Jaký knoflík u saka?

Který knoflík se zapíná u saka

Pokud vestu nenosíte, sako s jedním knoflíkem musíte mít zapnuté ve stoje vždy. Při saku se dvěma knoflíky zapínáme vždy horní knoflík. Spodní knoflík nezapínáme ani v případě tříknoflíkového saka.
Archiv

Proč se u saka zapíná jen jeden knoflík

Ten se nosil při neoficiálních příležitostech a postupně nahradil i jezdecké oblečení. Jeho střih byl v pohodě, ale pro pohodlnou jízdu na koni bylo nezbytné rozepnout spodní knoflík. A tak to také zůstalo. Dnes je zapnutý knoflík jednoznačně proti etiketě.
Archiv

Jak zapínat dámské sako

U klasického se zapínají horní dva knoflíky, nebo jen ten prostřední. U sak 3-roll-2 směřují klopy k prostřednímu knoflíku a horní knoflík je jen na okrasu, ten se nezapíná nikdy. Zapíná se tedy jen knoflík prostřední.

Proč má sako dva knoflíky

V minulosti museli být muži schopni rychle tasit kord nebo meč, proto měli spodní knoflík vždy rozepnutý, protože to bylo občas otázkou doslova života a smrti. Střih saka se ale tomuto detailu velmi rychle přizpůsobil, a aby sako perfektně sedělo v dolních partiích, tak se nedělá tolik široké.
Archiv

Kdy rozepnout sako

Sako – Pravidla etikety říkají, že pokud muž sedí nebo jde tančit, měl by si sako rozepnout, pokud stojí (obzvlášť, podává-li někomu ruku), měl by ho mít zapnuté (ale poslední knoflíček u saka je rozepnutý.

Jak vybrat správnou velikost saka

Sako musí zakrýt to, co má

Abychom si tedy rozuměli: ideální délku saka poznáte tak, že vám zakryje celé velectěné pozadí. Další metoda je ještě o fous přesnější. Oblékněte sako, spusťte ruce podél těla a pokud bude kořen palce v rovině s dolním okrajem saka, jedná se o správnou délku.

Jak se zapíná košile

Košile se zapíná až ke krku, anebo můžete horní knoflík mít rozepnutý a košili rozevřenou, tzv. „na rozhalenku“, což je ovšem výrazně méně formální než kravata.

Jaké sako k šatům

Které sako se hodí k lehkým a jemným šatům a které k silnějším Pravidlo je jednoduché – šaty z tenké látky Vám dávají volnost – můžete zvolit vlnu, viskózu, bavlnu, velur, kůži – v podstatě cokoli chcete. Je důležité, aby oba kusy barevně ladily, a pokud je jeden s potiskem – nechte druhý jednobarevný.

Jak má být dlouhé sako

Sako musí zakrýt to, co má

Abychom si tedy rozuměli: ideální délku saka poznáte tak, že vám zakryje celé velectěné pozadí. Další metoda je ještě o fous přesnější. Oblékněte sako, spusťte ruce podél těla a pokud bude kořen palce v rovině s dolním okrajem saka, jedná se o správnou délku.

Jak nosit sako knoflíky

Jedním ze základních fashion pravidel co se obleků a knoflíků týče, je rozepínání nejnižšího knoflíku u saka. V případě, že stojíte, měli byste nechávat poslední knoflík vždy rozepnutý. Máme-li jednořadé sako s vestou, je pouze na vás, zda sako zapnete či nikoli. Jednořadé sako bez vesty však musí být zapnuté vždy.

Jak poznat dámské sako

Když si koupíte pánský kabát, sako nebo svetr na knoflíky, na levé straně oděvu budou knoflíky a na pravé straně budou dírky. Oproti tomu tyto dámské doplňky budou mít knoflíky a dírky naopak, tj. na pravé straně knoflíky a na levé straně dírky.

Jak by mělo sedět sako

SAKO MUSÍ SEDĚT V RAMENOU

Základ je, aby sako sedělo v ramenou. Náramenice nesmějí přečuhovat přes hranu ramene, ani být moc krátké. Některá saka mají špatně vsazené rukávy. Správně by měly rovně splývat s ramenem bez záhybů a mačkání látky.

Co pod sede sako

Šedé sako vypadá nejlépe v kombinaci s bílou nebo blankytně modrou košilí. Jedná se o klasický outfit, který vypadá elegantně a velmi TOP v každém provedení. Pokud přece jenom rádi experimentujete s módou, místo hladké košile si vyberte takovou s bordó pásky, která zvýrazní šedý vzhled.

Jak poznat kvalitni sako

Kvalitnější saka mají výztuhu ručně přišitou na několika místech. Jak to poznat Zkuste vzít sako do ruky a prohmatat látku. Pokud cítíte jen dvě vrstvy látky, je výztuha lepená, pokud tři, je přišitá.

Jak určit velikost saka

Měřte se od úpatí krku přes prsa až do míst, kde má sako nebo sáčko končit. Pokud měříte na zadní straně těla, měřte od sedmého obratle (tj. obratle nejvíce vystupujícího z páteře) až tam, kam požadujete mít sako či sáčko dlouhé. Měřte se ve spodním prádle, popřípadě v plavkách.

Jak by měla sedět košile

Kvalitní obleková košile by měla pohodlně obepínat vaše tělo a od pasu směrem nahoru se jemně rozšiřovat. Díky tomu vytváří muskulární dojem. Košile by neměla být příliš široká, aby dobře seděla, i když je zastrčená v kalhotách, bez zbytečného krčení látky. Měla by vám poskytovat dost volnosti na pohyb a na dýchání.

Jak má být dlouhá košile

Základním pravidlem je, že rukáv košile by v žádném případě neměl dosahovat pod úroveň zápěstí a to ani ohneme-li ruku v lokti. Při spuštěné ruce a rozevřeném knoflíčku by manžeta měla dosahovat ke kořenu palce, tj. cca 2 cm nad spojnici palce a ukazováčku.

Co si vzít přes společenské šaty

Jaké jsou tedy alternativy, co si vzít přes společenské šaty Ideální jsou šifónové společenské přehozy. Hodí se k hladkým šifónovým společenským šatům, ale i k plesovým šatům s tylovou sukní či saténovým šatům. Společenský přehoz můžete mít volně spuštěný přes ramena a nebo si ho připevnit sponkou či broží.

Jaká se nosí saka

Obecné a jediné pravidlo zní, zapíná se pouze horní knoflík u saka a spodní se nechává rozepnutý! Pokud máte více knoflíků než dva, můžete zapnout horní dva, ale pořád poslední dole zůstává rozepnutý. Není nic horšího než když muž chodí se zapnutým sakem a ten mu na mužném těle praská ve švech. Dávejte si na to pozor.

Jakou košilí k Sedemu saku

Jaká košile se hodí k šedému saku Šedé sako vypadá nejlépe v kombinaci s bílou nebo blankytně modrou košilí. Jedná se o klasický outfit, který vypadá elegantně a velmi TOP v každém provedení.

Jak mají být dlouhé rukávy u saka

Délka rukávů saka musí být taková, aby vám vždy vyčnívala manžeta rukávu košile. V opačném případě to bude vypadat, že sako není vaše a je vám velké.

Co se nosí pod košili

Celkem obvykle muži nosí pod košilí tričko, je to však vhodné pro neformální outfit s rozepnutou košilí. Pod košili v obleku se nosí nátělníky nebo trička vyrobená ze speciálních materiálů, která sedí přesně na tělo a nevytváří pod košilí zbytečné překlady.

Jaké boty ke společenským šatům

Nejvíce univerzálním výběrem zajisté budou klasické lodičky na podpatku tělové barvy. Taková obuv se hodí k naprosto každým společenským šatům bez ohledu na jejich barvu, střih či styl.

Jaké boty k večerním šatům

Pro večerní šaty nepostradatelné budou elegantní dámské boty na jehlovém podpatku a dámské lodičky. Baleríny, sandály, espadrilky, mokasíny a kotníkové boty nebo kozačky vytvoří ucelenou kombinaci s každodenními šaty. Pro ležérní stylizace jsou ideální sportovní sneakersy nebo tenisky.

Jak nosit sako ženy

Můžete si jej obléci i přes šaty v chladných letních nocích, do práce nebo na kafe s kamarádkou. Sako je perfektním kouskem, který můžete vrstvit. Vezměte si jej přes košili, šaty nebo klidně i přes svetřík. Oblíbenou variantou jsou dnes i oversized saka, která populární u žen mladších i ve středním věku.