Čím opravit vnitřní omítku
Oprava vnitřních omítek
Můžete zvolit práškové, rychle tuhnoucí vnitřní vyrovnávací hmoty nebo pastovité tmely, připravené k okamžitému použití. Práškové hmoty jsou vhodné pro použití ve vrstvě max. 50 mm, pastovité hmoty se používají k jemnému stěrkování povrchů.
Čím zpevnit starou omítku
Na opravu omítky použijte omítkový nebo sádrový tmel. Omítkový má tu výhodu, že je ihned k použití. Nanášíte ho do vrstvy 3 mm. Sádrový tmel musíte rozmíchat s vodou, ale můžete ho nanášet do vrstvy až 5 cm.
Jak upravit starou zeď
Sundejte starou tapetu a barvu
Stěny pořádně omeťte suchým smetákem a v případě napadení plísněmi, ošetřete tyto místa speciálními na to určenými přípravky. Pokud zdi nevykazují známky plísně, i tak je můžete přejít octovou vodou v poměru 1:10, 1 díl octu na 10 dílů vody, a podklad tak jednoduše preventivně ošetříte.
Jak opravit omítku na strope
Pro drobnější opravy omítek stěn a stropů využijeme celulózový tmel. V těchto případech nemusíme strhávat celé plochy, malé díry a praskliny stačí zaplnit tmelem a uhladit. Tmely se dodávají v tubách, plechovkách nebo jako prášek, který se rozdělá s vodou na hustotu krému.
Archiv
Jak vyhladit starou omítku
Pokud se chystáte opravit omítky ve vašem domě, máte na výběr ze dvou možností. Buď starou omítku kompletně osekáte a na zdivo nahodíte omítkou novou, nebo omítku nanesete přímo na původní omítku. Způsob opravy „nová omítka na starou omítku“ totiž není nic výjimečného.
Jak udělat nové vnitřní omítky
Pomocí ocelového hladítka naneste na stěnu vrstvu omítky, která bude mít 4 mm. Omítku nechte zavadnout/zaschnout (zpravidla do druhého dne) a naneste další – finální vrstvu. Tentokrát o síle 2 mm. Nechte lehce zavadnout a vyhlaďte ji plstěným nebo molitanovým hladítkem.
Jak vyrovnat starou omítku
Jak na toNejdříve je třeba nejlépe až na cihlu odstranit staré omítky.Otlučené části se musí co nejlépe očistit kartáčem nebo smetáčkem.Očištěné části se napenetrují, aby se zpevnil jejich povrch.Po zaschnutí, což trvá podle teploty alespoň 20 minut, je možné začít s prvním nahazováním.
Jak brousit starou malbu
K odstranění starých vrstev maleb na stěnách a stropech můžeme také použít speciální brusku – Bruska Žirafa FLEX WS 702 VEA (viz. sekce Půjčovna). Bruskou lze jednoduše brousit až do výšky 3 m, takže není nutné používat lešení či žebřík.
Jak nejlépe odstranit starou malbu
Starou malbu pořádně namočíme vodou, namáčení provádíme malířskou štětkou. Nevětráme, máme zavřené okna i dveře aby se stěny zapotily a šly dobře škrábat. Namočíme jen tak velký úsek, který stihneme oškrábat, než nám stěna zaschne. Malbu škrábeme malířskou škrabkou, patentkou.
Jak opravit starý strop
Nejjednodušší formou je strop doplnit novou vrstvou omítky. To však není řešení trvalé a dlouhodobé. Pokud je cílem zachovat současný styl a typ stropu, je možné současný rákos odstranit a nahradit ho novým. Alternativou může být také takzvané rabitzovo pletivo, které je modernější náhradou rákosu.
Jak opravit trhliny ve zdivu
Větší trhliny ve zdech je dobré opravovat s použitím ocelového hladítka. Jakmile tmel (sádra) dostatečně zaschne, povrch přebruste. K tomu můžete použít smirkový papír či brusnou houbičku. Pokud se s trhlinami na fasádě potýkáte často, nabízí se možnost aplikování nové omítky s výztužnou síťovinou – perlinkou.
Jak se zbavit staré omítky
Jak odstranit omítku
Stačí poklepávat tupou stranou kladívka na stěnu tak, aby se omítka uvolnila a zbývající pevně držící částiodsekat buďto ostrou hranou kladívka nebo sekerkou či sekáčkem. Omítku osekávejte pod úhlem cca 30–40 stupňů ke stěně, abyste nepoškodili vlastní zeď.
Jak oškrábat starou omítku
Začněte stropem a pak přejděte na stěny. V případě, že máte zakulacené rohy mezi stropem a stěnou, škrabku držte pod pravým úhlem a nátěr strhávejte nebo ho přímo vymýte vorou nebo vydrhněte tvrdým kartáčem. Snažte se oškrábat všechnu starou malbu, případně omítku znovu namočte.
Jak zakryt Stary strop
Nejjednodušší variantou pro renovaci stropu jsou stropní kazety. Dokážou zakrýt nerovnosti, praskliny i viditelné spáry mezi panely, nemusíte se starat o další výmalbu a jejich instalace nezabere moc času. V současnosti si můžete vybrat z opravdu velkého množství barev a vzorů.
Jak opravit shnilý trám
Shnilé a poškozené části
Jsou-li nosné prvky v pořádku, obvykle stačí pouze vyměnit střešní latě a shnilé části trámů odříznout a nastavit například přeplátováním.
Jak se pozná špatná statika domu
Jak pozná narušenou statiku domu laik
Narušená statika se též může projevovat různými nepravidelně se opakujícími zvuky, které signalizují poškozování konstrukcí. Trhliny a praskliny se mohou projevovat již v původní omítce a nakonec i zdivu zcela viditelně.
Čím vyplnit trhlinu ve zdi
Díru nebo trhlinu vyplníme tmelem, okraje zahladíme do ztracena a necháme zatvrdnout. Pro tmelení trhlin a spár na větší ploše je vhodné využít akrylátový štukový tmel s příměsí křemičitého písku. Takto opravené místo není tolik viditelné, protože tmel s pískem vypadá podobně jako klasická omítka.
Jak brousit starou omítku
Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.
Jak opravit Proteklý strop
Pro sanaci fleků od proteklé vody můžete zkusit aplikovat Remal Telsal nebo i malířskou barvu Remal Flek-stop, případně obojí. Proti vzniku plísní je nejdůležitější nechat strop důkladně vyschnout.
Jak na stropní podhledy
Napínané stropní podhledy tvoří plastová fólie, která se nejprve zahřeje, pak se upevní na hliníkovou konstrukci a po vychladnutí se vypne. Instalace je rychlá a bezprašná, nemusíte kvůli ní stěhovat nebo zakrývat nábytek. Napínaný podhled se dá instalovat v libovolné výšce, nejméně však 3 cm od stropu.
Jak brousit staré trámy
Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak poznat spatny trám
Jak poznáme velmi starý krov Krovy starých chalup se od sebe liší podle doby a místa jejich vzniku, podle sklonu střechy a účelu budovy. Trámy velmi starých krovů jsou ručně tesané, tesařsky vázané a spojované dubovými kolíky či zádlabem převázaným lýkem.
Kdy je potřeba statický posudek
Statický posudek je nutný zpracovat i v případě, že se rozhodnete během rekonstrukce zasahovat do nosné konstrukce (např. nové otvory v nosných i nenosných stěnách, odstraňování nosných i nenosných stěn, změna jejich polohy), měnit účel budovy/místnosti (např.
Kdy pozvat statika
Když si nejste jistí, v jakém stavu je konstrukce domu, pomůže vám statik. Statika obvykle voláme v případě, že se na zdech nebo na stropě objevují trhliny. Kromě trhlin může být zlověstným znakem i průhyb stropních desek nebo třeba vyboulení příček či sloupů.
Co s popraskanou zdi
Trhlina, která se opravuje, musí být čistá, zbavená prachu a hrubých částic. Připravený našlehaný tmel či sádra se pomocí špachtle vpraví do trhliny tak, aby byla celá trhlina vyplněna. Větší trhliny ve zdech je dobré opravovat s použitím ocelového hladítka. Jakmile tmel (sádra) dostatečně zaschne, povrch přebruste.