Jak ošetřit dřevěný nábytek?

Jak se starat o dřevěný nábytek

Na běžnou péči o dřevěný nábytek stačí obyčejný měkký hadřík, který používáme suchý, případně mírně vlhký. Pro vyšší lesk a ošetření můžeme použít přípravek určený na dřevěné povrchy, který může mít i antistatické vlastnosti.
Archiv

Čím natřít dřevěný nábytek

Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.
Archiv

Čím napustit dřevěný nábytek

Olejem se většinou ošetřují hodnotnější kusy nábytku, například z masivu. Napouštěcí olej se při aplikaci vpije do materiálu a chrání ho hlavně proti vodě a nečistotám. Olejem napustíte vnější vrstvu dřeva a uzavřete v něm póry. Ošetření olejem navíc zachová přirozenou kresbu dřeva a zvýrazní jeho přírodní charakter.

Jak oživit dřevěný nábytek

Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku. Přetřete suchým hadříkem a vyleštěte. Ocet nebo citronová šťáva dřevo vyčistí, olej jej ošetří.
Archiv

Jak pečovat o dřevěný stůl

Na povrch nábytku třeba nanést mírně silnější vrstvu oleje a nechat ho volně vsáknout do dřeva. Následně odstranit nadbytečný olej suchým hadříkem, kterou je vhodné vytřít celý nábytek do sucha. Kromě odstranění jemných povrchových defektů se tímto způsobů výrazně zkrášlí povrchový vzhled dřeva.

Čím napustit dřevěný stůl

Nejvhodnějším produktem je Osmo Tvrdý voskový olej bezbarvý či barevný nebo Osmo Top Olej. Je vhodné před samotným nátěrem napustit Osmo Voskovou impregnací 4006, zvýšíte tak odolnost desky vůči vodě a vlhkosti.

Jak na renovaci starého nábytku

Brusku používáme na hrubé broušení, konečné úpravy děláme skelným papírem. Opalování pomocí opalovací pistole je vhodné na silné vrstvy laku a barvy. Pokud je nábytek zdobený drobnými ornamenty, je vhodné použít chemické odstraňovače nátěrů, např. organická rozpouštědla nebo louh.

Jak ošetřit dřevěný zahradní nábytek

Pokud se rozhodnete pro koupi zahradního nábytku bez povrchové úpravy, musíte ho nejprve ošetřit impregnačním nátěrem, poté můžete nalakovat bezbarvým lakem nebo použít tónovací lazuru. Pokud už nábytek máte a potřebuje jen renovaci, musíte alespoň částečně obrousit stávající nátěr a znovu nanést vrstvy lazury.

Jak se starat o dřevěný stůl

Alespoň jednou týdně proto setřete prach vlhkým, ideálně bavlněným nebo mikrovláknovým hadrem a vyhněte se různým zaručeným přípravkům. Ty mohou obsahovat silikon, který může narušit povrch masivu. Místo toho použijte vosky na dřevo. Jedním hadříkem naneste vosk, druhým čistým pak povrch stolu vyleštěte.

Čím natřít starý nábytek

Nátěr se provádí většinou štětcem na dobře odmaštěný, suchý a mírně zdrsněný povrch. Pro nátěr je zde vhodné použít kombinaci jednoho až dvou nátěrů univerzální barvy a jednoho až dvou nátěrů bezbarvého interiérového laku. Takto ošetřený nábytek by vám měl posloužit opět několik let.

Jak Vylestit Poskrabany nábytek

Voskové pastelky jsou domácím řešením problému škrábanců na dřevěném nábytku. Poškozené místo stačí natřít voskovou pastelkou barvy nejblíže barvě nábytku. Pastelka efektivně vyplní škrábance a učiní je neviditelnými. Poté, co je škrábanec pomalován, by měl být nábytek vyleštěn, aby se odstranil přebytečný vosk.

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek

Dřevěný zahradní nábytek

Pravidelně jej čistěte od velkých nečistot, jako jsou bláto, zbytky jídla, mastné skvrny od jídla či od opalovacího krému. Zaschlé nánosy můžete odstranit jemným kartáčkem, dřevo to snese a neměly by zůstat žádné vážnější stopy. Pro základní čištění postačí vhodný saponát a čistá voda.

Čím brousit starý nábytek

Zpravidla postupujeme ve třech krocích: nejdříve použijeme hrubý brusný papír (zrnitost 80), pak střední (120) a nakonec jemný o zrnitosti 180. Brousit můžeme ručně, což je poměrně namáhavé, nebo rychleji a účinněji excentrickou, případně deltovou bruskou.

Jak odstranit starou barvu z nábytku

K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.

Čím natřít venkovní dřevěný nábytek

Tenkovrstvá lazura je nejlepší možná ochranná vrstva pro měkké dřevo na venkovní nábytek. V případě použití silnovrstvé lazury dochází při vstávání k častému pocitu přilepení. Pokud chcete svůj nábytek odlišit barevným odstínem, není problém.

Jak zrenovovat zahradní nábytek

Jak renovovat a olejovat zahradní nábytek

V případě zašednutí nebo zněčištění povrchu dřeva očištěte a odšeďte dřevo čističem a odšeďovačem Clean-Multi-Refresher. Tento čistič můžete nanést štětcem nebo kartáčem a po 10 – 20 minutách působení opláchnout velkým množstvím vody. Nábytek poté nechte důkladně uschnout.

Jaký lak na dřevěný stůl

Lak je odolný, dřevo uzavírá a na dřevu tak vytvoří malou ochrannou vrstvu a dřevu dodá hezký lesk. Nejběžněji se používá akrylátový lak na dřevo, je šetrnější k životnímu prostředí, protože se nepoužívá s ředidlem, ale s vodou.

Jak na renovaci nábytku

Tipy a triky pro renovaci nábytkuNátěr provádějte vždy podél struktury dřeva.Pokud to jde, natírejte všechny plochy ve vodorovné poloze.Obsah plechovek vždy před natíráním důkladně promíchejte.Případné chyby opravujte co nejdříve ještě v mokré barvě.Neuspěchejte dobu schnutí nátěru.

Jak opravit poškozený lak na nábytku

Opravu poškrábaného a zašedlého laku lze řešit tenkovrstvým nástřikem speciálním opravným bezbarvým lakem ve spreji Anstazlos Plus s velmi jemnou tryskou v různých stupních lesku a matu. Tento lak je vhodný zejména pro opravy lakovaného nábytku ze dřeva a dýhy.

Jak opravit díru v nábytku

Na drobné dírky (např. po červotoči) použijeme voskový tmel. Vezmeme žehličku, rozpustíme vosk a smícháme s odpovídajícím barvivem. Po vychladnutí zatlačíme kousky tmelu do děr nožem nebo dlátkem a zabrousíme smirkovým papírem.

Jak ošetřit venkovní nábytek

Pokud se rozhodnete pro koupi zahradního nábytku bez povrchové úpravy, musíte ho nejprve ošetřit impregnačním nátěrem, poté můžete nalakovat bezbarvým lakem nebo použít tónovací lazuru. Pokud už nábytek máte a potřebuje jen renovaci, musíte alespoň částečně obrousit stávající nátěr a znovu nanést vrstvy lazury.

Jak udělat ze starého nábytku nový

Pusťte se do oprav

Případné prasklinky, vrypy, rýhy, díry a další nerovnosti opravte tvrdým výplňovým tmelem na dřevo. Ten se dá pořídit buď barevný v barvě původního dřeva, nebo bezbarvý, který použijte, například pokud počítáte s tím, že budete renovovaný nábytek ještě nakonec natírat barvou.

Čím brousit dřevěnou chatu

Dobře poslouží i vibrační brusky, které brusný papír rozvibrují mnohem účinněji a efektivněji než sebešikovnější ruka. Bruska při práci využívá vibračních pohybů přístroje, jehož úběr lze kontrolovat přítlakem (doporučuje se velmi citlivě a pozvolna) a u některých typů i nastavitelnou rychlostí vibrování.

Čím brousit starý nátěr

Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné. Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce. S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy.

Čím natřít stará dřevěná vrata

Odpověď: Za vhodnou považuji aplikaci tenkovrstvého lazurovacího laku jako je např. s 1035 lazurol topdecor. lazurovací lak se vsákne do dřeva a chrání jej proti vlhkosti, nezanechá na povrchu nátěrový film, dřevo může "dýchat a pracovat", nátěr nepraská, neloupe se a obnova je snadná opětovným napuštěním.