Jak ochutit Uzeny sýr
před plněním do střev nastrouhaný sýr ochutíme třeba nakládaným zeleným pepřem, smaženou cibulkou, šunkou, slaninou, oblíbeným kořením … nějaké množství si necháme bez příchutí. Při ochucováním kořením pozor na množství soli v koření.
Archiv
Jak připravit sýr na uzení
Sýry nahrubo nastrouháme, smícháme s kořením, bylinkami, česnekem, chilli, sekanými vlašskými ořechy, zkrátka s oblíbenou směsí koření a dalších příměsí a plníme do připravených střev na uzení sýra (která před plněním na 30 minut namočíme do vody) nebo do punčochy.
Archiv
Jak ochutit sýr
Vhodné koření na uzení sýrů:
Další vhodnou směsí je například pikantní Drákulova smrt nebo kořenící směs s velkými kousky zeleniny Asado a hrubozrné směsi Texas Steak a Texas Country. Nezpomínejme také na celý pepř zelený nebo červený, který se k sýrům výborně hodí a tvoří krásnou mozaiku.
Archiv
Jak nejlépe Vyudit sýr
Pokud chcete, aby sýr měl kouřové aroma a zároveň si nechcete dělat obavy z toho, že se Vám v udírně rozteče, stačí použít uzení studeným kouřem při kterém se sýr vyudí. Při uzení studeným kouřem by se teplota v udírně měla pohybovat od 15 °C do 30 °C.
Jaký sýr je vhodný na uzení
I zde rozdělujeme uzení studeným a horkým kouřem. Vhodná je většina sýrů. Ať už je to rozšířený eidam, ementál, syrečky nebo zajímavým zážitkem může být niva, balkánský sýr nebo slaný jadel.
Jak dlouho vydrží sýr v lednici
Tvrdé sýry v původních obalech vám vydrží čtyři týdny i déle. Obecně platí, že měkké sýry s nižším podílem sušiny mají nižší trvanlivost, a naopak tvrdé sýry s vyšším podílem sušiny vydrží nejdéle. Polotvrdé sýry, jako je gouda nebo eidam, můžete nenačaté skladovat ve správných podmínkách i dva měsíce.
Jak udit sýr doma
Sýr se při udění trochu smrskne. Z kila sýra se odpaří asi 200 gramů tuku. Sýr si můžete libovolně ochutit – bylinky, šunka, pepř,… Sýr se udí nejčastěji na studeném kouři (20-30 °C), teplém kouři (30-60 °C) nebo horkém (70-110 °C).
Jak dlouho se udí maso
V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.
Jak skladovat uzený sýr
Při teplotách nižších cca + 4 až +8 °C je vhodné skladovat již hodně vyzrálé sýry a takové, které chceme brzy použít. Pro měkčí sýry je ideální chladné místo se stálou teplotou + 10 až + 12 °C a vlhkostí kolem 90 %. Polotvrdé a tvrdé sýry však dokonce zrají při teplotách kolem 18 °C a vyšší vlhkosti vzduchu.
Jak se pozná zkažený sýr
Občas se na tvrdém sýru může objevit bílý povlak, tedy plíseň. takovou ale můžete bez obav ze sýru vykrojit. Pokud plíseň zasáhla sýr celý, už jej nezachráníte. Zkažený sýr se většinou pozná stoprocentně podle chuti – je totiž hořký.
Jak uchovat tvrdý sýr v lednici
Sýry je ideální uchovávat v ledničce. Samozřejmě záleží na tom, o jaký druh sýra se jedná, ale obecně lze říci, že přílišný chlad sýrům nesvědčí. Ideální teplota pro skladování sýra je +8 až +12 °C. Při nižších teplotách je dobré skladovat jen sýry vyzrálé.
Co znamená když udírna Dehtuje
Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.
Jaké je nejlepší maso na uzení
Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.
Co se stane když sním starý sýr
Mykotoxiny mohou poškodit játra, ledviny, imunitní systém a tvorbu krve. V některých případech mohou vyvolat dokonce rakovinotvorné bujení. Nejrizikovější jsou z tohoto pohledu starší potraviny z ryb, uzenin, sýrů, kvašené potraviny, plísňové sýry.
Jak uchovat uzený sýr
Pakliže víte, že sýr použijete během pár dní, stačí ho uchovávat v potravinářské folii, aby neoschl. Pokud jde o delší dobu, je vhodné vyměnit folii za pergamenový papír. Ten zabraňuje sýru v osychání, ale zároveň také odvádí vlhkost, aby sýr neplesnivěl.
Čím topit v udírně
V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami
Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci.
Jak topit při uzení
Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.
Jak osušit maso před uzením
Příprava masa před uzením:
maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.
Jak dlouho vařit maso před uzením
Před uzením maso vložte na hodinu do teplé vody, díky tomu se zatáhne a neztratí tolik šťávy. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá a mít mezi 70-80 stupni, aby maso nezčernalo. Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů.
Jak dlouho udit Teplym kouřem
Horký kouř a vysoké teploty v rozmezí 60 – 90 °C zajišťují dokonalou tepelnou úpravu pokrmu a také nejkratší čas přípravy. Je to nejoblíbenější metoda uzení u nás a také nejbezpečnější. Pro dobrý výsledek stačí maso udit 8 – 12 hodin (v závislosti na velikosti kusů masa).
Jak velké kusy masa na uzení
Ideální je váha mezi 1-1,2 kg. Velikost jednotlivých kusů masa ovlivní dobu nutnou k naložení a následnému vyuzení masa. Ale zase čím menší kusy si připravíte, tím se zvýší riziko jejich zbytečného vysušení během uzení. Kusy masa by neměly být rozhodně menší než 0,5 kg.
Jaké koření na uzení masa
Lák jde dobře doplnit o koření a bylinky. Zmínit můžeme určitě pepř, jalovec, bobkový list, nové koření, rozmarýn a další. Lák doporučujeme krátce převařit, bylinky a koření tak uvolní více aroma. Maso vkládáme do láku až po vychlazení na teplotu 4 °C.
Proč je maso z udírny tuhé
Špatná doba uzení
Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.
Jak poznat že už je maso uzené
Že už maso dosáhlo požadovaného stavu poznáte podle barvy, která by měla být sytá a tmavá. Pozor ale na to, aby nebylo maso v udírně příliš dlouho. Správně vyuzené maso má jemnou konzistenci a je měkké. Vyschlé a tvrdé maso určitě není požadovaným výsledkem.
Jaká teplota uvnitř masa při uzení
Podmínka je správné proležení masa před uzením (naložení do soli). Vzhledem k časové náročnosti se budeme více věnovat druhé variantě uzení. Teplota při uzení masa se pohybuje v rozmezí 60–100 °C (nejběžněji 65–75 °C, aby z masa neunikal tuk) a jedná se tedy i o tepelnou úpravu.