Jak spravne Namacet fazole
Správně uvařené luštěniny mají být měkké, až takřka na hraně rozvaření. Tvrdí se, že správně uvařenou luštěninu byste měli snadno rozmáčknout mezi palce a malíčkem, a že je lze doslova rozmazat nožem. Jsem užitečný jako tlakový hrnec pro vaření luštěnin a celozrnných obilovin nebo jako napařovač zeleniny.
Archiv
Jak namočit fazole
Fazole zalejte alespoň dvojnásobným množstvím vody a namáčejte minimálně přes noc u menších druhů fazolí, u velkých 12 – 24 hodin. Vodu pak vylejte, přidejte čerstvou, pro snížení nadýmavosti můžete přidat bylinky jako je bazalka, saturejka, oregano, majoránka či libeček, které zároveň vylepší chuť.
Jak urychlit namáčení fazolí
Luštěniny, které nahánějí strach
Pokud jste zapomněli fazole před vařením namočit do vody, nemusíte se hned vzdávat jejich konzumace. I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.
Jak dlouho mít namočené fazole
Díky neutrální chuti se hodí do polévek, pyré i salátů. Namočené by měly být alespoň 12 hodin, vařit už je pak stačí jen 30 minut.
Archiv
Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté
Do vroucí vody vhoďte fazolky a nechte je buď jen krátce spařit a nebo do měkka uvařit (uvaření do měkka zabere v průměru 5-6 minut, pokud ale víte, že budete fazolky dále zpracovávat metodou, při které ještě změknou, například restovat v pánvi, budou stačit i 3 minutky). Nebojte se vodu klidně přesolit.
Co s vodou z fazolí
Budete-li vařit fazole samostatně, nikdy vodu nesolte a už vůbec nikdy nepřidávejte do vody cokoli kyselého. Fazole by byly tvrdé i za dvě hodiny. Viz proces beta-eliminace. Při samotném vaření pak v polovině varu (po 40 minutách) z fazolí vodu opět slijeme a nepoužíváme.
Jak vařit fazole aby změkly
Uvolnily se do ní látky (sacharidy tvořící plyny), které vyvolávají nadýmání. Fazole dáme vařit. Nejprve je uvedeme do varu, poté teplotu ztlumíme a vaříme je pozvolna do změknutí. Nikdy při vaření nepřidáváme sůl, protože by slupka na fazolích ztvrdla.
Jak nejrychleji uvařit fazole
U velkých fazolí je doba varu 1-1,5 hodiny dle druhu fazole a konkrétním typu (máme zkušenost, že od jednoho dodavatele se adzuki uvaří během 20 minut a od jiného se vaří i hodinu). U fazolí vždy přidejte při vaření kousek mořské řasy, zkrátíte tím dobu varu, zlepšíte stravitelnost a dodáte minerály.
Co dělat s Nedozrálými fazolemi
Fazole a jejich lusky můžeme jíst jedině zralé a nebo tepelně upravené. Nezralé obsahují toxalbuminy, což jsou jedovaté bílkoviny, ovšem právě rozložitelné vařením. Čili nedozrálé lusky, které jsou tak výborné vařené, určitě nepojídejte syrové.
Proč nejíst fazole
Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.
Kdy jsou fazole jedovaté
Právě tepelná úprava je u fazolí velmi důležitá. Všechny fazole (až na fazole Mungo a Adzuki) jsou totiž za syrova jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. Obsahují jedovatý phasin, jenž může citlivějším lidem způsobit střevní problémy, či dokonce těžkou otravu.
Které fazole jsou jedovaté
Ne každý ale ví, že se můžeme otrávit i špatně uvařenými fazolemi. Všechny fazole až na fazole Mungo a Adzuki jsou jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. To však neznamená, že bychom měli fazole ze svého jídelníčku vyloučit nebo se jich obávat.
Jak casto jíst fazole
Výživová doporučení říkají, že luštěniny by se měly v našem jídelníčku objevit alespoň jednou týdně. Spoustu lidí však odradí jejich složitější příprava nebo to, že citlivější jedince mohou nadýmat.
Které fazole jsou nejzdravější
Fazole bílá máslová se dováží z Madagaskaru. Tento typ fazolí je velký, zploštělý, ledvinového tvaru. Po uvaření mají měkkou, moučnatou konzistenci. Tyto fazole lze kombinovat s jakoukoliv zeleninou, patří mezi nejzdravější potraviny vůbec.
Proč nejíst luštěniny
Luštěniny obsahují antinutriční látky. Bohužel existuje i důvod proč syrové luštěniny nejíst. Jejich stinnou stránkou je skutečnost, že obsahují antinutriční látky (zkráceně označované jako antinutrienty), což jsou rostlinné látky, které narušují trávení a vstřebávání ostatních živin.
Jak často jíst fazole
Výživová doporučení říkají, že luštěniny by se měly v našem jídelníčku objevit alespoň jednou týdně. Spoustu lidí však odradí jejich složitější příprava nebo to, že citlivější jedince mohou nadýmat.
Jak casto jíst luštěniny
Luštěniny patří mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny, kvalitních rostlinných bílkovin a „pomalých sacharidů“ a pyšní se také nízkým glykemickým indexem. Luštěniny jsou také velice syté. I po menší dávce jste nasycení a nabití energií. Nutriční specialisté doporučují sníst zhruba půl kilogramu luštěnin týdně.
Na co jsou dobré fazole
Díky svému složení příznivě působí proti civilizačním chorobám – snižují krevní tlak a cholesterol, posilují funkci trávicího traktu a správný chod srdce a cév. Fazole jsou vhodné také pro diabetiky, a to díky nízkému glykemickému indexu a pozitivnímu vlivu na krevní cukry.