Jak Napichnout Rybicku na sumce
Z uvedeného tedy vyplývá, že při lovu na stojatých vodách napichujeme tak, že první – horní hák dáváme do zad nebo ocasní ploutve a druhý, případně pokud lovíme v zahraničí, tak ostatní do jiných částí těla, jako je prsní ploutev apod. Napevno zapichujeme pouze horní, tj. nosný hák, zbývající pouze pod kůži.
Archiv
Jak navazat rybku na sumce
Jedna z možností, jak nastražit živou rybu na sumce (štiku) pomocí sestavy tří trojháčků. Takto dáváme rybu pokud chytáme v proudu. Ryba přirozeně plave proti proudu. Tři trojháčky zajistí větší pravděpodobnost dobrého zaseknutí a dávají nám větší jistotu, že nám sumec cestou ke břehu nespadne z prutu.
Archiv
Jak velkou rybu na sumce
Nástražní ryby na sumce
Pro lov sumce platí hlavně jedno: nástražní ryba musí být dostatečně velká. Nástražka kolem 35 cm je normál. Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře.
Jak nahodit Bojku na sumce
Návazec s nastraženou rybou musí být minimálně o 10 cm kratší, než je délka bójky. Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině.
ArchivPodobné
Jak Nastrazit na sumce
Způsoby nastražování ryb
Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.
Jak napíchnout rybičku
Chytání candátů – nástražní rybka s háčkem v přední části hlavy. Nastražení za tlamku, nebo přes tlamku za hlavu nástražné rybky na candáty funguje. Dá se použít jak čerstvě zabitá, mrtvá rybka, tak rybka zamrazená. Většinou háček dáváme na montáž dlouhou 40 až 60 cm, někdy i delší.
Jaké pelety na sumce
Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.
Na co se dá chytit sumec
Zároveň však musíme vábit citlivě, abychom sumce nevyplašily. Občas některý jedinec reaguje tak agresivně, že vystoupá ode dna až pod hladinu a narazí zespodu do lodi. Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná.
Jak zaseknout sumce
V případě silného proudu držte prut a šňůru v ruce a čekejte až sumec bude tahat za vaše žížalky. Policajt mezi očky není vůbec zapotřebí. Sumčí záběr v ruce krásně ucítíte. Zasekněte po tom, co vám sumec potáhne nástrahu alespoň jeden metr.
Kdy správně zaseknout štiku
Po záběru čeká dokud se štika poprvé nezastaví, aby nástražní rybku otočila v tlamě. Když se potom vypraví dál, zaseknou.
Jak přilákat sumce
Je dobré, když se menší ryby okolo pelet motají, protože na lovném místě vznikají jak vibrační, tak pachové stopy, které sumce dříve nebo později přilákají. Funguje to na samém principu, jako když chytáte na splávek a na místo „sedne“ štika, protože u koule šrotu jsou desítky perlínů a plotic.
V jaké hloubce hledat sumce
Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno.
Kdy nejvíc berou sumci
Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.
Kdy jít na sumce
Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.
Jak správně držet štiku
Jemně posuňte oba prsty směrem k tlamě štiky. Čím větší je štika, tím jednodušší to bude. U obří štiky Vám čtyři prsty pravděpodobně úplně zapadnou a budete mít dobrý úchop. U mláděte štiky by to mělo být provedeno jen dvěma nebo třemi prsty, aby se rybě nic nestalo.
Kde chytit štiku
Kde najdeme štiku
Svoje místo má štika obecná ve velkých nádržích (hlavně prvních pár let od jejich napuštění), v teplejších řekách, ale i v úzkých podhorských potocích a tůňkách. Zkrátka všude, kde má dostatek potravy (malých rybek).
Čím krmit sumce
Krmení červy je paráda. Rád se koukám na to, jak se o ně perou. Jedná se o nejlepší krmení pro sumce a moc jim chutnají. Larvy brouka jihoamerického potemníka (Zophobas morio), slouží jako potrava pro ptáky, plazy, obojživelníky, jiný hmyz nebo hmyzožravce.
Jak hledat sumce
Každopádně sumce můžeme hledat opět v hlubších částech řeky a v prohlubeninách. Taková místa se velmi často nacházejí na vnější straně ohybu řeky, kde jsou dno a břeh proudící vodou vymílány a sumec zde má ideální stanoviště.
Jaká šňůra na sumce
Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.
Jak nejlépe na sumce
Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.
Jak začít chytat sumce
Kdo chce začít lovit sumce, právě položená je správná volba, jak se sumci začít. Velkou výhodou je fakt, že lze začít chytat sumce i na klasické kaprové pruty, pokud mají alespoň trochu kvalitní očka. Ovšem nepodceňujte sílu kmenové šňůry, ale i nosnost použité bižuterie a především nosnost návazců.
Na co chytat štiky
Jaké metody na štiku můžeme využít:Lov na přirozenou nástrahu – živá rybka, mrtvá rybka.Přívlač na umělé nástrahy – lov na třpytku, woblery, gumové nástrahy mnoho dalšího.Lov na umělou mušku – muškaření na velké streamery, záležitost pro velké fajnšmekry.
Kdy berou nejvíc štiky
Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.
Jakou Pletenku na sumce
já používám Tuf line. Je to vynikající šňůra. Netrhá se a unese fakt strašně moc.Je placatá a tmavě zelená je to asi 0,80mm a je na 91 kg( chytám s tím hlavně ve Španělsku na Ebru a i u nás hlavně na Labi,Seči a Lipně,ale u nás stačí tak do 50kg).
Jak namotat pletenou šňůru
To se dělá jednoduše. Na konec kmenového vlasce (pletenky) navážeme koncové olovo a párkrát si s prutem nahodíme co nejdále od břehu. Pak rychle smotáváme olovo na konci kmenovky a tím kmenovou šňůru (vlasec) na cívce pěkně dotáhneme.