Jak komunikovat s lidmi s postižením
Mluvte srozumitelně a pomalu • Nepoužívejte cizí slova, dlouhá souvětí, zkratky nebo žargon 16 Page 17 KOMUNIKACE S ČLOVĚKEM S MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM • Vyhněte se abstraktním pojmům. Nespěchejte. Dejte vašemu partnerovi dostatek prostoru k zamyšlení a vyjádření. Netlačte druhého do témat, která jsou nepříjemná.
Archiv
Jak pracovat s mentálně postiženými
Při práci s lidmi s mentálním postižením pomáhá názornost (například demonstrovat pravidla hry na plánku a figurkách) a také časté opakování toho, co už se dříve naučili nebo dozvěděli, neboť to ve srovnání s populací bez postižení snáze zapomínají.
ArchivPodobné
Jak mluvit s Retardem
Základní doporučení:Přizpůsobit komunikaci individuálním schopnostem daného jedince a rozsahu jeho postižení.Užívat jednoduché věty doplněné o gesta, názorná vysvětlení.Pokud jednáme s dospělým jedincem, jednat s respektem a dle společenských pravidel.Vyvarovat se abstraktním pojmům, nebo ironii.
Archiv
Co je to mentální postižení
Mentální postižení (retardace) je vývojová porucha, která postihuje všechny složky osobnosti (tělesnou, duševní a sociální). V různé intenzitě se dále projevuje snížení rozumových schopností. To se odráží na kvalitě vnímání, myšlení, představ, paměti, pozornosti a řečových schopnostech.
Jak se chovat k lidem s postižením
Za zdravotně postižené lidi nejednejte, většinou se umí rozhodnout sami, co chtějí nebo nechtějí, snažte se jim naslouchat! Zdravotně postiženým lidem buďte oporou a podporou. Buďte přirození a otevření. Jednáte-li se zdravotně postiženými lidmi, vždy je lepší, pokud stojíte přímo před nimi, kontakt je tak přímější.
Jak mluvit a psát o lidech s lidmi s postižením
V takovém případě doporučujeme vycházet z těchto zásad:Používejte slovo „člověk“ nebo „lidé“ na prvním místě.Nepoužívejte spojení „člověk se zdravotním postižením“, ale pouze „člověk s postižením“Neoznačujte lidi s postižením vždy jako „pacienty“ ▪ To, že má člověk postižení, automaticky neznamená, že je nemocný.
Jak se projevuje lehká mentální retardace
Lehká mentální retardace (IQ = 50 – 69)
Postižení mají omezené logické, abstraktní a mechanické myšlení, slabší paměť a opožděnou jemnou a hrubou motoriku.
Kdo diagnostikuje mentální retardací
Diagnostikovat mentální retardaci může v České republice psycholog či psychiatr (změří pomocí testů inteligence výši inteligenčního kvocientu – IQ). Mentální retardace může být stanovena pouze do dvou let života dítěte, po druhém roce věku dítěte hovoříme o přítomných obtížích jako o demenci.
Kdy se pozná mentální retardace
Mentální retardace je snížení rozumových schopností, tudíž jejich diagnostika probíhá prostřednictvím IQ testů. Tyto testy lze užívat cca od 3 let, tedy v době, kdy už je dítě schopno rozumět verbálním instruktážím. Přesněji dokáží pozdější inteligenci odhadnout testy cca od 6 let.
Kdo diagnostikuje mentální postižení
Diagnostikovat mentální retardaci může v České republice psycholog či psychiatr (změří pomocí testů inteligence výši inteligenčního kvocientu – IQ).
Jak mluvit a psát o lidech aš lidmi s postižením
V takovém případě doporučujeme vycházet z těchto zásad:Používejte slovo „člověk“ nebo „lidé“ na prvním místě.Nepoužívejte spojení „člověk se zdravotním postižením“, ale pouze „člověk s postižením“Neoznačujte lidi s postižením vždy jako „pacienty“ ▪ To, že má člověk postižení, automaticky neznamená, že je nemocný.
Jak mluvit s postiženými
Mluvte pomaleji a používejte krátké a jasné věty, názorná vysvětlení a příklady (nepoužívejte žádné zkratky, abstraktní pojmy, cizí slova ani žargon). Dávejte jednoduché a srozumitelné otázky. Počkejte vždy na odpověď a neodpovídejte za něho.