Jak nejlepe uchovat bazalku
Rozhodně bazalku nikdy nedávejte do lednice. Je to křehká bylinka, která obsahuje hodně vody, a proto se jí nedaří v chladu. V lednici by mohly její listy seschnout a zčernat. Místo toho ji nechte na kuchyňské lince při pokojové teplotě ve sklenici vody nebo ve váze jako řezané květiny.
Archiv
Jak uchovat bazalku na zimu
Chcete-li si uchovat bazalku na zimu, nesušte ji, ale přendejte celou rostlinu ze záhonu do květináče, při tom ji dopřejte trochu kompostu, a odneste domů. Najděte jí co nejsvětlejší místo s běžnou teplotou. Pěstujete-li bazalku celou sezonu v květináči, přesaďte ji do nového substrátu určeného pro bylinky.
Jak dlouho vydrží bazalka
Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.
Jak zachránit bazalku
Důležité je, aby měla dostatek světla a tepla. Při vysazení na zahradě se vyvarujte větrným místům, přímému slunci a přímému dešti. Doporučuje se bazalku přesadit do blízkosti rajčat, které potřebují podobné podmínky pro zálivku. Rajčatový keř navíc ochrání choulostivou bylinku před změnami počasí.
Archiv
Jak sušit domácí bazalku
Tip první – nasušit
Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.
Co dělat s květy bazalky
Bazalka není trvalka
K nejcennějším částem rostliny patří mladé listy. Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat.
Jak zakonzervovat bazalku
Uchovávání bazalky
Listy bazalky nakrájíme, vložíme do sklenic a zalijeme olivovým olejem, ale aby se k lístkům nemohl dostat vzduch. Nad lístky musí být malá vrstvička oleje, aby nedošlo k oxidaci a jejich hnědnutí.
Jak uchovat bazalku v květináči
Po vzejití necháme v květináči o průměru 10 cm 3 rostlinky, v květináči o průměru 14 cm pak 5 rostlinek. Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti.
Jak zachranit uschlou bazalku
Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.
Jak se starat o bazalku doma
Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.
Jak zmrazit bazalku
Pro kuchyňské účely je vhodnějším způsobem zakonzervování zamražení. Bazalka sice velice rychle ztratí svěží zelenou barvu a zhnědne, ale její aroma je výraznější než po sušení. Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch.
Jak sbírat bazalku
Pokud špičky všech výhonů uštípnete těsně nad některým párem listů, vyraší z jejich úžlabí nové postranní výhony. Bazalka pak tvoří víc větších listů a získává košatý vzhled. Tímto způsobem zároveň oddálíte kvetení. Jestliže sklidíte více bazalky, než spotřebujete, vložte přebytečné výhony do sklenice s vodou.
Jak nechat Vyklicit bazalku
Postup klíčení
První 3-4 dny ponechejte bazalku přikrytou víkem, poté zkontrolujte, zda jsou semena rovnoměrně naklíčená. Pokud ano, můžete víko sejmout a dát bazalku na světlo. Výhonky bazalky vyrostou a jsou hotové asi za 15-20 dní. Nezapomeňte zavlažovat.
Co s bazalkou když kvete
Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.
Kdy Zaštipovat bazalku
Bazalka není trvalka
Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat. Tím jednak výrazně podpoříte větvení rostliny a také její vegetativní růst.
Proč žloutne bazalka
Málo živin v zemině poznáte tak, že bazalce začnou žloutnout listy. Zkuste třeba žížalí čaj z vermikompostéru. Přezimování: Většinou se jedná o letničky.
Jak oživit bazalku
Bylinky namočte do konvice se studenou vodou, kam vymačkejte i půlku citronu. Promíchejte a nechte 15 minut stát. Pak vodu slejte a bylinky zpracujte. To znamená, že z nich třeba připravíte klasický nálev zalitím horkou vodou.
Co zasadit k bazalce
Prospívá jí společnost okurek, paprik a cibule. Bazalka vylepšuje chuť rajčat a paprik, ale hlavně přirozeně odpuzuje housenky a mšice. Bazalka v nádobách: Semínka bazalky vysejeme do vlhkého zahradního substrátu, přibližně 5–10 semen na květináč do hloubky zhruba 6 mm. Nově zasetá semínka vlhčíme rozprašovačem.
Proč máta žloutne
Nedostatečná zálivka může způsobit u bylinek žloutnutí a opadávání listů, žloutnout mohou i jen špičky listů. Také nadbytek zálivky může způsobovat u bylinek žloutnutí listů, uvadání a hnití kořenů. Špatná zálivka navíc může způsobit, že se rostlina doslova obsype různými škůdci.
Co léčí máta
Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.
Jak správně sušit mátu
meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.
Jak často pít mátu
Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.
Jak se suší bazalka
Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.
Kdy se sbírá máta
Sbíráme nať těsně před květem v červnu až červenci, obsahuje nejvíce mentolu. Doba sklízení je nejlepší v poledne za suchého a slunného počasí. Stačí seříznout jen do poloviny výšky rostliny, má pak velkou tendenci ještě obrůstat, takže ji lze sklízet i vícekrát.
Co udělat z čerstvé máty
Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).