Jak obnovit dřevo?

Jak zrenovovat stare dřevo

Zbavte dřevo nečistot a odstraňte starý odlupující se nátěr, především pak silnovrstvé lazury, které se mohou odlupovat i v několika vrstvách. Použít můžete brusný papír, brusku, horkovzdušnou pistoli nebo chemické odstraňovače starých nátěrů. V případě, že jste starý nátěr beze zbytku odstranili, použijte impregnaci.
Archiv

Jak sundat barvu ze dřeva

K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.

Čím natřít staré dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Jak ošetřit dřevo v exteriéru

Pro povrchy v exteriéru vybírejte nátěr s UV ochranou, aby vám rychle nevybledl. Zatímco na lazuru můžete použít lak, obráceně to nejde. Před nanesením lazury musí starý lak i barva dolů. Vyplatí se investovat do kvalitních nátěrových hmot, protože se nemusí obměňovat tak často a ušetříte tím čas i peníze.

Jak udělat z nového dřeva staré

Základním krokem k tomu, aby váš zahradní i jiný nábytek získal vzhled starého dřeva, je drásání. Při této činnosti zvýrazňujete nejčastěji za pomocí ocelového kartáče strukturu dřeva. Pevné štětiny totiž vydrásají měkčí části dřeva, čímž jeho povrch zhrubne a kresba se stane ještě zřetelnější.

Jak obnovit dřevěný stul

Nejprve musíme z dřevěného stolu odstranit starý lak.Pokud si všimneme prasklin, děr, či jiných nedokonalostí, tak použijeme tmel, který necháme zaschnout.Nyní dřevěný stůl zbrousíme dohladka a oprášíme od nečistot.V této fázi již zvolíme lak, mořidlo, či olej, který nám poslouží jako nový nátěr.

Jak odstranit mořidlo ze dřeva

Jediná možnost, jak odstranit mořidlo ze dřeva, je broušení až do hloubky, kam mořidlo zasahuje. Předně je důležité zvážit, v jaké kondici je dřevo a do jaké hloubky můžeme brousit. Mořidlo je totiž možné odstranit opravdu jenom zbroušením vrstvy, do které je tato barvící látka zapuštěná.

Čím brousit dřevěnou chatu

Dobře poslouží i vibrační brusky, které brusný papír rozvibrují mnohem účinněji a efektivněji než sebešikovnější ruka. Bruska při práci využívá vibračních pohybů přístroje, jehož úběr lze kontrolovat přítlakem (doporučuje se velmi citlivě a pozvolna) a u některých typů i nastavitelnou rychlostí vibrování.

Jaký olej na dřevo

Jen minimální ztmavnutí dřeva docílíte i použitím kaméliového oleje, který navíc dobře chrání proti UV záření a pomalu vysychá. K ošetření dřeva se používá rovněž konopný, terpentýnový, pomerančový, ostropeřcový, teakový, ricinový či parafínový olej.

Jak dlouho vydrží dřevo v zemi

Je nejlepší volbou pro ochranu všech druhů dřevěných prvků v exteriéru a v kontaktu se zemí, jako jsou např. dětská hřiště, lavičky, zahradní nábytek, ploty, palisády, ohrady pro zvířata, sloupy a kůly. Životnost provedené ochrany dřeva v exteriéru je 15-30 let (v závislosti na třídě použití a příjmu).

Jak impregnovat dřevo do země

V minulosti to bylo opalování dřeva nebo nátěr vyjetým olejem, ovšem tyto metody jsou dnes již překonané. Tím nejefektivnějším a zcela ekologickým způsobem je použití přírodních olejů a pryskyřice! Konkrétně zředěného dřevního téru, který můžete znát i pod pojmem dehet, nebo dřevní smůla.

Jak udělat bílou patinu na dřevě

Stačí vám k tomu štětec, nátěrové hmoty a brusný papír. Po zaschnutí a lehkém přebroušení první vrstvy naneseme bílý krycí lak. Pokud nekryje dostatečně, naneseme jej dvakrát (jednotlivé vrstvy necháme zaschnout a přebrousíme je). Tuto metodu můžeme použít na holé dřevo, ale také na lakované povrchy.

Jak na kartáčování dřeva

Nejpoužívanější je asi bruska na kartáčování dřeva. Jedná se o nástroj přímo určený k těmto účelům, na který lze umístit kartáče různých velikostí. Tento způsob je velmi rychlý, málo pracný a zvládne to opravdu každý. O něco méně nákladné je pořízení abrazivního kartáče na drásání dřeva do vrtačky.

Čím oživit dřevěný stůl

Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku. Přetřete suchým hadříkem a vyleštěte. Ocet nebo citronová šťáva dřevo vyčistí, olej jej ošetří.

Jak brousit dřevěný stůl

Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.

Jak zesvětlit zčernalé dřevo

Chceme-li změnit odstín dřeva natřeného tmavou lazurou, natřeme jeho povrch po náležité přípravě nejprve Illuminou – zesvětlující lazurou – a poté povrch natřeme lazurou na bázi rozpouštědla (nemusí být vyloženě Belinka ,ale i jiný výrobce) ve vybraném odstínu.

Čím odmastit dřevo před nátěrem

Pokud máme nábytek mechanicky očištěný, musíme ho ještě odmastit. Na odmaštění použijeme vodu se saponátem, pokud by to nestačilo, můžeme sáhnout po lihovém nebo benzínovém čističi. Pokud po očistění nábytku zjistíme mechanické poškození, je třeba je vyspravit tmelem na nábytek.

Jakou zrnitost na broušení dřeva

Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.

Čím obrousit staré dřevo

Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce. S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy. V obou případech je lepší stroj s odsáváním, na něj si vezměte papír s perforací. Využít ale můžete také brusku stolní kotoučovou nebo pásovou s brusnými pásy.

Jak dlouho schne olej na dřevo

Aplikaci provádíme štětcem nebo válečkem. Důležité je si uvědomit, že tato báze olejů a vosků je po 8-10 hodinách pochozí, zaschnutá, ale konečné vytvrdnutí oleje v pórech dřeva trvá 10-15 dnů. Osmo schne oxidací, proto je třeba intenzivně větrat.

Jak aplikovat olej na dřevo

Běžný olej nanášíme hadříkem, který nezanechává vlákna. Můžeme nanášet také štětcem nebo válečkem nebo dokonce špachtlí, stříkáním či máčením. Na povrch dřeva nalijeme olej a rovnoměrně jej rozetřeme po celém povrchu. Nános oleje musí být vydatný, aby se olej ihned nevsákl, ale zůstal na povrchu.

Které dřevo vydrží nejdéle

Veškeré tvrdé dřevo: například akát, jasan, dub, habr a buk. Nejdéle vydrží již zmíněný akát. Ačkoliv jste si teď možná oblíbili třeba jasan, asi vás zklamu.

Jak dlouho vydrží kůl v zemí

Díky moření mají smrkové kůly na ohradu dlouhou životnost, reálně se dá počítat s dobou 10 let (není ale výjimkou, že se takový kůl dožije i 20 let ve službě). Pokud ale není smrk mořený, vydrží v zemi cca 5 let, poté hnije. Problematické místo u smrkových kůlů je oblast, kde se stýká země a vzduch.

Jak dlouho vydrží impregnace dřeva

Životnost impregnace

Správně provedená impregnace zaručí správnou a účinnou preventivní ochranu dřeva proti napadení škůdci. Životnost provedené ochrany Bochemitem je pro dřevo použité v interiéru časově neomezená, u dřeva v exteriéru minimálně 10 let (s krycím nátěrem – např. Bochemit Estetik Profi).

Jak natřít dřevo na bílo

Nátěr se provádí většinou štětcem na dobře odmaštěný, suchý a mírně zdrsněný povrch. Pro nátěr je zde vhodné použít kombinaci jednoho až dvou nátěrů univerzální barvy a jednoho až dvou nátěrů bezbarvého interiérového laku. Takto ošetřený nábytek by vám měl posloužit opět několik let.