Jak nasadit vidlici na kolo?

Jak nastavit vidlici na kole

Opatrně přejdi do statické jízdní pozice, tedy stojíš v pedálech, tak aby si neměl těžiště těla ani moc vpředu ani vzadu. Potom z kola velmi opatrně slez a změř vzdálenost mezi O – kroužkem a prachovým těsněním, tedy SAG. U vidlice by měla být hodnota sagu mezi 20 – 25 %. U tlumiče se doporučuje hodnoty sagu 25 – 30 %.

Jak vyměnit vidlici na kole

Sundáme řidítka a představec a dáme je stranou, aniž přitom přehneme nebo natáhneme zadní brzdovou hadičku. Sundáme kroužky hlavového složení a vytáhneme vidlici. Je možné že budeme muset na vidlici poklepat palicí, abychom ji uvolnili. Pokud vlastníme vyrážeč misek, použijeme ho na jejich demontáž.
Archiv

Jak povolit vidlici

Na vidlicích s tímto typem odpružení často bývá na pravé straně korunky kolečko pro nastavení předpětí. Může na něm být nápis preload. Stačí otočit kolečkem po směru hodinových ručiček pro utažení pružiny nebo proti směru hodinových ručiček pro její uvolnění. Nastavení vidlic U-FIT je ještě jednodušší.

Jak nafouknout vidlici na kole

Vzduchová vidlice má shora levé nohy šroubovací čepičku a pod ní ventil na huštění. U vidlice je postup jednodušší. Zezadu na jedné noze vidlice je malá tabulka s rozsahy váhy jezdce a k tomu odpovídající tlaky. Na tento tlak je poté nutné vidlici nafoukat.

Jaký tlak ve vidlici

Tabulky tlaků odpružených vidlic RockShox

Váha jezdce pozitivní komora psi (levá noha) negativní komora psi (pouze u Race)
63 až 72 kg 115 – 130 95 – 130
72 až 81 kg 130 – 145 110 – 145
81 až 91 kg 145 – 160 125 – 160
Více než 91 kg 160 – 180 (max) 160 – 180

Jak funguje vidlice na kole

Pružinová vidlice funguje na principu ocelové pružiny, která se pohybuje v olejové lázni, která ji maže, díky čemuž je vidlice citlivější. Regulovat také snadno můžete i tlumení, díky čemuž se lépe vidlice vrací po stlačení zpět.

Jak narazit ježka do vidlice

Pokud máme ve sloupku poškozeného ježka a vyjíždí nahoru, můžeme jej postupným přidáváním podložek pod víčko představce dotahováním šroubu vytáhnout směrem nahoru. Když to nejde, lze jej vyrazit delší tyčkou skrz sloupek vidlice ven směrem dolů.

Jak zamknout vidlici

Pokud se vidlice stačí na každém schodu vrátit do původní polohy, je všechno v pořádku. Různé systémy umožňují zamknout nebo omezit funkci odpružené vidlice. Jsou to různé páčky nebo tlačítka na řídítkách či přímo na vidlici. Zamknutí je výhodné pro závodníky, kteří spurtují na startu a finišují v cíli.

Jaké odpružení na kolo

Na horských kolech se můžeme setkat se dvěma základními způsoby odpružení – buď se o eliminaci rázů postará pružina, nebo vzduch. Na výběr je velké množství odpružených vidlic a tlumičů, které se dále liší mnoha jinými parametry, ale už jen základní volba „pružina, nebo vzduch“ silně ovlivní charakter odpružení.

Jakou přední vidlici na kolo

Zdvih

Zdvih (mm) Druh jízdního kola Terén
50–75 trekingová kola lehčí terén
80–100 horská kola, trekingová kola nezpevněné cesty, cyklostezky
120–130 horská kola těžší terén
160 a více freeride kola náročné sjezdy, downhill

Jak vyndat ježka z vidlice

Pokud instalujeme novou vidlici, je nutné nejprve zkrátit sloupek řízení (viz článek JAK ZKRÁTIT SLOUPEK ŘÍZENÍ). Pokud potřebujeme reinstalovat ježka, ideálním způsobem, jak odstranit stávajícího, je vytlačit ho spodkem sloupku pomocí dlouhého šroubu, tyče či vyrážeče a kladiva.

Jak zkrátit krk vidlice

Vidlici vyklepneme z hlavové trubky, dáme pozor aby nám nespadla na zem. Upneme držák trubky do svěráku a sloupek řízení do něj. Pomocí náhradního kroužku řízení a šroubováku vyznačíme linii řezání asi 3mm pod první značkou (směrem ke koruně vidlice).

Kam připevnit zámek na kolo

— Kolo nechávejte vždy na rušném a dobře osvětleném místě

Ideálně pod kamerami, které třeba u bank a velkých kancelářských budov bývají standardem. Parkujte tam, kde už stojí jiná kola, a svůj bike zamkněte někam doprostřed mezi ostatní bicykly.

Čím mazat vzduchovou vidlici

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody. Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu.

Jak dát Jezka do vidlice

Pokud máme ve sloupku poškozeného ježka a vyjíždí nahoru, můžeme jej postupným přidáváním podložek pod víčko představce dotahováním šroubu vytáhnout směrem nahoru. Když to nejde, lze jej vyrazit delší tyčkou skrz sloupek vidlice ven směrem dolů.

Jak dostat ježka z vidlice

Vytlouct spodem. Pokud máš tapered vidlici, tak máš poloviční práci. Já to dělal velkým šroubovákem a kladivem, ale taky záleží, jestli ho chceš znovu použít – to bych k němu byl něžnější. Vidlici chcu prodat , radikální kroky nedělám.

Jak zamknout kolo bez stojanu

Kolo zamknuté za horní rámovou trubku zloděj lehce zvedne, otočí a použije jako páku pro zlomení zámku. Snažte se zapnout kolo co nejtěsněji, aby v zámku zbylo jen minimum místa. Vzít to můžete za kotvící bod, sedlovou trubku, kliku a zadní kolo.

Jak si zamknout kolo

Kolo vždy poutejte ke stacionárnímu, masivnímu objektu, který nelze jednoduše přestřihnout, přeříznout, odšroubovat či zlomit. Rozhodně nedoporučujeme zamknout kolo ke stromu, dřevěnému sloupku či obyčejnému drátěnému plotu. Oči na stopkách ale mějte i u speciálních stojanů na kola.

Jak na ježka v kleci

„Když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem, posuneme ježka do poloviny výšky klece. Pak točíme za vyčnívající osten ježkem, až na jeho protilehlé straně dostaneme do kolmé polohy nad sebou dva jiné ostny, nejdelší po tom, který už vyčnívá vpředu.

Jak vyrobit ježka v kleci

Začněte výrobou klece. Připravte si modelářskou špejli 2x 8 mm a podle dílu 21 z ní nařežte pět sloupků 89 mm dlouhých. Na obou koncích sloupků si označte ve vzdálenosti 8 mm dvě rysky. Na výplně sloupků je možné použít v nouzi i kuchyňské špejle.

Jak bezpecne zamknout kolo

Kolo kotvěte za sedlovou trubku nebo za spodní rámovou trubku. Kolo zamknuté za horní rámovou trubku zloděj lehce zvedne, otočí a použije jako páku pro zlomení zámku. Snažte se zapnout kolo co nejtěsněji, aby v zámku zbylo jen minimum místa. Vzít to můžete za kotvící bod, sedlovou trubku, kliku a zadní kolo.

Jak nejlépe zabezpečit kolo

Naprosto ideální ochranou před krádeží jízdního kola je prevence (nenechávat kolo bez dozoru nebo pouze na nezbytně nutnou dobu), kvalitní zámek a pojištění kola. Veškerý sortiment zámků na kolo nebo třeba i na babetu či skútr naleznete na našich webových stránkách v kategorii Zámky na kolo.

Kdy zamykat vidlici

Turisté a sportovní jezdi pro radost někdy vidlici zamykají v silových pomalých výjezdech do prudkých kopců na zpevněných cestách, aby se jim odpružené kolo nehoupalo. Cykloturisté ocení zamknutou vidlici především na dlouhých asfaltových stoupáních, protože ušetřenou sílu mohou dát do zdolání vybraného sedla ši hory.

Co se stalo s ježkem v kleci

Hlavolam v literatuře

Původním vlastníkem hlavolamu je v románu zámečnický učeň Jan Tleskač, kterému se podařilo ježka z klece vyndat, rozdělil ho na dvě polokoule spojené závitem a do dutiny uvnitř ukryl plánek vlastního vynálezu – létajícího kola.

Co to jsou stinadla

Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy. Ve Stínadlech působila tajná organizací Vontů, tajemno a jejich působení popisují Foglarovy knihy Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta.