Jak nastartovat slezinu?

Jak obnovit funkci sleziny

Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením.

Jak vyživit slezinu

Slezině též svědčí teplé polévky, nejlépe kuřecí nebo zeleninové vývary. Dalšími vhodnými potravinami jsou luštěniny jako fazole, čočka, cizrna a také podušená, vařená nebo pečená zelenina. Zásady zdravého stravování si můžeme představit jako pyramidu. Na základně jsou obiloviny a tepelně zpracovaná zelenina.
Archiv

Co škodí slezině

Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně. Společně se žaludkem slezinu vyživují také med a mléko.

Jak poznat onemocnění sleziny

Nejčastější vady a poškození slezinysilné bolesti levého nadbřišku.zrychlený puls – tachykardie.snížený krevní tlak – hypotenze.bledost.pocení – zpocená a studená pokožka.

Jak posílit energii sleziny

Nasládlá chuť vařeného obilí, kulaté zeleniny a ovoce jsou základem pro podporu sleziny a žaludku. Sladká chuť má harmonizující, zpomalující a uvolňující účinek. Posiluje slezinu, uklidňuje játra (hněv a netrpělivost), zvlhčuje suchost plic, zpomaluje nadměrnou aktivitu srdce.

Jak dlouho se dá žít bez sleziny

Slezina. Slezina není pro život nezbytně nutná. Je jedním z článků imunitní obrany našeho těla, proto jsou lidé bez sleziny náchylnější k různým infekcím – jejich imunitní systém je bez ní oslaben. Jinak ale lidé bez sleziny nemusí dodržovat žádný speciální režim.

Co nemá ráda slezina

Slezině neprospívají sladkosti, kravské mléko, jídla těžká, tučná, konzervovaná a nemá ráda ani mnoho syrového ovoce a zeleniny (zvláště v chladných měsících). Naopak slezina miluje kaše, polévky a tepelně upravenou zeleninu.

Jak a kde bolí slezina

Za normálních okolností je slezina skryta pod žeberním obloukem, nehmatná a poměrně dobře chráněná. Za jistých okolností ovšem dochází k jejímu zvětšení, což může být doprovázeno nepříjemnými pocity tlaku a plnosti a někdy i bolestí břicha, která je lokalizována do levého boku a do levého podžebří.

Jak vyšetřit slezinu

Pohmatem vyšetřujeme slezinu, kdy pacient leží na zádech a má pokrčené nohy v kolenou. Normální slezina není hmatná. Slezinu nejčastěji vyšetřujeme pomocí levé hrany pravé ruky, kterou přikládáme z levé strany pod levý žeberní oblouk. Při nádechu slezina sestupuje dolů, takže při nádechu narazí na prsty vyšetřujícího.

Jaké bylinky na slezinu

Velmi posilující je mírně prohřívající koření jako zázvor, kurkuma, kardamom, skořice a hřebíček. Z bylin je silným doplňovačem sleziny žen-šen a kozinec blanitý. Dále slezině prospívá puškvorec, řepík, měsíček, sléz a další.

Co je slezina a jak je dulezita

Slezina (řec. σπλήν, splen; lat. lien) náleží funkčně k cévnímu systému jako orgán, kde dochází k vychytávání a destrukci opotřebovaných erytrocytů, a kde se v mízních uzlíčcích tvoří lymfocyty. Zároveň je slezina největším lymfatickým orgánem a hlavním místem obrany proti škodlivinám a infekci vnikajícím do cirkulace.

Proč bolí slezina

Překrvení sleziny – K prostému a nevýznamnému překrvení sleziny dochází při fyzické námaze u netrénovaných jedinců, typicky při běhu. Z toho důvodu nás začne bolet v levém boku. Po ukončení námahy se stav rychle upraví. Mnohem závažnější jsou stavy, kdy se krev ve slezině hromadí proto, že z ní nemůže odtékat.

Jak ulevit slezině

Skořice má uklidňující účinky nejen na slezinu ale i slinivku, dodává tělu energii. Povzbuzuje prokrvení orgánů a celkově krevní oběh a přispívá k lepšímu trávení. Je prevencí nachlazení či bronchitidy.

Jak se projevuje zvětšená slezina

Za normálních okolností je slezina skryta pod žeberním obloukem, nehmatná a poměrně dobře chráněná. Za jistých okolností ovšem dochází k jejímu zvětšení, což může být doprovázeno nepříjemnými pocity tlaku a plnosti a někdy i bolestí břicha, která je lokalizována do levého boku a do levého podžebří.

Jaký čaj pít na slinivku

V těžkých chvílích přímo po zánětu mi pomáhá osvědčený a nezastupitelný heřmánek, také nať čekanky, kořen smetánky, třezalka a meduňka. Postupně můžeme zařazovat i odvary z máty peprné, z lopuchu, z puškvorcového kořene nebo trochu slabého odvaru z pelyňku.

Jak uklidnit slinivku

Základní pravidla uvádím. Omezit příjem tuků Vhodná tepelná úprava pokrmů je především vaření a dušení. Vyhýbat se ztuženým rostlinným tukům. Jako přílohy podávat vařené brambory, vařenou rýži, jáhlovou nebo pohankovou kaši a vhodná je také dušená zelenina. Vyřadit nápoje s bublinkami, kávu a alkohol.

Jak očistit slinivku

Velmi dobrý očistný účinek na slinivku břišní má pravidelné užívání přírodní minerální nebo mineralizované vody. K tomuto účelu je třeba vypít ½ sklenice vody 0,5 – 1 hodinu před jídlem třikrát denně. Voda musí být teplá (37-42 C), abyste jí zbavili přebytečného plynu, promíchávejte ji lžičkou.

Jak se poznají problémy se slinivkou

Diagnostika zánětu slinivky

Nejčastějším ukazatelem je výrazná bolest v nadbřišku, která může vystřelovat do zad. Doprovází ji nevolnost i zvracení. Při těžší formě dochází k rozvoji šokového stavu se zvýšenou srdeční frekvencí, horečkou až ztrátou vědomí.

Jak se projevuje špatná funkce slinivky

Chronický zánět slinivky břišní mohou provázet bolesti břicha, hubnutí, zvracení, nadýmání a průjmovité stolice. Těžká nedostatečnost slinivky se projevuje průjmy vyšším obsahem nestrávených tuků a zbytků potravy, únavou a hubnutím a projevy diabetes mellitus.

Jak se projevuje oslabena slinivka

Pokud je slinivka oslabená, odrazí se to nejen na zhoršeném trávení a nadýmání, ale také vyšší starostlivostí. TČM také spojuje slinivku se zvýšenou přemýšlivostí. Neustále přemítáme, co by kdyby a nenacházíme řešení.

Co na zklidnění slinivky

Pokrmem, který slinivku krásně pohladí, je vařená rýže se zeleninou na všechny možné způsoby. Den nastartujte ideálně porcí obilovin: ovesných vloček nebo třeba pohanky. Připravte si kaši s ovocem, přimíchejte je do jogurtu – získáte porci energie na celé dopoledne a ulevíte si při vyprazdňování.

Co jíst při problémech se slinivkou

Doporučuje se lehce stravitelná strava, úplná abstinence alkoholu, omezení příjmu tuku, potravin dráždících zažívací trakt, jako je např. ostré koření a nadýmavá zelenina. Je třeba navýšit příjem bílkovin, dbát dostatečného příjmu polysacharidů, jíst pravidelně 4–6 menších porcí za den (po 2,5–3 hodinách).

Jak aktivovat slinivku

Co dělat při zánětu slinivky břišní

Zcela vynechat byste měli alkohol a kouření. V jídelníčku by měly převažovat bílkoviny a pomoci mohou také vitamíny A, D, B nebo K. Jídlo můžete rozdělit až do 7 porcí denně. Při dlouhotrvajícím zánětu předepisují lékaři také léky.

Jak vyčistit slinivku

Velmi dobrý očistný účinek na slinivku břišní má pravidelné užívání přírodní minerální nebo mineralizované vody. K tomuto účelu je třeba vypít ½ sklenice vody 0,5 – 1 hodinu před jídlem třikrát denně. Voda musí být teplá (37-42 C), abyste jí zbavili přebytečného plynu, promíchávejte ji lžičkou.

Co vadi slinivce

Alkohol: Zřejmě nejčastějším důvodem onemocnění slinivky břišní je nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu, především destilátů. Alkohol ničí tkáň slinivky a výsledkem je zánět. Určitě je rizikem pro vznik nádoru.