Kdo zastupuje děkana
(1) Děkan je představitelem fakulty, řídí ji, zastupuje a jedná jejím jménem. Děkan za svou činnost odpovídá rektorovi; tímto není dotčena působnost děkana ve věcech podle čl.
Kdo voli děkana
Kandidáta na funkci děkana volí senát zpravidla z řad akademických pracovníků fakulty. Volby vyhlašuje senát na svém zasedání nejméně čtyři měsíce před uplynutím funkčního období děkana a konají se nejpozději jeden měsíc před koncem funkčního období děkana.
Jak se volí děkan
Děkan je jmenován a odvoláván na návrh fakultního akademického senátu rektorem. Děkan většinou jmenuje a odvolává své zástupce – proděkany. Děkana oslovujeme formálně pane děkane, při slavnostních událostech, akademických obřadech, mu též přísluší oslovení spectabilis („slovutný“).
Co dělá děkan
Děkan je nejvyšším představitelem dané fakulty. Jedná a rozhoduje o záležitostech fakulty a je podřízen rektorovi. Do funkce ho jmenuje rektor na základě návrhu akademického senátu. Může ho kdykoliv odvolat.
Kdo muze odvolat děkana
Rektor může dle zákona odvolat děkana z vlastního podnětu, a to pouze po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem akademického senátu veřejné vysoké školy v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.
Kdo je děkan fakulty
V čele fakulty stojí děkan, který jedná a rozhoduje ve věcech fakulty. Děkan zastupuje a reprezentuje fakultu jak směrem dovnitř, zejména vůči vedení univerzity a akademickému senátu univerzity, tak navenek vůči veřejnosti, státním institucím i soukromým subjektům.
Co dělá proděkan
Proděkan je funkce označující zástupce děkana, používána je na vysokých školách. Proděkany jmenuje a odvolává děkan fakulty pro určité přesně stanovené oblasti a jsou mu zpravidla přímo podřízeni a odpovědni. Proděkani ve vymezených oblastech zastupují děkana, jednají jeho jménem.