Jak lze člověka zbavit svéprávnosti?

Jak lze zbavit svéprávnosti

Je nezbytné zmínit, že svéprávnost nelze zrušit (oproti původní úpravě občanského zákoníku z roku 1964) a člověk se své svéprávnosti nemůže vzdát. Svéprávnost lze pouze omezit .
Archiv

Kdo může zbavit svéprávnosti

Soud Vás omezí ve svéprávnosti, aby ochránil Vaše práva a zájmy a abyste měli opatrovníka, který bude v určitých věcech jednat za Vás. Rozhodnutí soudu o omezení svéprávnosti musí být napsané přesně podle Vaší životní situace, zachované schopnosti právně jednat a Vašich potřeb.
Archiv

Jak vrátit svéprávnost

Člověk, který má omezenou svéprávnost, může kdykoli podat návrh k soudu. V tomto návrhu musí být napsáno, že chce vrátit svéprávnost a proč. Návrh na navrácení svéprávnosti může na soud podat i někdo jiný. Například rodič, opatrovník nebo sociální pracovník.

Jak někoho prohlásit za nesvéprávného

Návrh na zahájení řízení může podat buď zdravotnické zařízení, ve kterém je nemocný hospitalizovaný, nebo kdokoliv, kdo má podklady a zájem ve věci jednat – takže i obec nebo sousedi. Pochybujte ale, že sousedi se budou pouštět do soudních řízení.

Kdo může podat návrh na zbavení svéprávnosti

Aktivně legitimován k podání návrhu je každý, kdo má právní osobnost (fyzická osoba, právnická osoba – např. zdravotnický ústav). Z ob- sahu návrhu musí vyplývat, z jakých skutkových i právních důvodů považuje navrhovatel návrh za důvodný a také proč dle něj nepostačuje užití mírnějších a méně omezujících opatření.

Kdo jedna za nesvéprávného

Také v případě, že dospělá osoba ztratila způsobilost právně jednat (je takzvaně nesvéprávná), případně je nezvěstná, ustanovuje soud opatrovníka.

Jak zbavit dceru svéprávnosti

Úplně zbavit člověka svéprávnosti dnes není možné. Nový občanský zákoník tuto možnost zrušil a stanoví, že omezit něčí svéprávnost je možné maximálně na tři roky. Pokud je zjevné, že se stav člověka v této době nezlepší, může soud svéprávnost omezit na dobu delší, nejdéle však na pět let.

Jak dlouho trvá zbavení svéprávnosti

Soudní řízení o zbavení (omezení) svéprávnosti trvá zhruba 12-16 měsíců.

Kdy je člověk svéprávný

Plné svéprávnosti nabývá člověk dosažením 18 let (dříve od 16. roku), nebo také sňatkem. Nově bude možné nabytí svéprávnosti také emancipací, je-li nezletilý schopen sám se živit a obstarávat si své záležitosti. Nezletilý tedy může ze své vůle dosáhnout přiznání svéprávnosti, je-li to v jeho zájmu (§ 37).

Kdo může podat návrh na omezení svéprávnosti

Aktivně legitimován k podání návrhu je každý, kdo má právní osobnost (fyzická osoba, právnická osoba – např. zdravotnický ústav).

Kdo jedna za osobu s omezenou svéprávnosti

Opatrovník v řízení o omezení svéprávnosti může být advokát, může být právník, ale také to může být blízká osoba, či rodinný příslušník, ale také například osoba, která má k Posuzované jiný vztah, než-li přímou rodinnou vazbu. Tento opatrovník by měl hájit zájmy posuzované osoby v průběhu soudního řízení.