Jak naložit zeleninu na zimu?

Jak skladovat zeleninu bez sklepa

Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice.

Jak naložit zeleninu do soli

Nakrájenou zeleninu vsypeme do mísy, na 1 kg mrkve a petržele použijeme 30 dkg soli. Směs pečlivě promícháme, nejlépe rukama. Pak už stačí opět jen napěchovat do uzavíratelné sklenice. Před použitím v kuchyni doporučujeme směs propláchnout na sítku, aby jídlo nebylo přesolené.
Archiv

Jak nakládat zeleninu

Zeleninu nakrájejte na větší kousky, všechno smíchejte ve velké míse se solí, a připadně s kořením. Pořádně rukama mačkejte, až zelenina začne pouštět šťávu. Teprve potom ji silou napěchujte do čisté nádoby, natlačte ji ke dnu tak, aby se pokryla šťávou, a nakonec ji zatižte.
Archiv

Jak uložit mrkev na zimu

Hodí se ale i substrát, perlit, rašelina, případně piliny či hobliny – materiály, které dobře drží vlhkost. Ta je pro správné uchování zeleniny důležitá, podobně jako vhodná teplota. Ideální teplota pro skladování mrkve, petržele, celeru a červené řepy je kolem 2 až 5 °C. Vlhkost vzduchu by měla být kolem 70 až 80 %.

Které ovoce a zelenina nepatří do lednice

Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.

Jak uchovat nakrájenou zeleninu

Nakrájenou či nastrouhanou zeleninu vysypte do velké mísy a pečlivě promíchejte se solí. Potom směs napěchujte do sklenic a uzavřete. Prosolenou zeleninu můžete skladovat i mimo lednici, stačí k tomu dostatečně suché a chladné místo. Takto upravená zelenina vydrží ve vhodném prostředí řadu měsíců.

Jak uchovat zeleninu do polévky

Nakrájenou či nastrouhanou zeleninu vysypte do velké mísy a pečlivě promíchejte se solí. Potom směs napěchujte do sklenic a uzavřete. Prosolenou zeleninu můžete skladovat i mimo lednici, stačí k tomu dostatečně suché a chladné místo. Takto upravená zelenina vydrží ve vhodném prostředí řadu měsíců.

Jak konzervovat zeleninu

Způsobů prodloužení trvanlivosti u zeleniny je několik:Sušení Jedním z nejstarších způsobů konzervace je sušení.Mražení Správně provedeným zmražením zeleniny kromě prodloužení trvanlivosti uchováme většinu vitaminů, barviv i chuťových látek.Sterilace.Mléčné kvašení

Jak naložit mrkev

Postup přípravy1l převařené vody smíchejte s octem a solí. Nálev nechte vychladnout.Očištěnou mrkev a petržel nakrájejte na klínky.Na dno sklenic dejte česnek nakrájený na plátky, bobkový list a koření.Sklenici zavřete a protřepejte.Skladujte 3 dny při stálé teplotě 18–25 °C.

Jak se dělá Čalamáda

Zelí, papriky a mrkve očistíme a nakrájíme na tenké proužky, cibuli a salátové okurky nakrájíme na tenké plátky. Zeleninu dáme do velké mísy, osolíme, přidáme koření, zalijeme octem, důkladně promícháme a necháme 5 – 6 hodin odstát. Poté rozdělíme do sklenic, dobře zatlačíme a dolijeme šťávou až k hrdlu.

Jak uchovat mrkev v mrazáku

Když nemáme sklep a máme mrkve větší množství, nabízí se nejlepší způsob uchování zamrazením. Mrkev umyjeme, oškrábeme (očistíme) a nakrájíme na kostičky. Vložíme do sáčků nebo do krabiček a dáme do mrazáku. Tady vydrží po dlouhou dobu až do jejího upotřebení v kuchyni.

Jak uchovat mrkev v Písku

Skladování mrkve v písku

Úplně nejvhodnějším místem pro uskladnění mrkve je tmavý sklep a mrkev zasazená v písku. Jednoduše si vezměte bednu do které písek vsypete a mrkev do něj zasaďte. Takto uskladněná vám vydrží i půl roku. Samozřejmě nepoškozená.

Jak skladovat ovoce a zeleninu v lednici

Pozor – většina tropického ovoce a plodová zelenina se skladují při teplotách nad 10 stupňů a do klasické chladničky tedy nepatří. Pokud nemáte chladnou spíž, uložte je v chladničce na horní polici, kde je teplota vyšší než naspodu. V horní polici, kde je nižší vlhkost, skladujeme i sýry a vejce.

Jak dlouho vydrží rajčata v lednici

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Rajčata 3 – 5 dní 2 – 7 dní
Paprika 5 dní 5 – 7 dní
Brokolice 3 – 5 dní
Mrkev, petržel 1 týden 2 – 3 týdny

Jak nejdéle uchovat zeleninu

Obecné zásady při uskladňování zeleninyUchovávejte pouze zdravé nenahnilé kusy.Před skladováním nic neomývejte. Vlhkost nahrává hnilobám.Udržujte suché prostředí. Do sáčku se zeleninou umístěte kuchyňskou papírovou utěrku, která pohltí přebytečnou vlhkost.Chladnička není vždy nejlepší volba.

Jak zmrazit zeleninu do polévky

Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.

Jak zavařit zeleninu do polévky

Postup přípravy receptu

Zeleninu postrouháme, natě nakrájíme. V nádobě rozehřejeme máslo a přidáme všechnu zeleninu a sůl. Dusíme přibližně 20-30 minut. Ještě horké plníme do malých, přesnídávkových skleniček a ještě sterilujeme 20 minut na 85 °C.

Jakou zeleninu zavařovat

Nakládat či zavařovat můžeme prakticky jakoukoliv zeleniny, ovšem je třeba zvolit ten správný způsob konzervace. Sterilovaná zelenina vám potom vydrží celou zimu. Zelenina s vysokým obsahem vody, jako jsou okurky, cukety nebo dýně, do sebe snadno absorbuje chuť nálevu a snadno se rozpadá, proto nesnese dlouhé vaření.

Co se dá naložit

Naložit můžete uzeninu, sýry, zeleninu i maso. Naložené dobroty prodlužují trvanlivost dané potraviny a také jde o pikantní lahůdky, které se hodí i jako dárek nebo na různé oslavy k pivu nebo vínu. K nim pak už stačí nakrájet jen dobrý chléb nebo pečivo, přidat zeleninu čerstvou nebo též naloženou a popřát dobrou chuť …

Jak fermentovat mrkev

Důkladně rozmíchejte sůl ve vodě. Mrkev, kopr a hořčičná semínka naskládejte do zavařovací sklenice. Vše pak zalijte lákem, hlavně mrkev musí být celá ponořená. Nechte fermentovat asi měsíc na místě se stálou teplotou a bez přímého slunce.

Jak dlouho se sterilizuje čalamáda

Sklenice dobře uzavřeme víčky (nejlépe vytřenými vysokoprocentním lihem) a čalamádu sterilujeme při 100°C 15 minut. Necháme vychladnout a uschováme.

Jak dlouho vydrží čalamáda

Nejlepší čalamáda, kterou děláme už 30 let! Čalamáda, takto naložená, vydrží rok, pokud ji dříve nezkonzumujeme.

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.

Jakou zeleninu lze zamrazit

Mrazit můžeme téměř veškerou zeleninu kromě čerstvého hlávkového salátu, ředkviček a okurek, které obsahují velké množství vody a po rozmražení tak ztrácí svou konzistenci a chuť.

Jak uskladnit mrkev ze zahrádky

Pokud se kořenovou zeleninu chystáte uskladnit na delší dobu, sklízejte ji ze zahrádky, nebo ji kupte tak pozdě, jak jen to jde. Skladováním ztrácí zelenina aroma, proto ji, pokud ji stále máte v záhonku, přikryjte textilií, aby ještě chvíli odolala chladným teplotám.