Jak na uzení sýrů?

Co do Uzeneho sýrů

sýr na uzení volíme nejlépe tučnější 40 % eidam, 48 % Gouda, ale můžeme udit i oštěpek, tvarůžky, goudu, ementál … před plněním do střev nastrouhaný sýr ochutíme třeba nakládaným zeleným pepřem, smaženou cibulkou, šunkou, slaninou, oblíbeným kořením … nějaké množství si necháme bez příchutí.
Archiv

Jak udit sýr v udírně

Při uzení studeným kouřem by se teplota v udírně měla pohybovat od 15 °C do 30 °C. Čím déle sýr v udírně necháte, tím bude kouřové aroma intenzivnější. Komu postačí mírné kouřové aroma může sýr vyndat již po hodině, pro výraznou kouřovou chuť nechte sýr uvnitř 3-4 hodiny.
Archiv

Jaký sýr je vhodný na uzení

I zde rozdělujeme uzení studeným a horkým kouřem. Vhodná je většina sýrů. Ať už je to rozšířený eidam, ementál, syrečky nebo zajímavým zážitkem může být niva, balkánský sýr nebo slaný jadel.
Archiv

Jak se vyrábí uzený sýr

Sýr je mlékárenský výrobek, který se v podstatě vyrábí odstředěním vody nebo syrovátky z ošetřeného mléka s upravenou tučností a následným kysáním mléčné hmoty nebo sýřeniny. Sýřenina se dále upravuje zahušťováním, krájením, zahříváním a vysolováním.
ArchivPodobné

Jak doma udit sýr

Sýr stačí nastrouhat, vložit do střev, pověsit do udírny na tři hodiny a pouze udržovat teplotu a kouř (stačí nižší teploty 30-40 C, poté zvýšit teplotu pro slití). Jedná se o rychlé a mnohem učinné udění sýra.

Jaké koření do uzeného sýra

Vhodné koření na uzení sýrů:Desperado – velmi pikantní až páivá směs.Hořčičné semínko.Koriandr.Sušená nebo smažená cibulka.Plátkový česnek.

Jak dlouho vydrží sýr v lednici

Tvrdé sýry v původních obalech vám vydrží čtyři týdny i déle. Obecně platí, že měkké sýry s nižším podílem sušiny mají nižší trvanlivost, a naopak tvrdé sýry s vyšším podílem sušiny vydrží nejdéle. Polotvrdé sýry, jako je gouda nebo eidam, můžete nenačaté skladovat ve správných podmínkách i dva měsíce.

Jak ochutit sýr na uzení

Sýr si můžete libovolně ochutit – bylinky, šunka, pepř,… Sýr se udí nejčastěji na studeném kouři (20-30 °C), teplém kouři (30-60 °C) nebo horkém (70-110 °C). Horký doporučuji využít jen pro slití sýra. Nejvhodnější dřevo je třešeň, jabloň, švestka.

Jak dlouho se udí maso

V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.

Jaký sýr je zdravý

Sáhněte po čerstvých nezrajících sýrech – např. Gervais, Lučina, Žervé. Zdraví nejvíce prospívají. Většinou obsahují pouze mléko, siřidlo, smetanu, nejsou přesolené a vápník z nich se v organismu ideálně vstřebá.

Jak ochutit sýr

Vhodné koření na uzení sýrů:

Další vhodnou směsí je například pikantní Drákulova smrt nebo kořenící směs s velkými kousky zeleniny Asado a hrubozrné směsi Texas Steak a Texas Country. Nezpomínejme také na celý pepř zelený nebo červený, který se k sýrům výborně hodí a tvoří krásnou mozaiku.

Jak se pozná zkažený sýr

Občas se na tvrdém sýru může objevit bílý povlak, tedy plíseň. takovou ale můžete bez obav ze sýru vykrojit. Pokud plíseň zasáhla sýr celý, už jej nezachráníte. Zkažený sýr se většinou pozná stoprocentně podle chuti – je totiž hořký.

Jak nechat Uzrat sýr

Místnost, kde teplota obecně nepřesahuje 20 ° C, je pro domácí zrání lepší než lednice. Pokud je teplota vzduchu příliš nízká, startovací kultura nebude dostatečně vyvinuta a výsledek nebude uspokojivý. Je-li teplota příliš vysoká, chuť hotového sýra bude příliš kořenitá a štiplavá a také bude trpět jeho struktura.

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Jaké je nejlepší maso na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jak casto jíst sýr

Opravdu tučný sýr si dopřejte jednou za čas a to v malém množství. Ke každodennímu jídelníčku nejlépe sedí sýry s obsahem 30 % tuku – Tvarůžky, Lučina, Žervé, Cottage, Eidam, Parenica nebo Balkánský sýr.

Proč nejíst tavený sýr

„Tavené sýry rodiče stále považují za zdravou součást jídelníčku, neměli by to s nimi však přehánět. Obsahují takzvané tavící soli, převážně fosforečnany, které mohou při nadměrné konzumaci napomáhat odvádění vápníku z kostí,“ upozorňuje dětská obezitoložka a endokrinoložka Alexandra Moravcová.

Co se stane když sním starý sýr

Mykotoxiny mohou poškodit játra, ledviny, imunitní systém a tvorbu krve. V některých případech mohou vyvolat dokonce rakovinotvorné bujení. Nejrizikovější jsou z tohoto pohledu starší potraviny z ryb, uzenin, sýrů, kvašené potraviny, plísňové sýry.

Jak uchovat domácí sýr

Jak tedy nejlépe sýry doma uchovávat Budete-li sýr používat brzy, stačí, když bude zabalený v potravinářské folii, aby neoschl. Pokud jde o delší dobu, třeba více než týden, je vhodné vyměnit folii za pergamenový papír. Ten zabraňuje sýru v osychání, ale zároveň také odvádí vlhkost, aby sýr neplesnivěl.

Jak dlouho vydrží sýr

Krájené sýry prodávané u pultu bychom měli spotřebovat do čtyřiadvaceti hodin. Tvrdé sýry v původních obalech vám vydrží čtyři týdny i déle. Obecně platí, že měkké sýry s nižším podílem sušiny mají nižší trvanlivost, a naopak tvrdé sýry s vyšším podílem sušiny vydrží nejdéle.

Čím topit v udírně

V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami

Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci.

Jak vypálit udírnu

Udírnu před prvním použitím "vypalte" = topit v topeništi na cca 80°C – 90°C po dobu 2 hodin. Udírna se vypaluje stejným dřevem, kterým se bude udit. Nepoužívejte dřevo jehličnatých stromů a jiné dřevo nevhodné k uzení!

Jak osušit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.

Jak dlouho vařit maso před uzením

Před uzením maso vložte na hodinu do teplé vody, díky tomu se zatáhne a neztratí tolik šťávy. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá a mít mezi 70-80 stupni, aby maso nezčernalo. Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů.

Jak poznat prošlý sýr

Začnou hořknout, kysele páchnout, je cítit čpavek, na jejich povrchu se mohou objevit barevné skvrny cizích plísní. Takové sýry nejezte, i kdyby ještě nebyly prošlé! Naopak kvalitní sýry, které stále prozrávají a tak stávají se měkčími a pikantnějšími, mají mnozí raději než ty neprozrálé.