Jaké jsou typy vod?

Jaké jsou druhy vod

Druhy vod1.1 Srážková voda.1.2 Podpovrchová voda.1.3 Povrchová voda.1.4 Pitná voda.1.5 Minerální vody.1.6 Užitková voda.1.7 Provozní voda (technologická)1.8 Odpadní vody.

Jak dělíme pevninskou vodu

Hydrosféra neboli vodní obal Země je soubor všeho vodstva Země – tj. povrchové vody, podpovrchové vody, vody obsažené v atmosféře a vody v živých organismech.

Jak se dělí vody

Vody lze rozlišovat podle původu na přírodní a odpadní, dle výskytu na atmosférické, povrchové a podzemní, dle použití voda pitná, užitková, provozní a odpadní.

Jaké je skupenství vody

Voda se vyskytuje ve 3 skupenstvích: Kapalné – největší zastoupení (oceány, moře, řeky…) Plynné (vodní pára) – výskyt v atmosféře. Pevné (led, sníh, kroupy…)
Archiv

Jaké jsou zdroje vody v ČR

Pitná voda se v České republice v naprosté většině případů získává buď úpravou vody ze studní, vrtů či pramenišť, nebo úpravou vody povrchové – z potoků, řek, rybníků či vodních nádrží.

Jaký je rozdíl mezi půdní a podzemní vodou

Půdní voda se nachází v půdě v pásmu provzdušnění (aerace) – tedy v pásmu, v němž se spolu s vodou vyskytuje i vzduch. Podzemní voda je pak naopak v pásmu nasycení (saturace) v němž jsou všechny dutiny a póry zaplněny vodou. Tyto dvě pásma pak odděluje tzv. hladina podzemní vody (zkráceně HPV).

Co je to hydrosféra

Hydrosféra (vodní obal Země) představuje soubor všeho vodstva Země – tj. povrchové vody, podpovrchové vody, vody obsažené v atmosféře a vody v živých organismech. Celkové zásoby vody na Zemi činí asi 1 385 989 600 km³, z toho sladká voda představuje 2,53 %.

Co to je podzemní voda

Podzemní vody jsou vody, které se přirozeně vyskytují pod zemským povrchem v pásmu nasycení (saturace) v přímém styku s horninami. Jedná se o cenný přírodní zdroj, který by měl být chráněn před znečištěním a udržitelně využíván.

Proč led plave na vodě

Led bez dalších nečistot, který je umístěný do nádoby s vodou, plave na hladině vody. Hustota ledu je totiž menší než hustota vody. To znamená, že velikost tíhové síly ledu je menší, než je velikost vztlakové síly působící na celý ledový útvar.

Co je to pH vody

pH symbolizuje kyselost nebo také zásaditost vody.

Pod zkratkou, která v angličtině znamená potencial of hydrogen se ukrývá potenciál vodíku (nebo také vodíkový exponent), jež určuje onu zmiňovanou kyselost, respektive zásaditost vody. V současné době může mít různé hodnoty, a to od 0 do 14.

Jaké jsou hlavní zdroje znečišťování vod

„difúzním znečištěním“. Hlavním bodovým zdrojem znečištění vody je kanalizace a čištění odpadních vod, zatímco v případě difúzního znečištění pocházejí hlavní zdroje ze zemědělství a elektráren na fosilní paliva (prostřednictvím ovzduší).

Co nejvíce znečišťuje vodu

Nejzávažnější je kontaminace vody sloučeninami dusíku a fosforu. Zemědělství se na tomto stavu podílí v průměru 40 % u dusíku a 32 % u fosforu. Vody jsou znečišťovány také při používání, skladování, přepravě a likvidaci nepoužitých pesticidů.

Jak zjistit hladinu podzemní vody

Hladinu podzemní vody dokáže určit hydrogeolog, který na daném pozemku provede hydrogeologický průzkum. Ten sestává z analýzy terénu a okolních vodních toků. Občas hydrogeolog přizve ke spolupráci také proutkaře, byť to není oficiálně uznaná metoda.

Na jaké dva druhy dělíme podpovrchovou vodu

S ohledem na zaplnění těchto prostor můžeme rozlišit dva základní druhy podpovrchové vody (obr. 11.1). Pásmo blízké zemskému povrchu není zaplněno souvislou hladinou vody, označuje se jako zóna aerace (provzdušnění) a voda v ní přítomná se popisuje jako půdní vláha.

Jaké jsou sféry

litosféra, pedosféra, hydrosféra, biosféra, atmosféra.

Co to je salinita

Salinita (slanost) vyjadřuje celkové množství pevných látek rozpuštěných v 1 litru vody včetně plynů, protože i ty se při nízkých teplotách přeměňují do skupenství pevného. Salinita se vyjadřuje v promilích nebo procentech, přičemž hodnota v procentech přímo určuje množství látek v gramech rozpuštěných v 1 litru vody.

Jaký je rozdíl mezi podzemní a povrchovou vodou

Půdní voda se nachází v půdě v pásmu provzdušnění (aerace) – tedy v pásmu, v němž se spolu s vodou vyskytuje i vzduch. Podzemní voda je pak naopak v pásmu nasycení (saturace) v němž jsou všechny dutiny a póry zaplněny vodou.

Co to je pramen

Pramen je soustředěný přirozený vývěr podzemní vody na zemský povrch. Prameny se podle způsobu vývěru dělí na sestupné, výstupné a přelivné. Za příznivých hydrogeologických podmínek se od pramene vytvoří vodní tok, který odvádí vyvěrající vodu dále do vodní sítě.

Jaké jsou anomálie vody

66 různých anomálií

U běžných látek hustota s poklesem teploty roste, u vody však toto pravidlo platí jen zčásti, až do 4 °C ( přesněji 3,95 °C ), kdy má voda největší hustotu a nejmenší objem. Dalším ochlazováním se její objem opět zvětšuje, což má za následek celou řadu závažných důsledků.

Co získá voda při zahřívání

Jde o páru. Když kapalinu zahříváme a dosáhneme teploty varu, začne kapalina vřít a pára se začne tvořit po celém objemu kapaliny. Teplota varu je závislá na vnějším tlaku – s rostoucím tlakem se teplota zvětšuje. Opačný proces varu je kapalnění, kondenzace.

Co to je poh

Plán odpadového hospodářství je dokument, který stanovuje cíle a opatření pro nakládání s odpady. Plány odpadového hospodářství dle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, zpracovávají ministerstvo, kraje a obce.

Jaké má být pH pitné vody

pH (reakce vody)

Voda nebo vodný roztok má neutrální reakci při hodnotě pH 7, kyselou pod 7 a zásaditou nad hodnotu 7. Ve vyhlášce 252/2004 Sb je pro pitnou vodu povoleno pH mezi 6,5 a 9,5.

Jak člověk ničí vodu

„difúzním znečištěním“. Hlavním bodovým zdrojem znečištění vody je kanalizace a čištění odpadních vod, zatímco v případě difúzního znečištění pocházejí hlavní zdroje ze zemědělství a elektráren na fosilní paliva (prostřednictvím ovzduší).

Jak člověk znehodnocuje vodu

U vod povrchových se jedná o znečištění odpadními vodami ze živočišné výroby, z netěsnících žump a septiků, splachy z pastvin a komunálními odpadními vody včetně odpadních vod ze zdravotnických zařízení.

Kdo najde vodu na pozemku

Hydrogeolog vs.

Při hledání místa pro studnu využívá teoretické znalosti, zkušenosti, ale také informace z návštěvy na pozemku. Za svou práci nese odpovědnost. Proutkař pomocí virgule hledá pod zemí geologické poruchy, pukliny, které bývají vyplněny vodou. Jeho služby často využívají hydrogeologové.