Jak nejlépe uskladnit brambory
Brambory tedy skladujeme v přítmí při teplotách kolem 5oC (nejvíce 7oC). Bude-li na stanovišti tepleji, začnou brambory klíčit, vadnout a následně i zahnívat! Nemáme-li k dispozici prostory vyloženě studené, musíme je alespoň pravidelně větrat, čímž se teplota v místě skladování snižuje.
Archiv
Jak uskladnit brambory bez sklepa
Máte-li balkon, můžete skladovat brambory tam do doby, než přijdou mrazy. Na balkon dejte bednu vyloženou polystyrenem, aby brambory nenamrzaly. Jakmile přijdou první noční mrazy, přemístěte je dovnitř. Pokud hlízy přemrznou, zesládnou a jejich konzumace pak už není možná.
Kdy uskladnit brambory
Uskladnění brambor
Brambory ještě musíme správně uskladnit, tak aby nám vydržely co nejdéle. Nejlépe tedy přes celou zimu. Ještě před tím, než brambory uskladníme na předem určené místo, je třeba je nechat odpočinout. Takový odpočinek jim dopřejeme v suchém a teplém prostředí a měl by trvat alespoň 2 – 3 týdny.
Archiv
Jak uskladnit brambory v garazi
Zásady správného skladování bramborhlízy skladujeme čisté, suché a zdravéteplota na začátku skladování je 12-18 °C, po 14 dnech kolem 5 °C, a nakonec by se měly teploty pohybovat mezi 2-4 °C.skladovací nádoba nebo pytel musí být dobře prodyšnémístnost, ve které jsou hlízy skladovány, se musí dát větrat.
Archiv
Jak dlouho nechat brambory v zemi
Do kalendáře si můžete napsat, kdy jste brambory sázeli a odpočítat vegetační dobu – tedy čas od zasazení hlíz až do jejich sklizně. Například velmi rané a rané brambory se sklízí za nějakých 110 dní. Polorané a polopozdní za 120 až 140 dní. Pozdní brambory trvají nejdéle, užijete si je až za 145 dní od výsadby.
Jak uskladnit brambory v paneláku
Základem je prostor, kde umíme zamezit přístupu světla, teplota kolem 4 °C a relativní vlhkost v rozmezí 80–90 %. Samozřejmě po omezenou dobu lze brambory uchovat na balkoně, sklepních prostorách bytů apod. Uchovávat brambory v ledničce se nedoporučuje, zejména pro nevhodnou teplotu, které jsou hlízy vystaveny.
Jak uchovat brambory v lednici
Jak uchovávat připravené brambory v chladničce
Syrové brambory, které byly nakrájeny, by měly být uloženy v míse se studenou vodou a v chladničce. Budou dobré po dobu následujících 24 hodin. A konečně, vařené brambory vydrží v lednici tři až čtyři dny, stejně jako většina zbytků.
Kdy sklízet brambory na uskladnění
Jakmile začne nať žloutnout a zasychat, je to znamení toho, že brambory už neporostou a proto je nejvyšší čas je vykopat. Při vykopávání brambor postupujte pomalu a opatrně. Spěch se nevyplácí. Jestliže brambory během vykopávání poškodíte, nebude je možné uskladnit.
Co se může pěstovat po bramborách
Zkypřené záhony po sklizených raných a poloraných bramborách se dají využít nejen pro další pěstování zeleniny – například ledových salátů, kedluben pro podzimní sklizeň nebo ozimé cibule, ale v pozdějších týdnech i pro založení jahodiště.
Kde v bytě uskladnit brambory
Základem je prostor, kde umíme zamezit přístupu světla, teplota kolem 4 °C a relativní vlhkost v rozmezí 80–90 %. Samozřejmě po omezenou dobu lze brambory uchovat na balkoně, sklepních prostorách bytů apod. Uchovávat brambory v ledničce se nedoporučuje, zejména pro nevhodnou teplotu, které jsou hlízy vystaveny.
Jak dlouho vydrží brambory v lednici
Je proto vhodné tyto potraviny skladovat odděleně. Také není dobré skladovat brambory dohromady s cibulí, neboť i mladé brambory pak začnou klíčit. Vařené brambory uchováváme v lednici, kde vydrží čerstvé nejméně 5 dní.
Co po sklizni brambor
Zelené či nahnilé hlízy neskladujeme. Hlízy poškozené mechanicky zpracuje přednostně. Do přepravek je po sklizni skládáme pouze v nízké vrstvě, aby mohly vydýchat na stinném místě při teplotě 12–18 °C. Teprve po 2 – 3 týdnech je uložíme k dlouhodobému skladování ve sklepě.
Jak poznat že jsou brambory zralé
Nejlépe je orientovat se podle natě. Jakmile začne nať žloutnout a zasychat, je to znamení toho, že brambory už neporostou a proto je nejvyšší čas je vykopat. Při vykopávání brambor postupujte pomalu a opatrně.
Jak střídat plodiny na zahradě
Jednoduchá pravidla střídání
Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.
Jaké plodiny pěstovat spolu
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
kapusta | celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn |
Proč se okopávají brambory
Okopávání a přihrnování brambor pomáhá rostliny chránit před plísní a dalšími chorobami.
Co vyset po bramborách
Zkypřené záhony po sklizených raných a poloraných bramborách se dají využít nejen pro další pěstování zeleniny – například ledových salátů, kedluben pro podzimní sklizeň nebo ozimé cibule, ale v pozdějších týdnech i pro založení jahodiště.
Co lze pěstovat po rajčatech
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
rajče | bazalku, mrkev, ředkvičku, červenou řepu, salát, cibuli, česnek, petržel, křen, pažitku |
ředkvička | salát, rajčata, kedluben, mrkev, zelí, řeřichu, špenát, hrách, fazoli |
salát | okurky, rajčata, mrkev, červenou řepu, kopr, hrách, fazoli, košťáloviny, ředkvičky, pór |
Co nesnáší brambory
Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Co potřebuje brambory
Brambory jsou náročné na živiny, vyžadují proto nejen organické, ale i minerální hnojení, např. kompost či rozleželý hnůj, z minerálních hnojiv se osvědčuje síran draselný nebo cererit rozhozený v dávkách asi 200–500 g na m2. Záhon by měl být zrytý a vyhnojený organickým hnojivem již na podzim.
Co nasadit po bramborách
Zejména po raných bramborách se doporučuje sázet cibuli nebo česnek. Tyto plodiny nevyžadují zvláštní péči. Kromě toho rostou poměrně rychle a současně uvolňují phytoncidy, které mohou zastrašit škůdce. Po raných bramborách vysaďte cibuli a česnek a půda se příznivě změní.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.
Co se nesmí sázet vedle brambor
Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.
Proč se Přihrnují brambory
Nezapomínáme přihrnovat půdu
Podle teploty začínají brambory ukazovat první listy asi dva týdny po výsadbě. Rostou velmi rychle a během růstu je vhodné rostliny dvakrát přihrnout nejen kvůli provzdušnění půdy, ale i kvůli částečné redukci plevelů.