Jak kombinovat bylinky v truhlíku?

Jaké bylinky zasadit spolu

Středomořské druhy jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, estragon a saturejka zase milují slunce a suchou, propustnou půdu. Nezapomeňte také na to, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady. Dopřejte jim raději samostatný květináč.
Archiv

Které bylinky se spolu nesnesou

Které bylinky se nesnesou

Naštěstí to nefunguje tak složitě jako u zeleniny, kde si musíte dávat pozor, co po které sazenici zasadit a kterou zeleninu k sobě nesázet. I tady ovšem platí až na výjimku: Bazalka a majoránka spolu nekamarádí
Archiv

Jak na bylinky v Samozavlazovacim Truhliku

Bylinky jsou světlomilné, a tak ideální je umístění k oknu na jih, popřípadě na západ. Zasetá semínka potřebují dostatek vláhy. Tu jim dodávejte nejprve rozprašovačem a mírnou zálivkou shora. Jakmile rostlinky povyrostou, vláhu jim zajistí samozavlažovací truhlík nebo květináč.
Archiv

Které bylinky lze pěstovat v květináči

Doma v truhlíku si můžete vypěstovat nejběžnější bylinky, jako je pažitka, petrželka, bazalka, tymián, rozmarýn, libeček, dobromysl, šalvěj, meduňka, máta, levandule nebo třeba saturejka. Pěstování bylinek v bytě je velice snadné.

Jak správně kombinovat bylinky

Směs důkladně promícháme. Není pravidlem, že hlavní byliny musíme do směsi dát největší množství. Právě v případě pelyňku by směs asi nebyla k pití, proto použijeme raději menší množství. Do jedné směsi nedáváme bylinky, které se musí například vařit (kořeny), spolu s bylinkami, ze kterých se připravuje nálev.

Jak pěstovat pažitku v truhlíku

Pažitka ze semínek

Truhlík nebo květináč naplňte zeminou či substrátem. Pažitka potřebuje lehkou a propustnou půdu. Semínka vysévejte asi centimetr hluboko, nasypte několik do jedné jamky, aby se při růstu tvořily trsy. Pažitce vyhovuje teplo a světlo, podobně jako řadě ostatních bylinek.

Co zasadit do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Jak fungují Samozavlazovaci truhlík

Jak funguje samozavlažovací květináč

Samozavlažovací truhlíky a květináče mají zásobu vody v zásobníku. Rostliny ji odtud přitahují pomocí svých kořenů. Voda se k nim dostane přes zavlažovací knoty nebo vzlínacími dutinami.

Jak pěstovat bylinky za oknem

Nejlépe se bude dařit bylinkám doma za oknem. Místo na parapetu jim zajistí světlo a vzduch. Středomořské bylinky umístěte jedině za okno směřující na jih, ať čerpají co nejvíce slunečního svitu. Pozor na pěstování bylinek doma v zimě, kdy se topí.

Jak stříhat petržel v květináči

Jakmile petrželka vzejde a sazeničky se dají uchopit do prstů, můžeme odstranit plodiny mezi nimi a vyjednotit petrželku na rozestupy 6-8 cm. Jakmile víc povyrostou, vyjednotíme je na 25 cm.

Co zasadit k Bylinkam

Kopru, fenyklu, koriandru a kmínu se výborně daří vedle okurek, mrkve a cibule, listové petrželi se daří v blízkosti rajčat a celeru, kmín, lichořeřišnice a křen dovedou zlepšit chuť brambor, mátu, šalvěj a tymián vysazujte mezi zelí, odpuzují bělásky zelné, saturejku je výhodné vysazovat poblíž fazolí, od kterých …

Proč neroste pažitka

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Co dělat s pažitkou když kvete

I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co na okna do truhlíku

Jaké další podzimní květiny se do truhlíků hodí Ozdobit svá okna i balkony můžete ještě dalšími květinami. Použijte drátovce, libavky, macešky, kostřavy, bramboříky nebo skalničky. Velmi stylově vypadají například netřesky a sukulenty.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jak dlouho vydrží samozavlažovací truhlík

Záleží na počasí, orientaci na světové strany, typu a velikosti rostliny. V tropickém horku určitě voda v truhlících nevydrží ani týden, ale při běžné pokojové teplotě je většinu rostlin v samozavlažovacích květináčích opravdu možné zalévat jen jednou za 2–3 týdny.

Jaké bylinky jsou trvalky

Jaké bylinky jsou trvalky

Patří mezi ně např. rozmarýn, máta, oregano, meduňka, pažitka, tymián, levandule, šalvěj, medvědí česnek, estragon. Mezi jednoleté a dvouleté bylinky pak patří bazalka, kopr, koriandr, kadeřavá petrželka.

Co pěstovat na okně

Na okně či balkoně můžete pěstovat například rajčata, papriky, fazole, ředkvičky, pažitku, salát i okurky. Na jaře a na podzim můžete do truhlíku vysévat také špenát. Jen se zeleninou, která potřebuje kořenit hluboko, budete mít trochu problém. Týká se to například mrkve, která by v truhlíku neměla dostatek prostoru.

Proč neklíčí petržel

Mrkev a hlavně petržel často neklíčí tak, jak byste si představovali. Příčinou jsou kumariny obsažené v semenech.

Proč žloutnou listy petržele

Ke žloutnutí může docházet také kvůli nadměrnému teplu a s tím spojenému suchu. Žloutnutí listů může být signálem i nedostatku některého z potřebných prvků (např. dusíku, draslíku).

Jak správně stříhat bylinky

Řezem můžeme keříky zkrátit až o třetinu, nikdy však nestříháme až na staré dřevo. Srpnový zástřih bylinek je zároveň jejich poslední sklizní. Na podzim si ještě pár čerstvých snítek nebo vrcholků můžeme ustřihnout, větší sestřih bychom však již provádět neměli. Raději počkáme na jaro.

Jak udělat Zahon na bylinky

Základní zásady při zakládání bylinkového záhonu

Zásadně vybíráme slunné stanoviště, většině bylinek se nejvíce daří na slunci. Stanoviště by též mělo být co nejblíže domu, abyste to pro své bylinky neměli daleko. Volte stanoviště raději závětrné, nejlépe u stěny domu, která se slunečním zářením zahřívá.

Čím se hnojí pažitka

Interiérová pažitka je na druhou stranu potřeba častěji hnojit, ale vždy kvalitním organickým hnojivem, které se nejlépe rozpustí ve vodě (viz náš hmyzí čaj či zálivka) . Dusík v organickém hnojivu nám při konzumaci vadit nebude, ale pokud použijete minerální hnojiva tak si ublížit můžete.

Jak kombinovat truhlíky

Můžete vysadit rostliny s podobnými nároky na pěstování a nezáleží na tom, zda se jedná o typickou balkónovku nebo letničku či trvalku. Kombinujte rostliny, které dlouho nebo postupně kvetou, na podzim remontují (opakovaně po sestřižení, zaštipnutí kvetou), případně do pozadí doplňte rostliny, které budou stálozelené.