Jak nastražit úhoře na sumce
Přes nosní dírku ryby prošijeme šňůrku, uvážeme a připneme do karabinky. Trojhák pak zapíchnem do ocasní ploutve. Výhodou těchto systémů nastražování do proudu je to, že rybka se chová přirozeně, je hlavou proti toku, nemotá se a nerotuje.
Archiv
Jakou nástrahu na sumce
Nástražní ryby na sumce
Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře. Dneska to je na pár facek. Na Ebru používají kapry, za což by si u nás kapraři rvali vlasy. V našich poměrech to nejvíce odnese tloušť nebo cejn, případně karas stříbřitý.
Jak nahodit na sumce
Pokud nahazuji ze břehu, používám nejčastěji menší kámen o hmotnosti 500-700 g nebo olovo 300-500 g těžké. Zátěž ke šňůře připevňuji trhacím vlascem o průměru 0,50 mm, který v případě uváznutí povolí. Je-li možné zavážet, používám kámen o hmotnosti 2-5 kg a jako trhačku vlasec o průměru 0,30-0,40 mm.
Jak navazat Trhacku na sumce
K umístěné bójce, nejlépe pomocí karabinky, připneme celou sestavu se splávkem a nástražní rybkou, splávek s rybou dáme do vody, vypneme vlasec a můžeme se těšit na záběr. Prut by měl být při metodě na trhačku, postavený kolmo v zemi, pokud možno umístěný v kvalitním stojanu.
Kdy nejvíc berou úhoří
Pod pruty visí jen chemická světýlka, která jasným světlem prořezávají černočernou tmu. Ale hlavně! Jarní období patří k tomu nejlepšímu pro lov úhořů.
Kdy se chytají úhoří
Doba lovu úhořů
Dobrým vodítkem jsou pampelišky. Jak začnou odkvétat pampelišky, začíná ideální čas na lov úhořů. Od té doby se úhoři dají chytat až do podzimu, nejlépe však berou do konce léta. V květnu lovím úhoře během celého dne.
Jak nejlépe na sumce
Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.
Jak velkou rybku na sumce
A jakou volíme velikost rybek Velikost nástražních rybek pro cílený lov štik je od 8 do 12 (15) cm, velikost pro chytání sumců je pak od 15 cm do 35 (40 cm). Pokud je rybka moc malá, pak ji spíše vezme štika něž sumec, ovšem na velké rybky je zase méně záběrů, tedy většinou.
Kdy jít na sumce
Vrcholná sezóna lovu sumce připadá na červen až září. S ochlazováním vody jeho aktivita postupně klesá, neboť největší hlad dostává při teplotách vody kolem dvaceti stupňů Celsia.
Jak vyrobit Bojku na sumce
Výroba pevné bójky na sumcedva plováky (např.v plovácích vytvoříme mírně excentricky (o 0,5–1 cm) otvory pro zasunutí spojovací tyčky.otvory by měly být mírně menšího průměru.konce tyčky upravíme smirkovým papírem.do otvorů v plovácích vtlačíme silikon.spojovací tyčku prostrčíme plováky, tak aby cca 2 cm přesahovala.
Jak se váže háček na sumce
Nejprve uvážeme delší smyčku na kterou zavěsíme nástrahy, pak teprve umístíme háček do vyhovující vzdálenosti od poslední části nástrahy a uvážeme ho klasickým bezuzlovým uvázáním. I tak to jde.
Jak správně zabít úhoře
Rozhodně nedoporučuji mlátit úhoře do hlavy. Praktičtější je oběma rukama rybu prudce uhodit o zem, čímž dochází k utržení aorty a následnému vykrvácení.
Jak uklidnit úhoře
Existuje ale jednoduchý trik! Pokud se úhoř kroutí, stačí jej chvilku hladit po jeho sněhově bílém bříšku. Dravec se po chvíli uklidní a můžeme mu vytáhnout háček z ozubené tlamy.
Kdy nejvíc berou sumci
Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.
Jak dlouho se tře sumec
V prvním roce života dorůstá 10-18 cm délky těla, ve druhém roce 20-38 cm, ve třetém roce 35-53 cm, ve čtvrtém roce 45-68 cm, v pátém roce 55-75 cm, v desátém roce 85-120 cm, v patnáctém roce 120-170 cm, ve dvacátém roce 150-200 cm.
Jak se loví sumec
Je dobré vědět, že sumec je velmi krátkozraký a lov je založen především na jeho velmi vyvinutém sluchu, čichu a vnímáním vjemů svými charakteristickými vousy. Proto je důležité, aby se vaše nástraha pohybovala, byla cítit, nebo vytvářela zvuky, na které sumci reagují.
Kdy sekat sumce
Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.
Jak navázat prut na sumce
Stručný popis navázání montáže:
Na kmenovou šňůru připevníme zarážku, navlékneme splávek, opět dáme zarážku, na konci uvážeme obratlík s karabinkouo větší nosnosti. Na karabinku pak připneme montáž s trojháčky s nástražní rybkou. Háčky zajišťujeme gumovou zarážkou zabraňující vyvléknutí rybky z háčku.
Jak udělat očko na vlasci
Jednoduchý uzel do očka
Pro vytvoření jednoduchého uzlu do očka můžeme použít vlasec, i pletenku. Prvně protáhneme smyčku očkem háčku a nebo obratlíku, poté omotáme volný konec kolem všech ostatních vlasců, provlečeme volný konec smyčkou a postupně dotáhneme oba konce. Vhodné je vlasce předem navlhčit proti krabatění.
Jak navázat podvodní splávek na sumce
Na podvodní splávek nastražíme jeden jednoháček, sumcový č. 6 nebo 7, na který napíchneme 2 až 3 velké rousnice. Nebo můžeme přidělat na podvodní splávek sestavu z jednoho nebo dvou trojháčků (dáváme dva trojháčky nad sebe). Na ty můžeme nastražit 5 a více rousnic na jeden háček.
Kdy nejvíc berou úhoři
Pod pruty visí jen chemická světýlka, která jasným světlem prořezávají černočernou tmu. Ale hlavně! Jarní období patří k tomu nejlepšímu pro lov úhořů.
Jak dlouho žije úhoř
Úhoři dosahují běžně věku 8–12 let, objevují se však jedinci dosahující i 20 let věku.
Na co chytit úhoře
Na co chytat úhoře Z jara chytáme nejčastěji na žížaly, ale i červy, pijavky, případně na larvy vodního hmyzu, později, během sezóny funguje i živá nebo mrtvá rybka. V pozdním létě úhoř zabere spíše na živou rybku, nebo její filet. Z rybek jsou na úhoře nejvhodnější ty druhy ryb, které žijí v jeho okolí.
Jak vytáhnout sumce z vody
Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.
Kde se loví sumec
Sumec se vyskytuje kromě pstruhových pásem řek v horských oblastech, snad na každém revíru. Podle mých zkušeností, čím menší voda, na které lovíte, tím je větší pravděpodobnost úlovku. Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice.