Co je potřeba k pájení
Jediné vybavení je v podstatě páječka s vhodným očkem, pájka (cín), tavidlo a čistý povrch na pájení. Dobré je mít ještě jemný ocelový kartáč na očištění očka a místo obyčejné kalafuny lze použít nějaké speciální tavidlo. To je nezbytné při pájení třeba na hliník, nebo poniklovaný povrch.
Archiv
Jak vyčistit pájku
Po každém použití pájecí hrot otřete o mírně navlhčenou houbičku. Alternativně lze hrot otřít nasucho drátěnkou. Než pájedlo odložíte do držáku, vždy špičku hrotu smočte čerstvou pájkou. Vždy používejte co nejnižší možnou pracovní teplotu.
Jaký cín pro pájení
Je potřeba přesně dodržet výrobcem předepsanou teplotu, což je u trafopáječky nemožné, takže se tavidlo spálí dřív, než připraví podklad pro pájení a následná snaha to připájet nasucho spálí i pájku a následně i hrot páječky. Na trafopáječku je potřeba cín Sn60Pb40.
Na jakou teplotu pájet
Ideální teplota pro většinu užití je tedy zhruba 303°C, ta zajistí, že bod tání cínu bude dosažen nejen na hrotu pájky, ale i v celém objemu cínu. Zvýšení teploty o každých 10°C sníží dle výrobců životnost pájecího hrotu na polovinu.
Archiv
Jak poznat studeny spoj
Studený spoj lze poznat poměrně snadno. Takový spoj není lesklý, ale šedivý nebo matný a vykazuje větší zrnitost. Pokud je odhalen studený spoj, je třeba ze spoje odstranit pájku a při opakovaném zapájení dbát na správné provádění nového spoje.
Čím se dá pájet
Pájení provádíme pomocí páječek, což jsou přístroje, které musí vyrobit a přenést dostatečné množství tepla k roztavení pájky. Teplo do zamýšleného spoje přenášíme pomocí hrotu, který je obvykle ohříván elektricky nebo plamenem.
Na co je pájecí houba
Buničitá houba pro čištění povrchu hrotu mikropájky od zoxidované pájecí slitiny. Tento rozměr hubky je používaný zejména u stanic BAKON. Vždy používejte spongii navlhčenou. Rozměry jsou platné po prvotní aktivaci houbičky vodou.
Co to je Kalafuna
Kalafuna je destilační zbytek z pryskyřice borovic nebo získávaný při výrobě buničiny. Název je odvozen od starořeckého ionského města Kolofónu, které proslulo spolu s Chiem především vývozem pryskyřice.
Jak se páji měď
Na měď stačí obyčejná mosaz a trocha boraxu. Jinak všude, kde prodávají svařovací přídavné materiály, ti prodají pájku na kusy. Obvykle jsou obalované (i s tavidlem), průměr drátu 2 mm, délka 500 mm, cena podle obsahu stříbra, konkrétně Ag45Sn (BO680) stojí 300 Kč/kus. Pájet by to mělo jít i s PB.
Čím se páji
Nejstarší způsob ohřevu páječky je ve výhni, ale z pochopitelných důvodů se dnes nejčastěji používá plynový nebo benzinový plamen. Jako tavidlo se používá salmiak, chlorid zinečnatý nebo borax. Jako pájka slouží kromě stříbra slitina mědi a zinku (mosaz).
Na co je Kalafuna při pájení
Samotné pájení probíhá tak, že se dva povrchy k sobě přitlačí a zahřejí na teplotu tání pájky. Nanese se kalafuna, která se na zahřátém místě rozteče a očistí ho. Poté se přiloží pájka, která se roztaví a zateče mezi oba povrchy (zatečení pomáhá kalafuna – snižuje povrchové napětí pájky).
Jak vypadá studený spoj
Studený spoj lze poznat poměrně snadno. Takový spoj není lesklý, ale šedivý nebo matný a vykazuje větší zrnitost. Pokud je odhalen studený spoj, je třeba ze spoje odstranit pájku a při opakovaném zapájení dbát na správné provádění nového spoje.
Jak opravit studený spoj
Oprava studeného spoje je jednoduchá. Horkovzdušnou pistolí nebo výkonným fénem foukejte horký vzduch na celou plochu komponentu ze vzdálenosti 20-30cm. Nemiřte neustále na jedno místo, ale pohybujte pořád nástrojem. Po 30-40 sekundách přestaňte foukat horký vzduch na komponentu a nechte ji odpočinout.
Jak vzniká pájený spoj
Při pájení se kovové součástky nejdříve páječkou zahřejí a přidáním roztavené pájky se spojí. Pájka vytvoří po vychladnutí pevné mechanické a elektrické spojení. Kovové součástky nejsou na rozdíl od svařování nataveny. Přesto vzniká na povrchu kovové součástky ve styku s pájkou tenká legovaná vrstva.
Jak Pocinovat hrot pájky
Nejjednodušší je,vzít pilníček a pájecí hrot opilovat až na čistou měď. Pak nezahřívat bez přítomnosti kalafuny či pájecí pasty a ocínovat pod ní.
Jak funguje pájka
Páječka je elektrické nářadí pro tavení kovů při spojování součástek měkkým pájením. Při pájení se kovové součástky nejdříve páječkou zahřejí a přidáním roztavené pájky se spojí. Pájka vytvoří po vychladnutí pevné mechanické a elektrické spojení.
Jaký čin na pájení měděných trubek
Měděné rozvody se pájí do průměru trubek 28 mm na měkko, zde použijete pájky Sn97Cu3 nebo Sn97Ag3. Práce s pájkou s obsahem stříbra Sn97Ag3 je lepší, pájka lépe zatéká a pájení zvládne i méně zkušený pracovník. Pozor, je nutno také použít tavidlo pro měkkou pájku.
Jaký hořák na pájení měděných trubek
Univerzální plynový hořák na propan-butanové láhve Festa 69918 je nepostradatelný při pájení měděných trubek.
Jak funguje pájení
Při pájení se kovové součástky nejdříve páječkou zahřejí a přidáním roztavené pájky se spojí. Pájka vytvoří po vychladnutí pevné mechanické a elektrické spojení. Kovové součástky nejsou na rozdíl od svařování nataveny. Přesto vzniká na povrchu kovové součástky ve styku s pájkou tenká legovaná vrstva.
Kdy taje cín
Cín | |
---|---|
Termodynamické vlastnosti | |
Teplota tání | 231,93 °C (505,08 K) |
Teplota varu | 2602 °C (2 875,15 K) |
Elektromagnetické vlastnosti |
Co to je tavidlo
Jako tavidlo se v metalurgii označuje chemická látka, jejímž úkolem je působit jako čistidlo při tvrdém či měkkém pájení nebo při svařování, s cílem odstranit zoxidované kovy z míst, která se spojují.
Jak poznat Studeny svár
Poznas to snadno. U studeneho spoje vetsinou cin vytvori "kapicku" ktera ma celkem "ostry uhel" mezi pajenou plochou a hranou cinu. U normalniho spoje uz pri pajeni vidis jak se cin "roztahuje" a krasne se spojuje s pajenou plochou, tak ze prstem lze spatne poznat "hranu" mezi cinem a pajenou plochou. A jak je nedelat
Jak lepit lino k sobě
U výklenků nebo přechodů do jiných místností s odlišnými podlahovými krytinami se používají přechodové profily. Na ukončení spojů a začištění okrajů je zase dobré využít soklové lišty, kterými se také ukončují okraje linolea nebo PVC u stěn místnosti. U výklenků nebo přechodů se doporučuje spoje podlepit lepící páskou.
Jaký je rozdíl mezi tvrdým a měkkým pájením
Je zvykem rozlišovat pájení na tzv. měkké a tvrdé, podle teploty tavení pájky. (Odpovídající výrazy v angličtině jsou „soldering“ a „brazing“.) Pájky s teplotou tavení do 500 °C jsou označovány jako měkké, nad touto teplotou jako tvrdé.
Čím se páji měděné trubky
Měděné trubky, používané k instalaci teplovodního vytápění, se mohou pájet hořáky určenými k pájení naměkko i natvrdo – viz tab. 6. Pro pájení měděných trubek natvrdo se volí některý z nástavců většího tepelného výkonu, nejčastěji turbo nebo půlkruhový.