Jak fotit v místnosti s umělým osvětlením
Doporučené nastavení techniky: Nastavte režim M, ISO 400 až 800, clonu dle potřebné hloubky ostrosti od f/2.8 do f/5.6 a čas expozice zvolte 1/60 až 1/200. Takové nastavení by vám mělo stačit na většinu scén. Může se vám stát, že blesk dostatečně nenasvítí celé pozadí scény, a to je pak tmavé až černé.
Jak na focení v ateliéru
Doporučuji spíš menší výkon, aby protisvětlo nebylo příliš intenzivní a v případě horších objektivů se tak neponičila kresba. Se zábleskovými světly si i trochu hrajte, zkoušejte je dávat i více do stran. Různé úhly budou dávat různé výsledky. I se mi líbí, když fotím portrét z profilu, jak je to na schématu výše.
Jak správně nasvítit portrét
Kvalitou světla se rozumí, zda je světlo ostré či rozptýlené. Ovlivníte tím celkovou atmosféru portrétu. Pro romantický snímek použijte světlo výrazně měkké (rozptýlené, difuzní), zatímco pro dramatický portrét pracujte se světlem tvrdým (ostrým). U formálních portrétů se zase hodí světlo mezi zmíněnými extrémy.
Jaké světlo na focení
Nastavení expozice při práci se studiovými blesky.
Množství světla je dáno délkou hoření výbojky, a proto je potřeba nastavit tzv. synchronizační čas. Při běžném focení se u většiny fotoaparátů doporučuje nastavit hodnotu 1/125 s nebo 1/160 s.
Archiv
Jak fotit při špatném světle
Pokud fotíme v špatném světle, kde vychází příliš dlouhé časy expozice (a fotky jsou již rozmazané), je tu jedno elegantní řešení. Nejjednodušší je nasadit na fotoaparát světelný objektiv. Tudíž ideálně nějaký 30mm nebo 50mm, kterým lze odfotit vše od reportáže až po portrét, se světelností f/2 nebo raději i méně.
Jak nastavit foťák na pohyb
Na focení pohybu slouží režim priority času, který je značen jako S (od slova shutter – závěrka, pro Nikon) nebo Tv (Canon). Najdete ho u zrcadlovek a ostatních pokročilejších typů foťáků. V tomto režimu si sami zvolíte potřebný čas a měřící systém k němu automaticky přiřadí clonu.
Jak fotit se Softboxem
Vnitřní část krabice doporučujeme vystlat alobalem nebo jinou lesklou fólií – díky tomu se zevnitř improvizovaného softboxu odrazí více světla, které navíc nebude zabarvené odstínem kartonu. Klopy krabice neodřezávejte, mohou sloužit jako klapky reflektoru, pomocí nichž lze směrovat světlo.
Jak Nasvitit oblicej
Zkuste přepnout zařízení do černobílého režimu. Lépe uvidíte světlé a tmavé plochy a snadněji stanovíte, kdy máte obličej nasvícen rovnoměrně. V černobílém režimu nebude rušit barva. Pokud se rozhodnete využít denní světlo – hledejte osvětlení ve stejné denní době, kdy plánujete natáčet.
Jak fotit osoby
Základní pravidlo portrétní fotografie říká, že by měl fotograf ostřit vždy na oči portrétované osoby. Ne nadarmo se říká, že oko je brána do duše a na fotografii by tedy měly být oči vždy výrazné, tedy v rovině ostrosti.
Jak fotit portrét v přírodě
Proto moje první rada zní: pokud nemáte jiný umělecký záměr, používejte při focení portrétů v přírodě co nejnižší clonu – to znamená co nejmenší možné číslo, jako například f/2.8, a pokud to jde, i nižší. Dosáhnete tím co nejvíce rozostřeného pozadí a modelka (nebo méně často model) tím bude opticky zvýrazněná.
Jak fotit se světlem
Čím delší čas, tím delší bude světelná trajektorie (tím větší vzdálenost náš zdroj světla urazí). Samozřejmě, volíme takový čas, aby fotografie nebyla totálně přesvícená (to kdyby Vás napadlo volit třeba 10 minut). Při focení v nočním městě se mi osvědčilo 5 vteřin, při focení mimo město 30 vteřin.
Jak na produktové fotky
U produktů by se neměly tvořit příliš velké stíny, naopak musí být vidět všechny detaily. A právě díky vhodně zvolenému osvětlení se těmto nechtěným stínům zamezí. Ideální je pořídit světla alespoň dvě, aby na produkt mířily vždy z jedné strany. Je vhodné, aby byla světla stejná, se stejnou barevnou teplotu a výkonem.
Jak nastavit foťák na noční focení
Všeobecně jsou pro fotografování noční krajiny lepší delší časy a nižší ISO, abyste na fotce neměli příliš šumu. Naopak když fotíte hvězdy, využijete i hodnoty ISO 12 800 a nižší časy 5-20 s. Získáte tak ostré a kulaté hvězdy. Záleží také na ohnisku jakým fotografujete.
Jak fotit rychle se pohybující objekty
Pro snímání rychle se pohybujícího objektu, který chcete zachytit ostře, použijte režim kontinuálního ostření, který dokáže přeostřovat na pohybující se objekt. U Nikonu se nazývá AF-C neboli continuous focus, u Canonu je to AI Servo.
Jak fotit pohyb ve tmě
K dispozici je hned několik možností. Pohyb můžeme buď zcela zmrazit, nebo ho zmrazíme jen částečně, také můžeme pohyb zmrazit a pozadí rozmáznout, ale zrovna tak ho můžeme rozfázovat, nebo vytvořit historii pohybu pomocí blesku.
Jak pouzivat softbox
Používá ho asi každý, kdo někdy fotil se softboxem. Jde o to, že softbox je umístěn tak, aby fotografovaná osoba byla zhruba ve středu softoxu. Světlo ze softboxu pak dopadá jak zezadu tak i zepředu a fotografovanou osobu jakoby obepíná ze všech stran.
Jak fotit se zábleskem
Fotografování čistě se zábleskovými světly je vhodné tehdy, když můžete eliminovat zdroje přirozeného světla. Docílíte toho nejen v ateliéru bez oken, ale i v běžné místnosti nebo večer a v noci venku. Aby přirozené světlo výslednou expozici neovlivnilo, nastavte na fotoaparátu krátký expoziční čas.
Jak by mělo jít světlo při focení
Zkuste přepnout zařízení do černobílého režimu. Lépe uvidíte světlé a tmavé plochy a snadněji stanovíte, kdy máte obličej nasvícen rovnoměrně. V černobílém režimu nebude rušit barva. Pokud se rozhodnete využít denní světlo – hledejte osvětlení ve stejné denní době, kdy plánujete natáčet.
Jak fotit portrét s bleskem
Umístěte blesk mimo fotoaparát
Další možností, jak můžete vylepšit vaše portrétní fotografie, je sundat externí blesk ze sáněk vašeho fotoaparátu a umístit jej na stojánek nebo na stativ mimo tělo fotoaparátu. Ideální směr je lehce nad fotografovanou scénu (cca 45°) a ne úplně čelně, ale spíše trochu z boku.
Co fotit doma
Jeden z nejjednodušších a nejzajímavějších nápadů jsou fotky životního stylu. Myslím tím třeba lechtání v posteli, pečení cookies v kuchyni nebo hraní si s dětmi v obývacím pokoji. A pamatujte, snažte se zachytit jen to, co se v reálném životě opravdu děje.
Jak se fotí Glamour
Glamour je jednodušší, tam jde především o to, zachytit krásu a přitažlivost konkrétní osoby. Glamour fotografie jsou také často odvážnější. Pozor si musíme dát na to, aby fotka nepůsobila až příliš lacině, a aby neodhalovala víc, než chceme. Nezaměňujme ani jeden styl s erotickou fotkou nebo aktem!
Jak správně fotit portrét
Základním ohniskem pro fotografování portrétů je zhruba 50 mm. Takové ohnisko doporučuji při fotografování celé postavy, nebo portrétů zasazených do nějakého prostředí, které by mělo dostat na fotografii dostatečný prostor. Na detailnější záběr portrétu/obličeje doporučuji o něco delší ohnisko cca 75 – 135 mm.
Jak fotit v přírodě
Základním pravidlem ve fotografování přírody je pravidlo třetin. Zde je fotografie rozdělena vodorovně nebo svisle na stejně velké třetiny. Tam, kde se čáry protínají, umístěte svůj hlavní předmět, aby celý obraz působil dynamičtěji. Experimentujte s různými pohledy – tady to vypadá, že houba vyrůstá z rohu.
Jak fotit při špatném světlé
Pokud fotíme v špatném světle, kde vychází příliš dlouhé časy expozice (a fotky jsou již rozmazané), je tu jedno elegantní řešení. Nejjednodušší je nasadit na fotoaparát světelný objektiv. Tudíž ideálně nějaký 30mm nebo 50mm, kterým lze odfotit vše od reportáže až po portrét, se světelností f/2 nebo raději i méně.
Jak fotit produkty venku
Připravte si scénu u okna, přitáhněte k němu židli, stůl, nebo rovnou foťte na zemi. Ideálně chcete otočit focený předmět k oknu, aby chytil co nejvíce světla. Pokud chcete fotit na zahradě, ideální je večer nebo ráno, případně za zamračeného dne. Vyhněte se přímému slunci.