézu přidržují pomocí "patentek". Ty jsou zapuštěny do těla zubní protézy. Implantáty s patentkami tak vlastně nahrazují kořen zubu. Uchycení zubní protézy je tak mnohem lepší a zároveň je možné ji i vyjmout.

Jak si nechat udělat nové zuby

Implantačních protokolů je dnes poměrně hodně. Nejběžnějším je zatím stále ještě vytržení zubů, následné hojení, které trvá od tří do šesti měsíců. Poté se zavede implantát a na vhojení se čeká další zhruba tři měsíce. Na závěr se vyrobí a nasadí na implantáty nové, protetiky zhotovené zuby.

Jak dlouho vydrží zubní protéza

O protézu je třeba denně pečovat. Jak dlouho vydrží Pojišťovna ji hradí jednou za tři roky, protože za tu dobu se změní podmínky v ústech. Původní náhrada už pak dobře nedrží a umělé zuby se okoušou, takže špatně rozmělňují potravu.

Jak casto je narok na zubní Protezu

(Např. Úhrada celkové zubní náhrady: tato celková zubní náhrada v základním provedení je plně hrazena smluvnímu zubnímu lékaři jednou za 4 roky. Dalším příkladem je úhrada celoplášťové celolité korunky, kde je stanoven množstevní limit 1x za 8 let.

Co na Bolave dásně pod protézou

Dobrý den, na otlaky dásní ze zubní protézy zakupte Kamistad v gelu, pomůže zahojit drobné defekty, vřídky a otlaky díky extraktu z heřmánku. Dále obsahuje lokální anestetikum lidokain, které postižené místo znecitliví. Natírejte několikrát denně do vymizení obtíží.

Jak vypadá částečná zubní náhrada

Částečná náhrada

Nejjednodušší variantou například pro pro ztrátu tří zubů jsou náhrady s jednoduchými kotvícími prvky. V podstatě se jedná o částečnou protézu, která je pouze přichycená drátkem k jiným zubům. Tento typ náhrady se často používá jen jako dočasné řešení, protože její nošení není příliš komfortní.

Co je skeletová náhrada

Skeletová náhrada představuje typ částečné snímatelné náhrady v kvalitnějším provedení, zaručuje dobrou mechanickou odolnost, dostatečnou retenci a stabilitu, plní funkci přenosu žvýkacího tlaku.

Jak dlouho vydrží zubní náhrada

Pokud dodržujete dobrou ústní hygienu a pravidelně navštěvujete zubního lékaře, částečná zubní náhrada může vydržet 5 až 15 let.

Jak dlouho trva udělat nové zuby

Vlastní implantace probíhá v antibiotické cloně při místní anestesii a premedikaci, kdy je pacient zklidněn. Operace je bezbolestná a trvá u jednoho implantátu asi 60 min,u 6 ti implantátů asi 1,5-2 hodiny.

Jak upravit zubní náhrady

Jednou denně, nejlépe večer omyjte náhradu proudem vody. Pevně lnoucí nečistoty a zbytky jídla je možné opatrně odstranit pomocí měkkého zubního kartáčku. Na čištění náhrady nepoužívejte tvrdý kartáček na ruce ani prostředky na mytí nádobí, které mohou povrch náhrady poškodit.

Jak jíst s protézou

Žvýkejte na obou stranách. Zkuste nežvýkat stláčením předních zubů, neboť to by mohlo zubní náhradu posunout. Žvýkejte rovnoměrně na obou stranách, což Vašim dásním pomáhá zvyknout si na mírný tlak. Poté, co si na konzumaci se zubní náhradou zvyknete, můžete přejít na tvrdé potraviny, jako je tvrdé ovoce a maso.

Jak dlouho trvá udělat nové zuby

Obecně se dá říci, že od vytažení zubu až po připevnění nového umělého zubu do úst zabere léčba pomocí zubních implantátu asi 4 měsíce. V některých případech lze postupovat i rychleji, někdy je možné implantát zavést do extrakční rány ihned po vytažení špatného zubu.