Jak kvete bílý mák?

Který mák je jedlý

Pro potravinářské využití pěstujeme mák setý, naše odrůdy kvetou bíle, existují však i fialově kvetoucí odrůdy. Něco jiného je barva semene máku. V České republice se na 97 % ploch pěstují modrosemenné odrůdy, např. Major, Opál, Aplaus, Opex nebo Onyx.
Archiv

Jakou barvou kvete mák

P. somniferum (mák setý) – kvete od června do srpna bílými, růžovými, červenými nebo fialovými květy, které mají u báze tmavou skvrnou. Stonek je lysý a nese vejčité zubaté listy.

Co je bílý mák

Bílý mák je starou odrůdou máku s typickou ořechovou příchutí. Kvete růžově a jeho plodem je nepukavá, stále uzavřená kulovitá makovice tzv. "slepý mák". Používá se občas jako náhražka ořechů.
Archiv

Kdy kvete mák

Na českém území se s ním hojně setkáváme v polních kulturách, na rumištích, úhorech, navážkách a jiných obnažených půdách, především v teplejších oblastech od nížin do podhůří. V Česku kvete od května do srpna, při příznivě teplém počasí až do října.

Co léčí vlčí mák

Tato léčivka je charakteristická zejména svými zklidňujícími účinky na dýchací soustavu při chřipkových onemocněních a chorobách z nachlazení. Uklidňuje dráždivý kašel a zároveň usnadňuje vykašlávání. Léčbu zpříjemňuje i mírně sedativní účinek, který nemocným přivodí klidnější spánek.

Jaké jsou druhy máku

Podle barvy semen literatura rozlišuje odrůdy máku:bělosemennéžlutosemennémodrosemennéšedosemennérůžovosemennéfialovosemennéhnědosemennéčernosemenné

Co znamená květ máku

Květ vlčího máku je v dnešní době neodmyslitelným symbolem oslav Dne válečných veteránů. Proč právě vlčí mák Každého jedenáctého dne jedenáctého měsíce v roce přesně v jedenáct hodin se ve Velké Británii na dvě minuty zastaví život.

Jak pěstovat mák setý

Mák vyséváme v meziřádkové vzdálenosti 75 – 125 mm, někdy až 250 mm do rýhy hluboké asi 5 cm. Výsev máku začíná velmi brzy zjara, a pokud je příznivé počasí, pak by osivo mělo být do konce dubna zaseto. Rostliny máku vyžadují nezamokřené, spíš vápnité, hlavně humózní půdy.

Jak se vyrabi mák

Nezralé zelené tobolky se nařezávají zhruba 15-20 dnů po opadu koruny. Z mléčnic, které leží ve stěnách makovic vytéká šedavěbílé mléko, které na vzduchu rychle zhnědne. Nařezávání makovic se provádí k večeru.

Co znamená Makovy kvet

Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu. Vlčí mák je i symbolem plodnosti, hojnosti, nadbytku, sebeobětování, vzpomínek, krve, spánku a nového života. Má svoji symboliku i v květomluvě, znamená „Neprozraďme naši lásku“.

Jak vypadá vlčí mák

Popis máku vlčího

Jednoletá rostlina dosahující výšky 60 až 90 cm, má dlouhý tenký kořen a štíhlou, štětinatě chlupatou a slabě větvenou lodyhu. Podlouhlé kopinaté dolní listy jsou krátce řapíkaté, nedělené nebo peřenodílné, svrchní listy jsou přisedlé, trojklanné a ostře zubaté.

Kde kvetou vlčí máky

Na našem území se s vlčím mákem nejčastěji setkáme v polních kulturách, na okrajích polí, ale i rumištích, úhorech, navážkách a vůbec obnažených půdách. Preferuje teplejší oblasti nížin, najdeme jej však i v podhůří. Kvete od května do srpna a za teplého podzimu dokonce až do října.

Jak sušit vlčí mák

Jak nasušit květy vlčího máku

Květy jsou křehké, sbíráme je proto opatrně a za suchého počasí. Sbíráme jen okvětní plátky. Sušíme je při nízké teplotě (do 35°C) ve stínu na půdě asi týden či dva dny v sušičce. Květy je potřeba pravidelně načechrávat, aby se sušily rovnoměrně a barva se zachovala.

Kde se nesmí pěstovat mák

Součástí tradiční kuchyně je mák i v Turecku, Indii nebo Íránu. Naopak v Singapuru nebo v Saúdské Arábii je mák zakázaný.

Jak se mnozi vlčí mák

Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete od května do července a jednotlivě až do podzimu. Na jedné rostlině dozrává 10 000 – 20 000 semen, s poměrně dlouhou a nepravidelnou dormancí, která mohou vzcházet během celého roku, i za nízkých teplot půdy. Vzchází dobře i z povrchu půdy.

Kdy je zralý mák

Mák vykvétá během června a července, makovice postupně dorůstají a zrají do poloviny září. Pro sklizeň je vhodná doba, jsou-li makovice suché a semena jdou lehce vysypat. Kvůli vlhkosti je dobré sklízet ho v teplých dnech za poledne.

Kdy se sklízí mák

Mák vykvétá během června a července, makovice postupně dorůstají a zrají do poloviny září. Pro sklizeň je vhodná doba, jsou-li makovice suché a semena jdou lehce vysypat. Kvůli vlhkosti je dobré sklízet ho v teplých dnech za poledne.

Kdy sklízet makovice

Sklízíme ihned po dosažení sklizňové zralosti, protože vlivem srážek dochází k vymývání alkaloidů z makoviny. Sklízet je možné až po vysušení raní rosy, když je stonek křehký. Při zlomení dojde k jeho úplnému oddělení a makovici lze rozdrtit v ruce.

Kdy se nosí vlčí mák

11. listopad je v českém kalendáři zapsaný jako významný den – Den válečných veteránů. Symbolem vzpomínky na vojáky padlé v první světové válce se stal květ vlčího máku.

Proč vlčí mák

Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na západní frontě. Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu. Vlčí mák je i symbolem plodnosti, hojnosti, nadbytku, sebeobětování, vzpomínek, krve, spánku a nového života.

Kdy se sází vlčí mák

Okrasné máky sázíme brzy na jaře nebo koncem léta ve vzdálenosti 50-70 cm od sebe. Máky mají rádi kyprou a dobře hnojenou půdu, s dostatkem vápníku. Vápník je pro máky velmi důležitý, proto pokud nenajdeme půdu bohatou na vápník, doporučujeme k nim přidávat pomalu rozpustné vápence nebo rozdrcené vaječné skořápky.

Kdy sít vlčí mák

Semena máku vyséváme přímo na stanoviště, a to brzy na jaře. Rostliny lze již od února předpěstovat doma. Hloubka výsevu je na povrch substrátu. Doba klíčení je 1–2 týdny při teplotě 15–20 °C.

Proč je hořký mák

Mák prý hořkne už při teplotě nad 5st. C. Asi jej špatně skladují.

Jak poznat zralý mák

Sklizeň máku zahájíme v době, kdy došlo k oddělení semen máku od lamel uvnitř makovice (při zatřesení mák uvnitř šustí) a všechny tobolky jsou suché a hnědé. Semeno máku v tobolkách má světle modrou barvu, kterou dále na vzduchu nemění.

Proč se mák mele

Pro ideální vstřebání všech látek z máku bychom ho měli umlít neboť jinak projde trávícím traktem téměř netknutý a tělo si z něj mnoho nevezme.