Co jsou Zamestnanecke výhody
Zaměstnanecké benefity jsou zaměstnancům poskytovány vedle mzdy, odměny nebo platu jako tzv. nenároková složka. Pojem zaměstnaneckého benefitu však zákoník práce nezná a upravuje pouze minimální standardy péče o zaměstnance – odborný rozvoj zaměstnanců, zvýšení a prohlubování kvalifikace a příspěvek na stravování.
Archiv
Jaké jsou benefity pro zaměstnance
Mezi takové benefity patří například příspěvek na penzijní pojištění, stravenky, vzdělávání a rekvalifikace, pracovní oblečení, obuv a třeba pitná voda.
Archiv
Co jsou firemní benefity
Soubor zaměstnaneckých odměn a výhod, které napomáhají stávající zaměstnance motivovat k lepším pracovním výkonům, případně do firmy přivést zaměstnance nové. Firemní benefity nejsou vymahatelné, upravuje je vnitřní předpis nebo kolektivní smlouva.
Jak se daní zaměstnanecké benefity
Zdanění je tedy stejné jako u mzdy. Pro vás jako zaměstnavatele je celá hodnota příspěvku (i překračující 50 000 Kč) daňovým nákladem. Pokud zaměstnanec dostává příspěvky od zaměstnavatele, nemá z takových příspěvků nárok na státní příspěvek u penzijního připojištění ani na snížení daňového základu.
Jaké benefity
Patří mezi ně:stravenky nebo závodní stravování,dovolená nad zákonný nárok,jazykové a odborné kurzy,firemní vozidlo nebo příspěvky na dopravu,firemní mobilní telefon, typicky s úhradou pracovních hovorů,přechodné ubytování či příspěvek na bydlení,penzijní připojištění či životní pojištění,
Kdy mám nárok na benefity
Kdy má zaměstnanec nárok na stravenky
Aby mohl zaměstnavatel vůbec uvažovat o daňové uznatelnosti části hodnoty stravenky, musí zaměstnanec strávit v práci alespoň 3 hodiny za směnu definovanou zaměstnavatelem dle zákoníku práce. Pokud je v práci déle než 11 hodin, může mu zaměstnavatel přidělit dvě stravenky.
Na co může zaměstnavatel přispívat
Díky novele zákona mohou od ledna zaměstnavatelé svým pracovníkům přispívat na stravování nejen papírovými stravenkami či jejich elektronickými variantami, ale příslušný obnosvyplácet i v rámci mzdy. Tato částka nepodléhá zdanění ani dalším odvodům.
Kde se dají použít benefity
Kde a co nakoupit za benefitní body Benefitní body nadále bez omezení uplatníte v knihkupectvích, optikách, lékárnách, laboratořích, poradnách, zubních ordinacích nebo na rehabilitaci. Seznam e-shopů, v nichž můžete nakupovat z bezpečí svého domova najdete ve vyhledavači na www.edenred.cz.
Kdy má zaměstnanec nárok na stravenku
Nárok na stravenku
Většina zaměstnavatelů má nastaveno, že nárok zaměstnance na stravenku vzniká za každý den na pracovišti, a většinou kopíruje možnost daňového odpočtu. Zaměstnanec tedy musí v rámci směny odpracovat alespoň 3 hodiny. Podmínky pro nárok na stravenky jsou plně v kompetenci zaměstnavatele.
Jak fungují benefity
Zaměstnanecké výhody jsou benefity, které zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci mimo mzdu. Zpravidla nejsou vymahatelné ani upravované zákonem. Mohou být peněžní, v hmotné formě či ve formě nadstandardní služby; mohou nabývat různých podob.
Jak je to se stravenkami
Toto téma bylo od roku 2021 legislativně upraveno a byl zaveden tzv. stravenkový paušál. Stravenky jsou oblíbený benefit, který má v České republice 49 % zaměstnanců. Jde o nepeněžní část mzdy, kterou si zaměstnavatel může dát do nákladů a zaměstnanec z ní neplatí daně ani odvody na zdravotní či sociální pojištění.
Jak neplatit daň z penzijního připojištění
Rozhodnete-li se pro ukončení penzijka, je nejlepší si zvolit měsíční rentu po dobu alespoň deseti let – vyhnete se tak zdanění a zajistíte si tolik potřebný pravidelný bonus ke státnímu starobnímu důchodu. Z toho, co jste si na penzijko sami naspořili, tedy z vašich vlastních příspěvků, se neplatí žádné daně.
Jak platit benefity na pilulce
Hotově/kartou při převzetí v Pilulka Lékárnách
Platbu benefitní kartou lze zrealizovat pouze na objednávky na místě (ne z e-shopu nebo mobilní aplikace) a v případě, že karta obsahuje čip a funguje na principu VISA nebo Mastercard karty. Benefitními kartami v jiném formátu nelze zaplatit.
Jak to bude se stravenkami
Pro zaměstnavatele bude stravné v jakékoliv výši daňově uznatelné (úspora 19 % na dani z příjmu), zaměstnanec však odvede 15 % daň z příjmu. Obě strany navíc zaplatí pojistné na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení. V souhrnu se jedná o daňovou zátěž ve výši 59,8 % oproti 19 % v případě stravenky.
Jak se plati stravenky
Stravenky i stravenková karta slouží k nákupu potravin, nelze jimi platit zboží nepotravinového charakteru, tedy tabákové výrobky, drogerii a alkohol. S jakým typem platby je možné stravenky kombinovat Platbu stravenkami lze kombinovat s platbou v hotovosti i platební kartou.
Co je výhodnější stravenky nebo paušál
Daňová uznatelnost stravenkového paušálu z pohledu zaměstnavatele. Zatímco daňové zvýhodnění stravenky je pro zaměstnavatele limitováno částkou 107,10 Kč, u stravenkového paušálu není daňová uznatelnost naopak nijak limitována. Z tohoto pohledu je tedy pro zaměstnavatele výhodnější paušál, pro zaměstnance stravenka.
Kdy má zaměstnanec nárok na diety
Při služební (pracovní) cestě, máte nárok na stravné (diety). Ty se poskytují, pokud je pracovní cesta delší než 5 hodin. U zahraniční služební cesty, to musí být více než 1 hodinu mimo ČR. Stravné (diety) jsou nezdanitelný příjem (neplatí se daň, sociální a zdravotní pojištění).
Co se dani při výplatě penzijního připojištění
Danění: Výplata doživotních penzí nepodléhá zdanění. Při výplatě penze na dobu určitou se daní výnosy 15%. Výplata penze na dobu určitou 10 let a delší nepodléhá zdanění.
Kdy se dá vybrat penzijní spoření
Podmínkou pro výplatu starobní penze je obvykle věk minimálně 60 let a doba spoření aspoň 5 let (tj. 60 zaplacených měsíčních příspěvků). Přesný věk a pojištěnou dobu naleznete ve svém penzijním plánu.
Kde všude se dá platit benefity
Benefitní body nadále bez omezení uplatníte v knihkupectvích, optikách, lékárnách, laboratořích, poradnách, zubních ordinacích nebo na rehabilitaci. Seznam e-shopů, v nichž můžete nakupovat z bezpečí svého domova najdete ve vyhledavači na www.edenred.cz.
Které lékárny berou Flexi Pass
Flexipass můžete využívat v lékárnách Lekarna.cz, Benu, Pilulka.cz, czlekarna.cz, drmax.cz a další..
Kdo platí stravenky
Každý pracovník pak má nárok na stravenku za všechny odpracované dny, kdy jeho směna trvala déle než 3 hodiny (nezapočítávají se přesčasy). Zaměstnavatel hradí 55 % její hodnoty, zbylých 45 % si pak musí zaplatit samotný zaměstnanec, přičemž daná částka se mu srazí ze mzdy.
Kdy vzniká nárok na oběd
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.
Kdo má nárok na Stravenkový paušál 2023
Nárok na stravenkový paušál má pouze zaměstnanec, jehož zaměstnavatel se rozhodne poskytovat příspěvek právě tímto způsobem. Aby mohl být navíc daňově zvýhodněný, musí být poskytovaný zaměstnavatelem: na stravování, za jednu směnu podle zákoníku práce (§ 78 odst.
Jak získat stravenky
Obecně nárok zaměstnance na stravenku vzniká za každý den na pracovišti a většinou kopíruje možnost daňového odpočtu. Zaměstnanec tedy musí v rámci směny odpracovat alespoň 3 hodiny. Obvykle zaměstnavatel hradí 55 % ceny stravenky, zaměstnanec 45 %.