Jak PECT šunku?

Jak připravit párty šunku

Párty šunku ponechejte v celku a zabalte ji do alobalu, jedině tak vám po ugrilování zůstane krásně šťavnatá. Kdybyste ji nakrájeli syrovou ještě před grilováním, mohla by se během grilování vysušit a ztratit svoji chuť. Na mírném ohni zabalenou šunku grilujte zhruba hodinu (v závislosti na její velikosti).
Archiv

Jak se peče šunka

Předehřejte troubu na 180 ° C. Šunku položte do pekáče, podlijte výpekem. Pečte 25 minut a pravidelně je polévejte marmeládovou glazurou, dokud povrch šunky nezezlátne a nezkaramelizuje. Odložte na 15 minut odpočinout, poté nakrájejte a podávejte teplé nebo studené.

Jak dlouho PECT šunku

Většina lidí peče šunku přibližně 3 hodiny. Počítá se 20 minut na každého půl kila. A většinou se peče nezakrytá, aby se nedusila. Krom toho předvařením se odstraní přebytečná sůl a případně i nějaká ta chemie a maso nasákne vůni zeleniny a koření z vývaru.
Archiv

Jak ohřát šunku

Dejte je do vody vlažné a pozvolna ji zahřívejte, téměř až k bodu varu. Uzeniny nikdy nevařte klokotem, jen je nechte prohřívat při teplotě těsně před bodem varu.

Co s pražskou šunkou

Výjimečná chuť pražské šunky

Na řezu je patrná textura masa prorostlého tukem. Koupit si můžete celou kýtu, častěji se ale prodává nakrájená na plátky jako jakékoliv jiné šunky. Použít ji můžete stejně jako další uzeniny do sendvičů, zapečených toastů, závinů nebo si ji dát jen tak na čerstvý chléb.

Jak upravit šunku

Šunku musíme k tepelné úpravě upravit tak, že kůži ponecháme pouze u kyčelního kloubu, kde ji ozdobně nakrojíme v šířce asi 5 cm. 2. Zbývající kůži rukou odstraníme a bílou tučnou plochu přesně rozměříme. Poté špičkou nože nakrojíme na pravidelné čtverce, do kterých zapícháme hřebíček.

Jak se dělá pražská šunka

Celou kýtu nasolíme a do masa několika vpichy vpravíme lák, který vyrábíme z vody a pragandy. Pak ji do láku ponoříme celou a necháme ji v něm tři až čtyři týdny odležet. Mezitím kýtu otočíme a podle potřeby měníme lák za čerstvý. Takto prosolenou šunku osprchujeme teplou vodou.

Jak dlouho vydrží sušená kýta

Zakoupené šunky se nicméně doporučuje zkonzumovat zhruba do dvou měsíců po prvním nakrojení. Při pokojové teplotě ale před nakrojením vydrží několik měsíců – ostatně ve Španělsku visí sušené kýty běžně u stropu ve specializovaných obchodech.

Jak nejlépe skladovat šunku

Pokud šunku vybalíte z krabice a plastového obalu, měla by být uskladněna na čistém a suchém místě v otevřeném prostoru při pokojové teplotě či na chladnějším místě (14° C až 23 °C), ne v lednici. Nejlépe můžete šunku pověsit nebo umístit na přiložený dřevěný stojánek a zakrýt čistým bílým servítkem či utěrkou.

Jak využít šunku

Šunka má v kuchyni hojné využití. Hodí se k bramborám, rýži, těstovinám, luštěninám, do salátů, omáček, polévek, salátů, slaných moučníků – Šunkový zákusek, k ovoci, houbám, do rolád, nádivek, omelet, toastů, na pizzu, ke špikování, rybám, mořským plodům, všem druhům masa – Vepřové medailonky se šunkou a vejci.

Co s přebytkem šunky

Snadné recepty se zbytky šunkyTěstoviny se šunkou a hráškem.Šunkový kastrol s brokolicí a sýrem.Sýrové šunkové těstoviny.Květáková šunková polévka.Šunková polévka.Grilovaná šunka a sýr.Snídaňové poháry se šunkou a vejci.Rolka s omeletou.

Jaké maso na domácí šunku

Domácí šunka (s pragandou)1 kg vepřové kýty nebo plec.10 g rychlosoli praganda.10 g soli.2 dcl vody.1 polévková lžíce medu.

Jak upéct uzenou šunku

Uzené maso na povrchu křížovitě nakrojíme s mezerami asi 1,5 cm od sebe. Do průsečíků zapíchneme hřebíčky. Med s hořčicí důkladně rozmícháme a vzniklou marinádu rozetřeme po povrchu uzeného masa. Dáme ho trouby vyhřáté na 200 °C a pečeme asi 30 minut, dokud není pečeně karamelizovaná dohněda.

Jak rozmrazit šunku

Šetrné rozmrazování ve studené vodě

Maso v pečlivě uzavřeném mikrotenovém sáčku vložte do mísy se studenou vodou, kde by mělo být zcela ponořené, aby se rozmrazovalo rovnoměrně. Takto se malé balíčky masa o hmotnosti do půl kila rozmrazí do hodiny, větším kusům masa to bude trvat přibližně dvě až tři hodiny.

Jak uchovat šunku v lednici

Pokud šunku vybalíte z krabice a plastového obalu, měla by být uskladněna na čistém a suchém místě v otevřeném prostoru při pokojové teplotě či na chladnějším místě (14° C až 23 °C), ne v lednici. Nejlépe můžete šunku pověsit nebo umístit na přiložený dřevěný stojánek a zakrýt čistým bílým servítkem či utěrkou.

Jak dlouho vydrží Krajena šunka

Párky a šunky patří do chladu

sekaná. Tyto uzeniny ihned po přinesení z obchodu umístěte do lednice. Nejlépe pak na prostřední poličku (některé lednice mají uprostřed police i dvě). Krájené výrobky spotřebujete ideálně do 24-48 hodin a skladujte v rozmezí 1-5 °C, tedy zásadně v chladničce.

Jaké maso na šunku

Domácí šunka (s pragandou)1 kg vepřové kýty nebo plec.10 g rychlosoli praganda.10 g soli.2 dcl vody.1 polévková lžíce medu.

Jak dlouho vařit domácí šunku

V dostatečně velkém hrnci přivedeme vodu do teploty cca 75-80°C. Do takto horké vody vložíme šunkovar, formu nebo tlačenkový naplněný obal. POZOR – voda nesmí jít varem! Udržujeme teplotu a vaříme na sporáku cca 1,5 hodiny.

Proč je domácí šunka suchá

Je třeba si uvědomit, že má maso v sobě vodu a ještě se při míchání přidává. Ve finále Vám silný přítlak zaručí minimální ztráty. U šunkovarů s jednou slabou pružinkou nemáte šanci takového přítlaku dosáhnout a šťávy Vám šunka pustí příliš. Je pak suchá.

Jak ochutit šunku

Řezníci do šunky běžně přidávají dusitanovou řeznickou sůl. V obchodě ji seženete pod názvem Praganda. Zda ji použijete, nebo vsadíte na obyčejnou sůl, je na vás. Pokud Pragandu nepoužijete, uvaříte si šunku zdravější, ale pravděpodobně bude mít našedlou barvu.

Jak dlouho vydrží špekáček

Špekáčky, měkké salámy, ale třeba i šunka patří do chladničky do teploty 1–5 °C. Jde o potraviny s krátkou dobou spotřeby, snězte je do dvou dnů.

Jaké koření do domácí šunky

1-6 kg šunky s kostí nebo i bez kosti opláchneme ve studené vodě, dáme do většího kastrolu a zalijeme studenou vodou, aby byla přesně ponořena. Přivedeme do varu, dodáme bobkový list, nové koření, celý pepř a na mírném plameni vaříme do měkka (50 minut na 1 kg masa – nesmí být převařená).

Jak poznat zkažené špekáčky

S uzeninami je to jednoduché – jakmile začnou mít na povrchu lepkavou vrstvičku, okamžitě je vyhoďte.

Jak poznat prošlou šunku

S uzeninami je to jednoduché – jakmile začnou mít na povrchu lepkavou vrstvičku, okamžitě je vyhoďte. Šunky a salámy začnou pouštět nakyslou tekutinu, párky nevhodné ke konzumaci zase bývají scvrklé. Stejné to bude s divným zápachem, který by uzeniny a maso mít neměly.

Co se stane když sním prošlou šunku

Potíže nemusíte mít žádné. Pokud by byla opravdu zkažena, tak byste mohli mít cca po 6-12h zažívací potíže, zvracení či průjem. Příznaky by do 48h s největší pravděpodobností ustoupily.