Jak péct hlínu?

Jak spařit hlínu

Výsevný substrát bychom měli před použitím vždy desinfikovat. Doporučuje se chvíli péct v troubě na 220 °C, lze použít mikrovlnku (i když je to poněkud zapáchající metoda), substrát lze také spařit vařící vodou (přelitím svařenou vodou).
Archiv

Jak se zbavit škůdců v hlíně

Chemický postřik na smutnice ve spreji je rychlým a účinným řešením pro pokojové rostliny, a pokud máte tu možnost, neváhejte je využít. Pokud ovšem máte doma zvíře, alergika, nebo pěstujete bylinky na konzumaci, uvítáte možnosti, kde nemusíte využít žádnou chemii. Skvělým pomocníkem jsou hlístice na smutnice.
Archiv

Jak pečovat o rostlin

Rostliny potřebují pravidelně čerstvou vodu, ale potřeby jednotlivých odrůd se liší. Informujte se o jednotlivých druzích rostlin. Zalévá-li se rostlina příliš, dochází k přemokření, uhnívání kořenů nebo utopení rostliny. Potřebuje-li rostlina velké množství vody, měl by být substrát pokud možno stále vlhký.
Archiv

Kam s hlínou z truhlíků

Kuličky s příjemnou barvou pálené hlíny můžete využít na mnoho způsobů. Poslouží jako lehká drenáž na dně pěstebních nádob, jako vkusná dekorace na povrchu květináčů, truhlíků i záhonů a dokonce může nahradit i pěstební substrát. Keramzit patří k oblíbeným materiálům používaným při pěstování nejrůznějších rostlin.

Jak sterilizovat hlínu v troubě

Máte hned několik možností, jak jí docílit. Vždy se ale musíte smířit s tím, že takto ošetříte jen omezené množství zeminy, takže vás to bude stát čas i peníze. Zeminu navrstvěte na starý plech a dejte ji do klasické trouby. Teplotu nastavte na 90 – 100 stupňů Celsia a pečte alespoň 45 minut.

Jak Propařit hlínu

K účinnému propařování je třeba, aby propařovaná zemina byla zahřátá na teplotu minimálně 90 °C a to po dobu aspoň 15 až 20 minut. Při nižších teplotách je propařování jen málo účinné. Při teplotách vyšších než 100 °C dochází k poškozování fyzikálních a chemických vlastností propařované zeminy.

Jak zbavit hlínu smutnic

Dospělé mušky smutnice v květináči zlikvidujete pomocí žlutých lepových pásků, zapíchnutých do zeminy. Larvy smutnic, žijící v hlíně, zahubíte zálivkou parazitických hlístic rodu Steinernema, prodávaných pod názvem Nemaplus.

Jak často rosit květiny

Některé rostliny vyžadují více vlhkosti; v takových případech byste je měli rosit častěji než jednou denně. Nejlépe uděláte, když prstem zkontrolujete vlhkost půdy – pokud je suchá, je čas na rosení. Na druhou stranu, některé rostliny potřebují mnohem méně vlhkosti a musí být roseny pouze jednou nebo dvakrát týdně.

Jak se starat o pokojové rostliny v zimě

Obecně se dá říci, že v zimním období snižujeme zálivku na polovinu. Pokud máme rostliny umístěné na okenních parapetech, pod kterými je radiátor, je samozřejmě nutné kontrolovat vlhkost substrátu častěji. Není vhodné rostliny přelévat a ani je nechávat dlouho vysušené.

Jak dezinfikovat hlínu

Jak dezinfikovat substrát Po vysušení i prohřátí je potřeba půdu opět trpělivě smáčet, jinak hůře nasává vodu ze zálivky. Substrát můžeme nechat 1–3 dny dokonale proschnout. Účinné je i důkladné prohřátí v mikrovlnce či v troubě na plechu (počítejte ovšem s nepříjemným zápachem).

Jak Upect Hlinu v troubě

Klasická trouba

Zeminu navrstvěte na starý plech a dejte ji do klasické trouby. Teplotu nastavte na 90 – 100 stupňů Celsia a pečte alespoň 45 minut. Musíte se ale smířit s tím, že v troubě se rozvoní nejen pečínka, ale i substrát. Bude to chtít pořádně vyvětrat.

Jak dlouho si sedá zemina

Tím, že tlačí na zeminu pod sebou, v místě, kde je postavený, je zemina stlačována touto silou. Daná zemina se ovšem nestlačí v jednom okamžiku, ale stlačuje se postupně. Proto než si dům takzvaně „sedne“, trvá to i několik let.

Co na mušky v zemině

Prostě odeberte u rostlin vrchní 1-2 cm zeminy (zde se totiž nacházejí nakladená vajíčka) a následně dosypejte novým. Parazitické hlístice (rod Steinernema feltiae): nejšetrnější a nejúčinnější možností, jak zlikvidovat přemnožené smutnice je povolat do zbraně jejich přirozené nepřátele – parazitické hlístice.

Jak vytvořit vlhkost pro rostliny

Asi nejjednodušším a nejběžnějším způsobem je používání zvlhčovače vzduchu. Lokálně zvýší vzdušnou vlhkost i ultrazvukový aroma difuzér, takže pokud máte ve sbírce pár rostlin, které ji vyžadují, tak vám postačí. Při koupi zvlhčovače se zaměřte na metráž, kterou dokáže zvlhčovač pokrýt.

Jak dlouho nechat odstát vodu na zalévání květin

Tip pro vás: Vodu z vodovodu můžete před použitím na rostliny v květináčích také nechat zhruba 24 hodin odstát. To umožní rozptýlení chemických látek, jako je chlor a fluorid a voda bude bezpečnější a šetrnější pro použití k zalévání.

Jak správně zalévat Pokojové rostliny

Voda, kterou zaléváme, by měla být odstátá a mít pokojovou teplotu. Nikdy nepoužíváme ledovou rovnou z kohoutku. Nejčastějším způsobem je zalévání přímo shora do květináče. Nalitá voda se brzy vsákne do země a případný přebytek steče do spodní misky.

Jak často zalévat květiny v zimě

Přes zimu stačí zálivka jednou za týden. "Zalévejte jen tolik, aby rostliny neuhynuly a abyste v nich nepodněcovali růst. Květináč by neměl být mokrý," radí Čestmír Böhm, majitel Botanického zahradnictví v Praze. K tomu je vhodné rostliny denně rosit.

Jak prosít hlínu

Jako základní možnost můžeme použít malé nebo velké prohazovací síto, které má u domu nebo chalupy každý z nás a používá jej pro nejrůznější sypké materiály. Pro prosítování hlíny bychom však měli vědět, jakou bonitu má přehazovaná hmota.

Proč mi plesniví hlína v květináči

Většinou je totiž plíseň na zemině nepopiratelným znakem, že květinu příliš zaléváme a nenecháme povrch květináče dostatečně vyschnout. Mnohé plísně napadají i kořenový systém rostliny uvnitř květináče a přitom jsou ve vyvážených pěstebních podmínkách běžnou a neškodnou součástí zahradnického substrátu.

Jak vyčistit zeminu

Na povrch zeminy pohoďte dusíkaté vápno a zapravte ho do půdy pomocí hrábí. Obecně se doporučuje 100–200 g dusíkatého vápna na 1 m2. Půdu prolijte vodou a poté zakryjte igelitovou fólií, aby se dezinfekce neuvolňovala do vzduchu, a dále ji nijak nehnojte.

Jak se zbavit malých černých mušek

Prostě odeberte u rostlin vrchní 1-2 cm zeminy (zde se totiž nacházejí nakladená vajíčka) a následně dosypejte novým. Parazitické hlístice (rod Steinernema feltiae): nejšetrnější a nejúčinnější možností, jak zlikvidovat přemnožené smutnice je povolat do zbraně jejich přirozené nepřátele – parazitické hlístice.

Jaké rostliny pohlcují vlhkost

Pomoci mohou i rostliny pohlcující vlhkost

K těmto rostlinám patří kapradiny, břečťany, tilandsie, lopatkovec, fitónie, dypsis a další.

Co Vysava vlhkost

9 pokojových rostlin pohlcujících vlhkostKAPRADINA. Kapradiny patří mezi nenáročné pokojové rostliny, které pohlcují vlhkost a nevyžadují moc světla.TILANDSIE. Mezi další rostliny proti vlhkosti patří tilandsie.BŘEČŤAN.LOPATKOVEC.CHAMÉDOREA.DYPSIS.FILODENDRON.ZELENEC.

Proč zalévat odstátou vodou

Odstátá voda

K zalévání používejte odstátou vodu. Tzn. vodu na zalévání si připravte minimálně den předem odstát, vyprchá tím z vody chlór, který pokojovky příliš nemilují. Ideální je pro rostlinky pokojová teplota zálivky.

Jak často se mají zalévat květiny

V zimě zavlažujte zhruba jednou za dva týdny, na jaře trošku přidejte a rostlinám zálivku dopřejte zhruba jednou týdně. V létě zalévejte podle teplot a suchosti substrátu, na podzim znovu zpomalte na týdenní zálivku.