Jak ochutit olej?

Jak udělat ochucený olej

Je to velmi jednoduché – olivový olej zahřejeme v hrnci. Do něj přidáme koření – rozmarýn, feferonky, česnek, jak je libo. Při zahřátí se totiž uvolní více aroma a chutě so výborně spojí. Takto upravený olej dodá jídlu skvělou chuť i ve chvíli, kdy nemáte po ruce čerstvé bylinky.
ArchivPodobné

Jak vyrobit domácí olivový olej

Výrobní proces je tisíciletí v podstatě stejný. Olivy se rozemelou na pastu v mlýně a následně se z pasty vylisuje olivový olej, který se následně zbaví zbytků vody. Tento postup, včetně dobových nástrojů, můžete vidět v některém z řady muzeí věnovaných olivovému oleji.

Jak si vyrobit Cesnekovy olej

Paličku česneku rozdělíme na jednotlivé stroužky a ty oloupeme. Stroužky česneku rozdrtíme, dáme do uzavíratelné skleničky a zalijeme hrníčkem panenského oleje. Po dva týdny skleničku protřepáváme. Nakonec přecedíme olej do čisté skleničky a je hotovo.

Jak vyrobit olej z bylinek

Výroba bylinkového oleje

Ať už zvolíte jakýkoliv druh oleje, přidejte do něj nasekané čerstvé bylinky, prohřejte ho a nechejte 24 hodin až týden luhovat. Poté olej sceďte a přelijte do sklenic. Nakonec do oleje ponořte snítku hlavní bylinky. Pozor, rostlina musí být vždy ponořená, jinak se zkazí.
Archiv

Jak si vyrobit chilli olej

Nejjednodušší je však papričky nadrobno nakrájet nebo úplně rozdrtit a v dobře uzavíratelné skleněné nádobě je zalít olivovým olejem. V půl litru olivového oleje je vhodné nechat macerovat okolo 10 chilli papriček. Nádobu nechte na tmavém místě odstát minimálně jeden týden. Olej by měl chytit pěkný načervenalý nádech.

Jak se dělá Koprový olej

Do kastrolu dáte olej, který ohřejete na 60 -90 °C. To se dělá proto, aby bylinky pustily co nejvíc chutě a barviva. Zvlášť když budete používat ponorný mixér, nalijte nejprve olej a až pak bylinky. Daleko lépe se vám to bude mixovat.

Jak se vyrábí olej

Výroba olejů

Tuky jako zásobní látky jsou obsaženy v semenech nebo plodech rostlin. Ty se po nasbírání lisují a tím se (velmi zjednodušeně) získává olej. Pokud jsou lisovány za studena, pak je tento olej kvalitní a používá se příkladně na konzumaci nebo jako terapeutický olej.

Odkud je olivový olej

Zhruba 43,8 % světové produkce olivového oleje pochází ze Španělska. 75 % oleje vyráběného ve Španělsku pochází z Andalusie, zejména z provincie Jaén, ale vynikající olej se vyrábí i v dalších regionech včetně Katalánska. Itálie, přestože je čistým dovozcem olivového oleje, odpovídá za 21,5 % světové produkce.

Jak se vyrábí česneková pasta

Česnek oloupeme, umeleme nebo rozmixujeme. Přidáme sůl a dobře promícháme. Nalijeme do sklenic a uzavřeme víčky. Uchováváme v chladu, nejlépe ve spodní části chladničky.

Jak vyrobit zelený olej

Do nádoby dáme omyté a osušené bylinky (listový špenát a petržel). Zalijeme slunečnicovým olejem a uzavřeme víko a mixujeme po dobu 1 minuty na 10 stupeň. Tip: Můžeme použít i jiné měkké bylinky, jako bazalku, koriandr nebo estragon.

Jak vyrobit dýňový olej doma

Na jeden litr oleje potřebujeme 30 až 50 dýní. Po rozříznutí dýně jsou semínka vyjmuta, umyta a usušena. Poté se namelou na pastu připomínající těsto. Dýňový olej získává svou typickou tmavou barvu ze slupičky semínek, vnitřek semínek je bílý.

Jak vyrobit paprikový olej

Paprikový olejDo mixovací nádoby vložíme papriku a mixujeme 30 sekund R/4 pomáháme si stěrkou.Vymačkáme z paprik šťávu.Šťávu dáme do nádoby, zahřejeme na 50°C na 3 minuty R/2. Přidáme olej a promícháme 30 sekund R/2. Přidáme ocet dle chuti a uchutíme vínem. A necháme zchladnout.Pak slijeme do lahve.

Jak naložit papričky do oleje

Papriky naskládáme do sklenic, do každé sklenice přidáme koření a lžíci oleje. Nejlepší je slunečnicový, je chuťově neutrální a neovlivní chuť naložených paprik. Poté papriky zalijeme částečně vychladlým nálevem, sklenice uzavřeme víčky a sterilujeme při 90 °C po dobu 20 minut.

Jak ochutit koprovku

Připravte jíšku správně! Zalijeme vývarem nebo vodou, přidáme mléko, rozmícháme a necháme asi 20 minut vařit. Pak přidáme smetanu a kopr, osolíme, osladíme, okyselíme a necháme přejít varem. Podle potřeby dochutíme (solí, cukrem, octem) a podáváme s vařeným hovězím masem nebo vejcem natvrdo.

Jak se dělá Bazalkový olej

V horké vodě nebo páře spaříme (tzv. blanšírujeme) listy 10 sekund a stonky 30 sekund. Zchladíme je ve studené vodě, vložíme do mixéru, přilijeme olej a rozmixujeme dohladka. Uložíme na 24 hodin do lednice, přecedímě přes plátno nebo husté sítko a máme perfektní bazalkový olej.

Jak se co dělá olej

Oleje se vyrábějí rafinací či lisováním. Rafinované oleje mají neutrální chuť a hodí se více ke smažení. Lisované oleje mají lepší chuť a látky, ale rychleji se kazí.

Jak se pozná kvalitní olivový olej

Na etiketě byste měli kromě druhu najít také kyselost oleje. Týká se to především kvalitních panenských olejů, kde je stupeň kyselosti ukazatelem kvality. Velmi dobré oleje mají aciditu okolo 1% a ty nejlepší dokonce okolo 0.3%. Trvanlivost olivového oleje by neměla překročit 18 měsíců.

Jaký je nejlepší olivový olej

Nejlepšího výsledku dosáhl v testu časopisu dTest olivový olej Albert Quality Extra Virgin, který exceloval jak v kvalitě, tak v ceně. Oproti tomu nejhůře dopadl olej Borges Hojiblanca Olive Extra Virgin. Ten obsahoval pesticidy včetně DDT a v hodnocení kvality zcela propadl.

Jak dlouho vydrží česnek v oleji

Zalijeme olejem tak, aby byly stroužky česneku překryty o 1 – 2 cm. Dobře promícháme a nádobu s naloženým česnekem zavřeme. Nakládaný česnek v oleji uložíme asi na 2 týdny do temného a suchého prostředí. Takto naložený česnek uložený v chladu můžeme spotřebovávat i několik měsíců.

Jak zpracovat česnek aby se nezkazil

Jednotlivé stroužky oloupejte, nakrájejte na tenké plátky, ty rozložte nejlépe na síta a sušte dva až pět dnů podle tloušťky. Použít můžete i sušičku. Usušený česnek můžete rozemlít na prášek nebo nasekat nadrobno. Skladujte v dobře těsnící nádobě, aby nevyčichl.

Jak udělat Petrzelovy olej

Petrželovou nať z ploché petržele vypereme, osušíme a otrháme lístky. Olivový olej nahřejeme na 70 °C, přidáme petrželové lístky a necháme 2 minuty louhovat. Nalijeme do mixeru a minimálně 10 minut mixujeme. Olej přecedíme přes jemné plátno a osolíme namletou hrubou mořskou solí.

Co s Dynovym olejem

Dýňový olej v kuchyni

Využijete jej zejména při dochucování pokrmů salátů, zálivek, sýrů, kaší, těstovin, ale i masa. Dýňovým olejem můžete ozdobit i dezerty a moučníky, jako třeba dýňovou bábovku nebo cheesecake. Připravovaným jídlům dodá jemnou oříškovou vůni. Je skvělým pomocníkem ve studené kuchyni.

Jak se vyrabi dýňový olej

Dýňový olej se získává výhradně ze semen štýrské dýně olejné (Cucurbita pepo var. Styriaca). Olej z dýní se získává z nasekaných a osmažených semen štýrských dýní, které se lisují ještě teplé pomocí hydraulického lisu pod vysokým tlakem. Taková dýně může obsahovat až 1000 semen.

Jak vyrobit olej z citronu

Citronový olejCitrony oloupeme. Připravíme si velkou šroubovací sklenici.Citrony naskládáme na dno sklenice. Poté je přelijeme olejem.Zavíčkujeme a necháme cca 10 dní za oknem na sluníčku.Každý den protřepeme. Po 10 dnech slijeme a přelijeme do lahve.

Jak si udělat chilli olej

Nejjednodušší je však papričky nadrobno nakrájet nebo úplně rozdrtit a v dobře uzavíratelné skleněné nádobě je zalít olivovým olejem. V půl litru olivového oleje je vhodné nechat macerovat okolo 10 chilli papriček. Nádobu nechte na tmavém místě odstát minimálně jeden týden. Olej by měl chytit pěkný načervenalý nádech.