Jak využít kopr
Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, s kořenovou zeleninou, zelím, květákem a okurkami. Hodí se i k vejcím. Výborná je klasická koprová omáčka, kulajda nebo se čerstvý kopr také připravuje společně s kysanou smetanou a trochu hořčice jako omáčka k červené řepě.
Archiv
Jak je zdravý kopr
Hlavním zdravotním benefitem kopru je, že podporuje tvorbu žaludečních šťáv, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, zmírňuje křeče ve střevech a žaludku a dodává chuť k jídlu. Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny.
Archiv
Jak voní kopr
Listy kopru mají čistou příjemnou vůni anýzu a citronu. Chutnají po anýzu a petrželi, jemně, ale trvale. Semena voní sladce jako kmín díky obsahu karvonu v silici. Chuť je anýzová, ale poněkud ostřejší a dlouho po ní vydrží teplo v ústech.
Co se dá udělat z kopru
Kopr může mít v kuchyni všestranné použití. Nemusí být nutně jen součástí kulajdy a omáčkykopr.koprovka.kulajda.kysané zelíkvašáky.okurka.
Co odpuzuje kopr
Kopr vonný (Anethum graveolens)
Kopr většině lidí voní, ale to neznamená, že bude vonět i hmyzu. Kopr odpuzuje ze záhonů zeleniny dřepčíky i bělásky, proto ho vysévejte mezi saláty, zelí, květáky, okurky, mrkev, brokolici, ale také mezi jahody a brambory.
Jak dlouho roste kopr
Vegetační doba kopru je 65 až 75 dnů a pokud vsadíme na postupný výsev, dosáhneme téměř celoroční sklizně. Pokud chceme získat zelenou nať, sklízíme rostliny vysoké cca 20 cm (průběžně ale i menší, výsev v řádcích je velmi hustý), pokud chceme kopr jako koření do sladkokyselých nálevů, necháme jej vykvést.
Proč mi neroste kopr
Hlavní důvody špatného růstu zeleně mohou být: zvýšená kyselost půdy, špatné osvětlení, nesprávná příprava osiva, přebytek hnojiv.
Jak stříhat kopr
Jak stříhat kopr
Pomocí ostrých zahradnických nůžek ji oddělujeme asi 15-20 centimetrů od vrcholu. Sklízet můžeme prakticky celé léto, vždy když bylinka znovu obroste. Později rostlina nasadí květy, které lze sklízet také. Tento „starý“ kopr se už ale moc na kořenění nebo koprovou omáčku nehodí.
Proč kopr nevoní
Rostlina lehko zplaní, protože semena kopru i v našich podmínkách dobře přezimují. Půdy má rád propustné, střední a spíš lehčí. Vysít bychom ho měli na slunce, protože ten, co roste ve stínu, moc nevoní.
Jak s čerstvým koprem
Použití a uchování křenu
V kuchyni křen používáme hlavně na podzim a v zimě. Když ho na podzim vyryjeme více než spotřebujeme, část uložíme do vlhkého písku, uzavřeme do igelitového sáčku nebo uschováme do mrazničky.
Jak se vaří koprová omáčka
V kastrolu rozpustíme tuk, přidáme mouku a za stálého míchání usmažíme světlou jíšku. Připravte jíšku správně! Zalijeme vývarem nebo vodou, přidáme mléko, rozmícháme a necháme asi 20 minut vařit. Pak přidáme smetanu a kopr, osolíme, osladíme, okyselíme a necháme přejít varem.
Kdy stříhat kopr
Kdy sklízet a jak uchovat
Nať kopru lze sklízet prakticky po celý rok, ale nejsilnější aroma má v květnu a červenci. Kopr sklízejte při délce natě 15–20 cm před započetím květenství. Můžete ho sušit, zamrazit i naložit v octovém nálevu jako např. okurky.
Proč se nedaří kopru
Kopr vonný je na pěstování zcela nenáročnou bylinou, častokrát se množí i samovýsevem. Vyhovují mu hlinité, propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Naopak příliš se mu nedaří v těžkých a zamokřených půdách. Nesnáší ani příliš suché stanoviště a kamenité půdy.
Jak dlouho vydrží kopr
Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.
Jak sbírat kopr
Kdy sklízet a jak uchovat
Kopr sklízejte při délce natě 15–20 cm před započetím květenství. Můžete ho sušit, zamrazit i naložit v octovém nálevu jako např. okurky. Suší se zavěšený ve svazcích, po dosušení se jemně naseká a uchovává hermeticky uzavřený.
Jak se sbira kopr
Nať se sbírá průběžně, ve výšce zhruba 20–30 cm, na nakládání je nejlepší nať sebraná v době kvetení, tedy v červenci. Semena se sklízí před dozráním tak, že se stonky srovnají do osy, nechají se dozrát a poté vyklepou. Kopr se používá jak ve formě nálevu či prášku, tak čerstvý. Může se rovněž zamrazit.
Co udělat aby se nesrazila koprovku
Tu octovou vodu si nechám na dochucení. Přidáme masox, cukr, sůl a postupně přimícháváme mouku rozmíchanou s mlékem. Ochutnáme a už můžeme přilít trochu octa. ( Když máme ocet horký, můžeme ho nalít do horké omáčky a ona se nesrazí.
Proč se srazí koprová omáčka
Sražená omáčka vám vznikne, když ji během vaření dostatečně nepromícháte a tak v ní zůstanou žmolky. Co s tím Vlijte ji do mísy a prošlehávejte ji balonovou metlou, nebo ručním mixerem, až bude hladká. Poté ji vlijte zpět do kastrolu, po prohřátí přeceďte přes jemný cedník do mísy, vlijte zase do kastrolu a prohřejte.
Jak správně zmrazit kopr
Mražení v sáčcíchNejdůležitější je čerstvost. Ujistěte se, že zamrazujete jen čerstvé a svěží kousky kopru. Před zamražením je umyjte a vysušte.Kopr vložte do sáčků. Ideálně tak, aby v každém sáčku byla přibližně jedna porce kopru.Takto připravený kopr stačí vložit do mrazničky. Skladovat jej můžete až rok.
Co ke koprové omáčce
Luxusní koprovou omáčku podáváme s knedlíky, hovězím masem nebo vařeným vejcem.
Jak na koprovku aby se nesrazila
Srazí se při přidání zakysané smetany do horkého (vařícího pokrmu) – vždycky. Nikdy se nesrazí, když vše vaříme s octem, cukrem a solí a na závěr přidáme sladkou smetanu ke šlehání, nejlépe pokojové teploty.
Jak dlouho vydrží kopr v mrazáku
Je-li kopr suchý, naplňte malé nádoby nebo mrazící vaky a vložte je do mrazáku. Tam vydrží po dobu šesti měsíců až jednoho roku.
Jak dlouho vydrží kopr v lednici
Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.
Jak dlouho se vaří kopr
Opraný kopr najemno pokrájíme. V kastrolu rozpustíme tuk, přidáme mouku a za stálého míchání usmažíme světlou jíšku. Připravte jíšku správně! Zalijeme vývarem nebo vodou, přidáme mléko, rozmícháme a necháme asi 20 minut vařit.
Kdy ocet do Koprovky
Ani jedné smetaně však nesvědčí pobyt v jednom hrnci s octem. Jsou to mléčné výrobky a po chvíli se v kyselém prostředí začnou srážet tak jako tak. Takže ocet přidávejte až nakonec, po smetaně, až budete omáčku dochucovat, a snažte se pak koprovku co nejrychleji dostat na talíř.