Jak ochutit grilovanou zeleninu?

Jaké koření na grilovanou zeleninu

Pokud se vám nezdá předpřipravená kořenící směs, použijte sůl, pepř, chilli nebo prolisovaný česnek či čerstvé bylinky, jako je rozmarýn, tymián, šalvěj, koriandr… Než se do grilování zeleniny pustíte, rozpalte si gril. Aby se zelenina nespálila, použijte na grilování uhlí.

Co se dá grilovat za zeleninu

Na grilu to nejvíce sluší cuketám, paprikám a lilkům. Dobře se připravují a mají ideální konzistenci pro grilování. Na rošt patří ale i mnohé další druhy zeleniny. Vyzkoušejte třeba grilovanou cibuli, rajčata, brambory, kukuřici, lilky, patizony, ale třeba i kedlubny, celer, mrkev nebo chřest.

Jak ochutit Pecenou zeleninu

Zeleninu je dobré posolit na samotném začátku, aby se chuť stihla vstřebat do pokrmu, takže kousky lehce osolte. Můžete přidat také vaše oblíbené bylinky pro dochucení. Pozor však, aby se vám bylinky nespálily. Já klasicky přidávám pepř, kmín, grilovací koření nebo koření na zeleninu.

Jak dlouho delat zeleninu na grilu

Aby se zelenina nepálila je dobré grilovat na uhlí, které je rozpálené alespoň 30 minut. Doba přípravy jednotlivých druhů zeleniny se liší. Měkké zelenině jako rajče, cuketa či lilek postačí asi 10 minut. Jiná zelenina může potřebovat i 20 minut.

Jak okořenit grilovanou zeleninu

Vlažná grilovaná zelenina dobře pojme a nasaje všechny chutě. Především zalijte dobrým olivovým olejem a jemně osolte. Přihoďte jakékoli čerstvé nebo sušené bylinky, drcené koření. Jindy můžete pro změnu nakonec vmíchat i trochu vinného octa, tím vznikne teplý grilovaný zeleninový salát.

Jak okořenit zeleninu

Nakrájejte zeleninu na přibližně stejné kousky. Tužší druhy zeleniny rozkrájejte na trochu menší, aby se upekly přibližně ve stejnou dobu. Přendejte zeleninu do mísy a promíchejte s olivovým olejem, solí a pepřem. Rozprostřete zeleninu na plech, do pekáčku nebo pánve vhodné do trouby (bez plastových částí).

Jak nejlepe grilovat zeleninu

Aby neztratila cenné vitamíny, rozpalte gril na maximum (uhlí zahřívejte minimálně půl hodiny) a zeleninu grilujte co nejkratší dobu. Měkké zelenině bude stačit 8-12 minut, tvrdé zelenině dejte klidně i půl hodiny. Brambory či kukuřici předvařte a na grilu je pouze dodělejte.

Jak dlouho grilovat zeleninu v troubě

Jak na grilovanou zeleninu

Připravíme marinádu smícháním oleje, sojové omáčky, prolisovaného česneku a rozmarýnu. Poklademe zeleninu přímo na plech a potřeme připravenou směsí. Vložíme do trouby a bez otáčení pečeme 20 až 30 minut v závislosti na tloušťce zeleniny.

Jak grilovat zeleninu v alobalu

Zeleninu můžete grilovat i zabalenou v alobalu (určitě znáte klasiku v podobě brambor v popelu). Nakrájejte zeleninu na kostky, promíchejte s bylinkami, solí a olejem, vložte na větší kus alobalu a všechno zabalte do velkého měšce. Na grilu (nebo klidně i v troubě) opékejte ranečky asi 20 minut.

Na jakou teplotu grilovat zeleninu

Zelenina: 150 °C až 180 °C (nízká teplota)

Jak naložit zeleninu na gril

Do uzavíratelné misky naskládáme grilovanou zeleninu lehce potřenou rozmačkaným česnekem. Zakápneme olejem a zastříkneme octem podle chuti, můžeme přidat nasekanou petrželku. Lehce promícháme a necháme uležet v chladnu 1-2 dny. Je to výborné s pečivem.

Jak dlouho grilovat zeleninu v alobalu

Do alobalu naskládáme plátky brambor a na ně plátky cibule a potřeme je ochuceným olivovým olejem. Takto postup ještě 2x opakujeme, aby nám vznikly tři vrstvy zeleniny. Alobal zabalíme, ideální je použít minimálně dvě vrstvy alobalu. Dáme na gril asi na 20 až 25 minut.

Jak na grilovanou zeleninu doma

Při klasickém postupu zeleninu grilujte na středním přímém žáru přímo na mřížce. Můžete ji grilovat nasucho nebo ji potřít tenkou vrstvou neutrálního oleje. U tohoto způsobu si pohlídejte jen sílu plátku, na kterou budete zeleninu krájet – příliš tenké plátky se vysušují, ty silné se zase budou dělat příliš dlouho.

Jak se dělá zelenina na grilu

Aby neztratila cenné vitamíny, rozpalte gril na maximum (uhlí zahřívejte minimálně půl hodiny) a zeleninu grilujte co nejkratší dobu. Měkké zelenině bude stačit 8-12 minut, tvrdé zelenině dejte klidně i půl hodiny. Brambory či kukuřici předvařte a na grilu je pouze dodělejte.

Jak grilovat zeleninu na pánvi

Rozpálím nepřilnavou grilovací pánev a zeleninu na sucho několik minut opékám, až chytne barvu. Pak ji otočím a opeču i z druhé strany. Zeleninu dám do mísy, zakápnu olivovým olejem a ochutím kořením. Moje kořenící směs Veggie MIX je bez soli, proto zeleninu ještě lehce dosolím.