Jak pečovat o rozmarýn?

Kdy a jak stříhat rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Jak vysít rozmarýn

Jak pěstovat rozmarýn na zahradě: krok za krokem

Nejlépe se rozmarýnu daří v drsné písčité půdě. Nemá příliš v oblibě vítr, proto je také vhodné místo v závětrném prostředí. Vydlabejte díru cca 15 cm hlubokou a vložte do ní rostlinku rozmarýnu. Půdu pevně udusejte.

Jak pěstovat rozmarýn v květináči

Do hliněného květináče s alespoň jedním odtokovým otvorem (rozmarýn nesnáší zamokření, kořeny by uhnívaly) nasypeme dobře odvodněný substrát (nejlépe s hrubým pískem) a sazenici zasadíme i s hlínou okolo bylinky.
Archiv

Jak zachránit rozmarýn

Rozmarýnu se dobře daří i v květináči s půdou obohacenou kompostem a s dobrou drenáží. Během sucha ho zavlažujeme a v sezoně i přihnojujeme hnojivem na bylinky. Máme-li ho během zimy vysazený venku a uhodí silné mrazy, navrstvíme na něj slámu, listí, seno a zakryjeme starým kobercem, čímž se ho pokusíme zachránit.

Co odpuzuje rozmarýn

Možná jste ale nevěděli, že jeho aroma odpuzuje hmyz podobně jako levandule. Neváhejte si tedy větévky v sáčku dát do šatní skříně. Při nákupu rostlinky se nezapomeňte zeptat na kultivar dané rostliny.

Jak voní rozmarýn

Aromatická bylina vonící kafrem a borovicí, která je také součástí známého provensálského koření.

Kdy sklízet rozmarýn

Sběr, sušení, uskladnění: K okamžité spotřebě se rozmarýn sklízí po celé léto. Pro sušení je dobrý sběr těsně před květem. Natě svazujeme do svazečků a sušíme zavěšené na vzdušném a stinném místě. Suché lístky odrhneme a uskladníme v dobře uzavíratelné nádobě.

Jak moc zalévat rozmarýn

Rozmarýn nemá rád vlhkost

Naopak nemá rád vlhkost, zemina v květináči nesmí být přemokřená a květináč by neměl stát ve vodě. Držte se pravidla, že další zálivku rozmarýn potřebuje až tehdy, když zemina v květináči téměř vyschne. Během vegetačního období nezapomeňte rostlinu přihnojovat.

Jak zpracovat rozmarýn

Rozmarýn dodá neotřelou chuť salátům, nádivkám, sýrovým pokrmům nebo těstovinám. Přidává se do polévek, k zelenině, k rybám, do karbanátků, zapečených brambor a omáček i polévek. Rozmarýn je výborný k úpravě skopového, vepřového masa a divočiny. Můžete s ním dochutit dokonce i zmrzlinu.

Jakou teplotu snese rozmarýn

Snese teploty maximálně do -5 °C, naše zimy většinou nepřežije a není-li chráněn, vymrzá. Přenosné nádoby proto přezimujeme v chladné místnosti, nebo výhony seřízneme a rostlinu postavíme na parapet na plné světlo, čerstvé listy tak můžeme sklízet po celý rok, nejvoňavější jsou těsně před rozkvětem.

Proč mi usychá rozmarýn

Pozor však na pěstování v zimě, rozmarýn nesnáší, když má v chladném ročním období přemokřené kořeny. To by se mu nemuselo líbit a začal by usychat. Buďte na něj tedy v tomto období opatrní. A pokud jej máte na zahradě, raději jej přikryjte netkanou textilií, aby byl chráněn.

Odkud je rozmarýn

Rozmarýn pochází z oblastí u Středozemního moře, kde je vlhký vzduch. Latinský název Rosmarinus má původ ve slovech ros a marina – mořská rosa. Již staří Řekové a Římané využívali jeho kulinářské a speci˹cké vlastnosti. Vyráběli z něho víno, neboť věřili, že účinkuje proti srdeční slabosti.

Jaká zemina pro rozmarýn

Rozmarýnu se bude dařit stejně dobře ve směsi zahradní zeminy, listovky a písku, jako v hlinitém substrátu s drobným štěrkem smíchaném v poměru 2:1. Při přesazování asi o třetinu zkrátíme kořeny. Z kořenů vyklepeme zároveň co nejvíce původní zeminy.

Čím hnojit rozmarýn

Rozmarýn totiž přelévání vyloženě nesnáší. Ke hnojení používáme tekutá hnojiva. Hnojíme pouze v průběhu vegetačního období, v intervalu 14 dnů. Na podzim před příchodem prvních mrazů je nezbytné rostlinu zazimovat.

Co léčí rozmarýn

Listy rozmarýny se používají také jako léčivo při depresi, migréně či při poruchách jater a zažívání. Výtažky z rozmarýny se používají také v kosmetickém průmyslu (vlasová kosmetika, ústní vody) i ve farmacii (masti na léčení revmatismu, ekzémů). Velmi oblíbená je také v aromaterapii.

Kdy přesazovat rozmarýn

Kdy a jak přestěhovat rozmarýn domů Menší mrazíky obvykle hravě zvládne, takže ideální čas nastává různě, ale obvykle se stěhuje na konci října. Ideální je, když je rozmarýn již celoročně v nádobě a s ní jej též stěhujeme domů. Přesazení z volné půdy na podzim do květináče snáší o poznání hůře.

Jak hnojit rozmarýn

Rozmarýn totiž přelévání vyloženě nesnáší. Ke hnojení používáme tekutá hnojiva. Hnojíme pouze v průběhu vegetačního období, v intervalu 14 dnů. Na podzim před příchodem prvních mrazů je nezbytné rostlinu zazimovat.

Co dělat s rozmarýnem

K čemu se rozmarýn hodí

Je dobrý s baklažánem, cibulí, rajčaty, pastiňákem, se zelím, s čočkou, houbami, s výše uvedeným masem, bramborami, s vejci, rybami, smetanovým sýrem. Je také dobrý v ovocných nápojích, s meruňkami.

Co se dělá z rozmarýnu

Rozmarýn se v kuchyni uplatní zejména při pečení masa na kosti – jehněčího, vepřového, králíků, kuřat atd. Lístky můžete nasypat jen tak na maso, celé nebo drcené, nebo zabalit do plátýnka a to po upečení masa vyndat (podobně, jako se to dělá s bobkovými listy).

Jak často Zalívat rozmarýn

Rozmarýn není třeba příliš často zalévat, protože nesnese přílišnou vlhkost. V žádném případě by neměl stát ve vodě. Keřík zalévejte teprve tehdy, když půda v květináči zcela vyschne. Rozmarýn můžete pěstovat po celý rok, je však nutné ho na zimu přesunout do tepla.

Jak často hnojit rozmarýn

Dbejte na správné hnojení asi 1x za 14 dní a používejte tekuté, nejlépe organické hnojivo. Při úspěšném pěstování se rozmarýn „vytáhne“ z hlíny po 4-8 týdnech. Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte.

Jak chutná rozmarýn

Rozmarýn chutná a voní po cedru. Má velmi intenzivní vůni i chuť, která je jemně olejovitá, s náznaky borovice, kafru, šalvěje a pepře. Lepší je používat rozmarýn čerstvý, sušený bývá až příliš aromatický.

Jak přezimuje rozmarýn

Pro přezimování je vhodný sklep, zimní zahrada, ale klidně můžeme rozmarýn ponechat i na okenním parapetu. Ideální teplota pro přezimování je při teplotách okolo 10 – 15°C. V zimním období zálivku omezíme na minimum.