Jak nasadit ježka do vidlice?

Jak dostat ježka do vidlice

Pokud máme ve sloupku poškozeného ježka a vyjíždí nahoru, můžeme jej postupným přidáváním podložek pod víčko představce dotahováním šroubu vytáhnout směrem nahoru. Když to nejde, lze jej vyrazit delší tyčkou skrz sloupek vidlice ven směrem dolů.
Archiv

Jak zkrátit krk vidlice

Vidlici vyklepneme z hlavové trubky, dáme pozor aby nám nespadla na zem. Upneme držák trubky do svěráku a sloupek řízení do něj. Pomocí náhradního kroužku řízení a šroubováku vyznačíme linii řezání asi 3mm pod první značkou (směrem ke koruně vidlice).

Jak poskládat hlavové složení

Hlavové složení není možné seřídit, aniž povolíme upínací šrouby představce na sloupku řízení. Povolujeme je střídavě, povolení jednoho, utahuje druhý šroub. Pak dotahujme zátku hlavového složení, čímž vytáhneme vidlici nahoru a usadíme a utáhneme ložiska.

Jak vyměnit vidlici na kole

Sundáme řidítka a představec a dáme je stranou, aniž přitom přehneme nebo natáhneme zadní brzdovou hadičku. Sundáme kroužky hlavového složení a vytáhneme vidlici. Je možné že budeme muset na vidlici poklepat palicí, abychom ji uvolnili. Pokud vlastníme vyrážeč misek, použijeme ho na jejich demontáž.

Jak rozebrat přední odpruženou vidlici

Rozebírání vidlice zahájíme povolením předpětí pružiny, případně vypuštěním vzduchu z příslušné komory. Následuje povolení šroubů na spodní straně vidlice, které poté vhodným neagresivním nástrojem (například pryžovou paličkou) zlehka odrazíme a stáhneme vnější nohy.

Jak utáhnout představec

Stačí přitáhnout jeden šroub na představci, zabrzdit přední brzdu a obejmout horní misky hlavového složení. Poté střídavým pohybem kola dopředu a dozadu dobře rozeznáme možnou vůli v hlavovém složení. Pozor i na příliš utažený „hlavák“ – stačí zvednout přední kolo a otočit řídítky, chod by měl být lehký a hladký.

Jak nastavit vidlici na kole

Každá vidlice má určitý zdvih, tedy rozsah tlumení. U trekových kol to může být 80 mm, u sjezdových třeba i 200 mm. Ovšem jakmile se na kolo posadíte, tento zdvih se pod zátěží vašeho těla zmenší. Vidlice by se měla zanořit cca o 30 % jejího celkového zdvihu.

Jak funguje zamykání vidlice

U pružinové vidlice povolíme předpětí, u vzduchové pak vypustíme vzduch z jedné, nebo obou vzduchových komor. Ovládací kolečko zpětného útlumu na spodu pravé nohy stačí pouze stáhnout rukou, jelikož jej s vidlicí nepojí žádný šroub.

Jak se starat o vidlice

Vidlice i tlumiče mají kluzáky se speciálním povrchem pro minimalizaci tření a je potřeba je udržovat především v dokonalé čistotě. To znamená při mytí kola odstranit bláto, které se zde mohlo nalepit nebo stačí jen suchým hadrem otřít prach, který se zde usazuje. Používejte čistou textilii, popř. houbičku.

Jak casto menit olej ve vidlici

U silničních motocyklů byste měli měnit olej ve vidlici každé dva roky nebo 15-20tis. km. Důvodem je zamezení poškození funkčních částí vidlice. U motokrosových jezdců je stanovení intervalu výměny těžší, doporučujeme servisovat po 40-60 hodinách ježdění.

Jak Utahnout vidlici

Správné dotažení můžete zkusit sami: nejdříve povolte šrouby na představci, poté s citem dotahujte vrchní víčko na vidlici. Utažení musí být takové aby se řidítka lehce otáčela, ale zároveň nevznikla vůle mezi vidlicí a rámem. Jakmile se do této fáze dostanete dotáhněte zpět šrouby na představci.

Jak zamknout vidlici

Pokud se vidlice stačí na každém schodu vrátit do původní polohy, je všechno v pořádku. Různé systémy umožňují zamknout nebo omezit funkci odpružené vidlice. Jsou to různé páčky nebo tlačítka na řídítkách či přímo na vidlici. Zamknutí je výhodné pro závodníky, kteří spurtují na startu a finišují v cíli.

Jak funguje vidlice na kole

Pružinová vidlice funguje na principu ocelové pružiny, která se pohybuje v olejové lázni, která ji maže, díky čemuž je vidlice citlivější. Regulovat také snadno můžete i tlumení, díky čemuž se lépe vidlice vrací po stlačení zpět.

Čím mazat vzduchovou vidlici

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody. Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu.

Jak často mazat vidlici

Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu. Pokud na kole jezdíte pravidelně a za každého počasí, doporučujeme frekvenci promazávání vidlic zvýšit na cca 5 krát za rok.

Jak nastavit tuhost vidlice

Opatrně přejdi do statické jízdní pozice, tedy stojíš v pedálech, tak aby si neměl těžiště těla ani moc vpředu ani vzadu. Potom z kola velmi opatrně slez a změř vzdálenost mezi O – kroužkem a prachovým těsněním, tedy SAG. U vidlice by měla být hodnota sagu mezi 20 – 25 %. U tlumiče se doporučuje hodnoty sagu 25 – 30 %.

Jak sundat vidlici na kole

Demontáž hlavového složení je jednoduchá, stejná jako u běžného ahead provedení: povolíme šrouby na představci, šroub v zátce zcela vyšroubujeme, představec a případně distanční podložky sejmeme a lehkým klepnutím pomocí paličky na sloupek řízení vyjmeme vidlici z rámu.

Jak povolit vidlici

Na vidlicích s tímto typem odpružení často bývá na pravé straně korunky kolečko pro nastavení předpětí. Může na něm být nápis preload. Stačí otočit kolečkem po směru hodinových ručiček pro utažení pružiny nebo proti směru hodinových ručiček pro její uvolnění. Nastavení vidlic U-FIT je ještě jednodušší.

Jak funguje odpružená vidlice

Odpružená vidlice umí tlumit otřesy během jízdy, kolo se lépe přizpůsobí terénu a vyrovnává případné nárazy a nerovnosti, eliminuje vibrace a jezdec tak po každé jízdě nemá roztřesené ruce jako by pracoval se sbíječkou. Odpružená vidlice zlepšuje velmi výrazně dobrý pocit z jízdy a zvyšuje jízdní komfort.

Jak správně nafouknout vidlici

Vzduchová vidlice má shora levé nohy šroubovací čepičku a pod ní ventil na huštění. U vidlice je postup jednodušší. Zezadu na jedné noze vidlice je malá tabulka s rozsahy váhy jezdce a k tomu odpovídající tlaky. Na tento tlak je poté nutné vidlici nafoukat.

Jaký olej na vidlici

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody.

Jaký tlak ve vidlici

Tabulky tlaků odpružených vidlic RockShox

Váha jezdce pozitivní komora psi (levá noha) negativní komora psi (pouze u Race)
63 až 72 kg 115 – 130 95 – 130
72 až 81 kg 130 – 145 110 – 145
81 až 91 kg 145 – 160 125 – 160
Více než 91 kg 160 – 180 (max) 160 – 180

Jak se starat o odpruženou vidlici

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody. Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu.

Jak často mazat kolo

Jak často mazat řetěz

Frekvence mazání závisí na množství jízdy a terénu, po kterém jezdíte. Obecně se doporučuje mazat řetěz jednou za měsíc nebo po každých 100 až 150 ujetých kilometrech. V případě intenzivnějšího ježdění nebo v náročném terénu častěji.

Jak nastavit kompresi na vidlici

Nastavení tlumení komprese

Doporučuje se začít s malým kompresním tlumením (tedy modré kolečko je v otevřeném stavu) a následně přidávat další kompresní tlumení (otočení kolečka po směru hodinových ručiček) na základě terénu a tvých osobních preferencích.