Čím nalakovat dřevěnou podlahu
Nejběžnější povrchovou úpravou dřevěných podlah je lak. Výhodou lakovaného povrchu je vysoká odolnost proti opotřebení a snadná údržba. V porovnání s olejem a tvrdým voskovým olejem – lak nabízí světlé zabarvení dřevěné podlahy, které je blízké přirozenému zabarvení dřeva.
Čím umýt dřevěnou podlahu
Vytírání provádět navlhko důkladně vyždímaným hadrem nebo mopem. Optimální pro denní čištění lakovaných dřevěných podlah je sprejové čištění, pro které může být používán sprejový mop pro malé plochy nebo sprejovací zařízení k jednokotoučovému stroji pro velké objektové plochy.
Čím natřít starou dřevěnou podlahu
Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.
Jak se starat o dřevěnou podlahu
Dřevěné podlahy nadměrně vysušují a ničí ochrannou povrchovou vrstvu (olej, lak). Používejte pouze přípravky vhodné pro dřevěné podlahy, případně PH neutrální prostředky. Pozor na náčiní – K čištění dřevěných podlah rozhodně nepoužívejte žádné kartáče, ani drátěnky. Hrozí trvalé poškození (poškrábání) podlahy.
Archiv
Co dát na starou dřevěnou podlahu
Pokud netrváte na zachování původní dřevěné podlahy, z finančního hlediska bývá jednodušší staré parkety zpevnit nivelačním nátěrem nebo podlahu zcela odstranit, podklad upravit betonem a následně položit novou podlahovou krytinu: koberec, PVC či laminátovou plovoucí podlahu.
Jak dlouho schne lak na podlahu
Po ukončení musí plocha, nejméně cca 2-3 hodiny schnout. Po zaschnutí základního laku můžete na plochu opět vstoupit a jemným mezibroušením odstranit postavená dřevěná vlákna. Základní lak musí být zcela zaschlý. Povrchová plocha musí být před druhou vrstvou laku opět stejnoměrně hladká.
Jak často Olejovat podlahu
V domácích podmínkách je dostačující olejovat podlahu jednou za dva roky. Venkovní dřevěná terasa před a po čištění.
Jak se zbavit fleku na drevene podlaze
Nastříkejte povrch Čističem na olejované podlahy, použijte utěrku z mikrovlákna Cleaning Pad a ponechte důkladně zaschnout. Pokud na dřevě vidíte zatmavení nebo skvrnu, voda prosákla do dřeva. Abyste skvrnu odstranili, přebruste povrch velmi jemným brusným papírem. Poté dané místo potřete olejem.
Čím natřít smrkovou podlahu
Pro nalakování podlahy ze smrkových prken můžete použít kvalitní vodou ředitelný lak V1301 Bakrylex akrylurex , který je schválen i pro povrchovou úpravu dětského nábytku a hraček. Pro zabarvení na vybraný odstín je vhodné použít před nalakováním mořidlo na dřevo, např.
Jak na dřevěné podlahy
Pro pokládku dřevěné podlahy je ideální teplota v místnosti zhruba 20 °C a relativní vlhkost vzduchu 50–60 %. Prkna je dobré nechat před pokládkou například 1–2 dny aklimatizovat. Příprava na přibíjení podlahových prken. Podlaháři prkna pokládají těsně vedle sebe, aby nevznikaly velké spáry.
Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu
Pro vyrovnání dřevěných podkladů se používají speciální penetrace, tmely a nivelace. Jak v takovém případě nivelace dřevěných podlah postupovat 1. Je potřeba zkontrolovat v jakém stavu se podklad nachází a zda jsou dodrženy všechny podmínky pro aplikaci samonivelační hmoty na dřevěné podklady.
Jak zrenovovat dřevěnou podlahu
Lakování a nebo olejování
Při povrchové úpravě dřevěné podlahy můžeme vsadit na lak a nebo olej, případně voskový olej, což je kombinace vosku a oleje. Lakovaná podlaha má nižší nároky na údržbu, lépe odolává nečistotám, zvýrazňuje vzhled dřeva a tvoří zcela hladkou plochu, která se doslova i leskne.
Jaký lak na podlahu
Lak Balakryl Polyurex se díky svému složení hodí na podlahy, schody, dřevěná obložení a všechny mechanicky namáhané povrchy. Oproti laku Balakryl Sportakryl vytváří tvrdší, mechanicky odolnější protiskluzovou vrstvu, která vydrží šoupání nábytkem, odolá vodě i alkoholu nebo běžně používaným čisticím prostředkům.
Jak odstranit olej z dřevěné podlahy
Na olejovaných dřevěných podlahách
Nastříkejte povrch Čističem na olejované podlahy, použijte utěrku z mikrovlákna Cleaning Pad a ponechte důkladně zaschnout. Pokud na dřevě vidíte zatmavení nebo skvrnu, voda prosákla do dřeva. Abyste skvrnu odstranili, přebruste povrch velmi jemným brusným papírem.
Jaký mop na dřevěnou podlahu
Mop na dřevěnou podlahu
Ideální mop je plochý a disponuje hadříkem z mikrovlákna. Parkety stírejte skoro suchým mopem a není na škodu využít speciální leštící přípravek na dřevěné podlahy, který se postará o lesk. Nepoužívejte příliš agresivní mycí saponáty, které by mohly podlahu poškodit.
Jak se zbavit oleje na podlaze
Jak zbavit podlahu mastnoty. K ekologickému úklidu se vám bude hodit kastilské tekuté mýdlo. Pokud jej ve vaší drogerii nemají, pořiďte přírodní mýdlo z olivového oleje, anebo objednejte na e-shopu. Dále je potřeba rozprašovač na květiny, nějaký voňavý aroma olej a mop s mikrovlákny.
Čím natřít dřevěný jídelní stůl
Pro povrchovou úpravu můžete zvolit vodouředitelný nátěr nebo třeba polyuretanové laky. U vodouředitelných laků počítejte s pomalejším schnutím a větším rizikem spadu nečistot do nalakované plochy a zároveň s nižší odolností povrchu.
Co na smrkovou podlahu
Pro nalakování podlahy ze smrkových prken můžete použít kvalitní vodou ředitelný lak V1301 Bakrylex akrylurex , který je schválen i pro povrchovou úpravu dětského nábytku a hraček. Pro zabarvení na vybraný odstín je vhodné použít před nalakováním mořidlo na dřevo, např.
Jak se lepí dřevěná podlaha
K lepení se používá několik typů lepidel na bázi disperzní, syntetické nebo polyuretanové. Volba vhodného lepidla závisí na typu podlahy. Nanáší se na podklad ozubenou stěrkou a jednotlivé podlahové dílce se pokládají bezprostředně po jeho nanesení.
Co položit na dřevěnou podlahu
Mezi nejčastější podklady, které se u dřevěných podlah používají, patří anhydrit a beton. U těchto podkladů je vždy potřeba použít parozábranu – pouze u dřevěných podkladů (např. OSB desky) se nedává. Na parozábranu se dále pokládá kročejová izolace.
Co se starou dřevěnou podlahou
Renovace dřevěné podlahy
Starou dřevěnou podlahu však je možné renovovat a vdechnout jí tak druhý život. Mezi nejlepší řešení přitom patří broušení, které odstraňuje nečistoty, vybledlé barvy, škrábance i další stopy poškození. Dřevěná podlaha pak opět může vypadat skvěle.
Jak opravit starou dřevěnou podlahu
Nejdříve je potřeba starou podlahu strhnout, vyčistit a vyrovnat podklad a vyrobit nové podkladové rošty. Následuje důkladná renovace krytiny, moření, broušení a tmelení. Dále přichází ke slovu finální úprava lakem či olejem, přesně podle Vašeho přání.
Jak dostat olej ze dřeva
Olej a Ocet
Namočte do směsi čistý bavlněný hadřík a potírejte jím skvrnu krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček, dokud nezmizí. Ocet ve směsi působí jako odstraňovač skvrn a olej zase jako leštidlo. Místo nakonec otřete čistým suchým hadříkem.
Co je nejlepší na vytírání podlahy
Nejlepší mopy
Pořadí | Název | Hodnocení |
---|---|---|
1. | Vileda 151153 Easy Wring & Clean Turbo mop | ⭐ 94 % |
2. | Vileda 167751 Turbo 3v1 Microfibre | ⭐ 91 % |
3. | Leifheit Profi set podlahový mop 55077 | ⭐ 89 % |
4. | Spontex 97050273 Express Systém Plus | ⭐ 86 % |
Jak mít čistý mop
Prvním krokem při čištění mopu je naplnit kbelík do poloviny tekoucí vodou. Přidejte pořádnou dávku bělidla a ponořte špinavý mop. Můžete provádět malé pohyby nahoru a dolů, abyste se ujistili, že se nečistoty dostanou ze štětin. Opusťte bělidlo působí asi 10 minut.