Jak napumpovat kolo u kola?

Jak nafouknout kolo bez pumpy

Buď má univerzální hlavici pro auto a galuskový ventil, případně má dvě samostatné díry nebo má oboustrannou vložku, kterou lze otáčet. Pokud ale takovou pumpu nemáte, existuje elegantní řešení, jak z galuskového ventilku udělat klasický auto ventilek. Slouží k tomu drobná redukce, která stojí běžně cca 20 Kč.
Archiv

Jak foukat galusku

Galusky s volně vloženou duší se foukají podobně jako pláště, takže okolo 8 barů, galusky s „vlepenou“ duší se dají foukat až na hodnoty 11-12 barů. Volba galusek, jejich foukání je závislé na typu použití, profilu a povrchu závodu a dá se tedy zařadit do „alchymie“ jednotlivých týmů.
Archiv

Jak nafouknout kolo kompresorem

Rozbalujeme třímetrový kabel a připojujeme hadici. Kompresor skáče po nerovném povrchu sem a tam. Kolo se evidentně nafukuje a přístroj se viditelně zahřívá. Musíme dát pozor – podle návodu nesmí běžet v kuse déle než deset minut, pak musí následovat minimálně půlhodinová přestávka.
Archiv

Jak nafouknout jízdní kolo na benzínce

Odšroubujte čepičku, která chrání ventil. K ventilku připevněte koncovku hadice od kompresoru, dokud neuslyšíte zasyčení vzduchu vycházejícího z pneumatiky. Poté kompresor na čerpací stanici začne dofoukávat vzduch. Jakmile tlak v pneumatikách dosáhne správné hodnoty, kompresor se vypne.

Jak zjistit velikost duše

Průměr duše musí odpovídat průměru ráfku kola. V praxi je díky pružnosti duše možné jednu duši použít pro více průměrů ráfku, jejich rozpětí je vždy na duši uvedeno. Šířka duše musí odpovídat použitému plášti.

Jak vybrat pumpu na kolo

Pumpa na kolo musí být vždy kompatibilní s hlavou ventilku. Nejčastěji se setkáte s hlavou typu AV a SV. Mnoho dostupných hustilek je kompatibilní s oběma typy ventilku. Kvalitní pumpa by měla mít hliníkové nebo duralové tělo, spíše vyhnout byste se měli pumpám plastovým.

Jak moc nafouknout kolo u auta

Při běžných podmínkách mají osobní automobily doporučený tlak pneumatik kolem 2,3 barů. Jiné nahuštění je doporučováno při vyšším zatížení vozu.

Jak foukat jízdní kolo

Zpravidla je dobré foukat v rozmezí cca 2–3 bary / 30–40 psi. Pokud jezdíte spíše po asfaltu, volte spíše horní hranici. Pláště se budou lépe odvalovat a pojede se Vám lehčeji. Pokud jezdíte více v terénu a po přírodním povrchu, volte spíše tlaky kolem 2 barů.

Kde nafouknout kolo u auta

Nejjednodušší je využít kompresor na nejbližší čerpací stanici. Pneumatiky je vhodné hustit za studena. Jízdou se totiž zahřívají, čímž se tlak v nich zvyšuje. Při huštění zahřátých pneumatik byste se tedy orientovali podle zkreslených hodnot.

Jakou dusi na kolo

Velikost duše: zaměřte se na průměr a šířku

U té je potřeba sledovat dva faktory: průměr a šířku (tloušťku). Průměr duše – měl by být stejný, případně podobný jako průměr ráfku kola. Výhoda je, že jedna duše se dá použít i na více rozměrů kol. Šířka duše – u šířky duše záleží na použitém plášti.

Jak funguje pumpa na kolo

Pokud tlačíme směrem dolů na pumpu, vznikne nám tlak, který otevře výstupní ventil a zároveň zavře vstupní ventil. Vzduch pak může kolovat z válce pumpy ven. Pokud tlačíme směrem vzhůru, pod pístem vznikne podtlak, který „vcucne“ výstupní klapku a ta se zavře.

Co je ventilek Schrader

Ventilek Schrader má závitovou horní část, která umožňuje připojení hlavy pumpy. Tyto ventilky mají uprostřed pružinový kolík, který funguje jako zpětný ventil pro řízení průtoku vzduchu. Tento typ ventilku vyžaduje tlak na kolík, aby se zajistilo napumpování vzduchu do duše nebo pláště.

Jaký má mít rezerva tlak

plnohodnotné rezervní kolo se plní na tlak shodný s tlakem v pneumatikách použitých na vozidle. Ve většině případů je hodnota tlaku kolem 2,2 barů. tlak dojezdové rezervy je uvedený v manuálu vozu a není shodný s plnícím tlakem klasické pneumatiky. Plnící tlak dojezdové rezervy většinou atakuje hranici 4 barů.

Jak mají být nahuštěné pneumatiky

Máte-li pneumatiky nahuštěné špatně, dochází k rychlejšímu ubývání vzorku, vyšší spotřebě a pocítíte to i při samotné jízdě. Při běžných podmínkách mají osobní automobily doporučený tlak pneumatik kolem 2,3 barů. Jiné nahuštění je doporučováno při vyšším zatížení vozu.

Kde najdu tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách udává výrobce vozidla.

Správnou hodnotu tlaku najdete na štítku, který je nalepený na víčku nádrže nebo na sloupku dveří řidiče. Někdy může být také na pojistkové skříňce. Informace o správném tlaku najdete i na internetu, a to na stránkách výrobce vašeho auta.

Jak zjistit jakou duši na kolo

Rozměry duše se udávají v několika standardech. Nejpřesnější a nejjednoznačnější je označení ETRTO (European Tire and Rim Technical Organisation), které udává šířku a vnitřní průměr pláště v milimetrech, např. 37-662, což znamená šířku 37 mm a vnitřní průměr 622 mm.

Co to je hustilka

Hustilka je ruční vzduchová pumpička (ruční nebo nožní kompresor na manuální resp. animální pohon), jež je primárně určena pro huštění pneumatik malých vozidel jako jsou jízdní kola, koloběžky, ruční vozíky, malé motocykly apod.

Co je Dunlop ventil

Dunlop (DV -Ventil Dunlop) – nazývaný čas na kole. Nejméně časté z nich, dnes hlavně u starších kol. Stejně jako u ventilů Presta se špička před pumpováním odšroubuje a pro vypuštění je třeba vytáhnout malou kartuši.

Jak dlouho se dá jezdit na rezervu

Při jízdě bez tlaku je maximální rychlost jízdy omezena na 80 km/h a dojezd pouze na 80 km.

Co do auta místo rezervy

Od úterka platí novela zákona, kdy místo rezervy mohou řidiči v autech vozit pneumatiky, které se samy při defektu automaticky zalepí nebo mohou vozit soupravu se sprejem, který pneumatiku dofoukne a zalepí zároveň. To by mělo stačit pro nouzové dojetí.

Jak poznat Podhustenou pneumatiku

Během řízení se vám bude hůře otáčet volantem, při změně směru vozidlo trochu plave a brzdná dráha se vám prodlužuje až o 4 metry. Podhuštěná pneumatika má rovněž větší valivý odpor, s čímž se pojí i vyšší spotřeba paliva.

Kdy se zjišťuje tlak v pneumatikách

Měření tlaku doporučujeme provádět jednou měsíčně. Nejlépe před jízdou, za studena. Ideální teplota vzduchu pro měření tlaku je 20 °C.

Jaký tlak v pneumatikách na kole

„Tím základním je to, na jakém kole jezdíme. Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.

Kdy se kontroluje tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách je nejvhodnější kontrolovat, když jsou pneumatiky studené – hned ráno nebo když vozidlo aspoň dvě hodiny stálo. Pokud se vám však rozsvítila kontrolka udávající nízký tlak nebo pneumatika vypadá, že není úplně nafouknutá, je třeba to prověřit hned.

Co znamenají čísla na duši

Rozměry duše se udávají v několika standardech. Nejpřesnější a nejjednoznačnější je označení ETRTO (European Tire and Rim Technical Organisation), které udává šířku a vnitřní průměr pláště v milimetrech, např. 37-662, což znamená šířku 37 mm a vnitřní průměr 622 mm.