Jak pečovat o vánoční stromek?

Jak na vánoční stromek aby dlouho vydržel

Základní pravidlo je skladovat stromeček na chladném místě, ideálně venku nebo na balkóně. Vyplatí se najít nějaké stinné místo, kde na stromeček nebude svítit slunce, které způsobuje další vysychání. Pokud chcete mít stromek co nejtrvanlivější, pokropte 2-3x celý strom i s jehličím vodou z konve nebo hadice.

Jak se starat o vánoční stromek v květináči

V interiéru umístěte stromek co nejdál od topení nebo krbu. Pravidelně jej mechanickým rozprašovačem roste, třeba i několikrát denně, aby nevyschl. Pomůže i vysoká vlhkost v pokoji, ideálně kolem 75% relativní vlhkosti. Samozřejmě strom pravidelně zalévejte tak, aby hlína byla vlhká, nikoliv však přemokřená.
Archiv

Jak se starat o vánoční stromeček

Všechny druhy vánočních stromků je potřeba dát do mírně vytápěné místnosti, rozbalit a seříznout kmen o zhruba dva centimetry, aby se uvolnily kapiláry. Pak už záleží na vás, jestli máte stojan, do kterého se dá přilít voda, nebo ho necháte bez vláhy. Do zásobníku přilévejte vodu pravidelně, stromek vydrží déle svěží.
Archiv

Jak nejlépe uchovat vánoční stromek

Stromek potřebuje péči

Dát ho do vody a skladovat nejlépe v chladu při teplotě mezi 3 až 5 stupni. Pokud bydlíte v bytě, uložte strom na balkón, ovšem jen v případě, že nemrzne.

Jak dlouho vydrží doma vánoční stromek

Při správné péči by většina živých vánočních stromků měla vydržet alespoň pět týdnů nebo déle. To znamená, že pokud ozdobíte vánoční stromek koncem listopadu, měl by bez problémů přežít i po svátcích. Doporučujeme však zakoupit vánoční stromek během prvního prosincového týdne, abyste se ujistili, že vám 24.

Kdy řezat vánoční stromek

Kdy odstrojit vánoční stromeček A dokdy má ozdobený stromeček zkrášlovat naše příbytky Pokud bychom měli vycházet z tradic, vánoční ozdoby, dekorace a samotný stromeček bychom měli odstrojit v den svátku Tří králů, což je 6. ledna.

Jak pěstovat jedli v květináči

Jak pečovat o stromek v květináči:

Ve vytápěné místnosti v bytě je třeba stromek nechávat co nejkratší dobu. Když stromek dostanete, pořádně ho zalijte vodou. Poté jednou za 3 dny zalévejte studenou odstátou vodou do květináče nebo misky, ale pozor nepřelít. Jedenkrát denně stromku rozprašte vodu na jehličí.

Kdy se staví vánoční stromeček

Tradice neudává pevný termín, ale v českých domácnostech je zvykem zdobit buď 23. prosince večer, nebo častěji na Štědrý den (24. 12.) dopoledne.

Kdy vyhodit vánoční stromek

6. ledna je právě poslední noc, kdy oheň hořel. Pravděpodobně odtud pak vznikl zvyk, že lidé odstrojují stromeček na Tři krále a uklízejí vánoční výzdobu.

Jak dlouho vydrží vánoční stromeček

Jak dlouho vydrží živé vánoční stromky

Při správné péči by většina živých vánočních stromků měla vydržet alespoň pět týdnů nebo déle. To znamená, že pokud ozdobíte vánoční stromek koncem listopadu, měl by bez problémů přežít i po svátcích.

Jak zacházet s vánočním stromkem

Umělé stromky jsou nerecyklovatelné. Pokud již dosloužily, můžete je vyhodit do kontejneru na komunální odpad nebo odvézt do sběrného dvora.

Čím zalévat vánoční stromek

Zalévejte

Ideální jsou stojany, do kterých lze dolévat větší množství vody. Vodu pak do stojanu doplňujte každý den tak, aby sahala až ke kůře – nad místo frézování. Stromek může denně vypít až půl litru vody a díky pravidelnému zalévání pak vydrží i několik týdnů.

Kdy se řežou vánoční stromky

Naopak těsně před Vánoci se klidně může stát, že by na Vás zbyly ty ne úplně nejkrásnější. „Všechny stromky se řežou na přelomu října a listopadu.

Kdy se začnou prodávat vánoční stromky

Prodej vánočních stromků začíná, jak jsme již zmínili, v září. Jedná se zejména o internetový prodej umělých vánočních stromků. E-shopy s umělými vánočními stromky v tomto období doskladňují nové vánoční stromky a pro své zákazníky nabízejí předsezónní slevy, se kterými ušetříte nemalou sumu.

Kdy zasadit vánoční stromek

Jak uchovat vánoční stromek do další sezony

Pouze ho přesaďte do větší nádoby, do níž dejte drenážní vrstvu a substrát s rašelinou. Stromek pravidelně zalévejte studenou vodou (cca jednou za 10 dní). Přesazení stromku na zahradu proveďte v předjaří, kdy už nehrozí mrazy, dříve než začnou rašit pupeny.

Jaký strom do květináče

Stromy a keře do květináčůrajské jabloně,břízy, např. břízy papírové, užitečné, odrůda Youngii, Doorenbos,palmy,javory, odrůda Globosum,trnovník akát,katalpa,slivoň pilovitá,slivoň třešňová,

Kdy je nejlepší koupit vánoční stromeček

Živý vánoční stromeček vydrží několik týdnů, koupit jej tedy můžete už během prvního prosincového týdne. Ideální stav by měl mít stromek koupený co nejdříve před Vánocemi. Nedoporučujeme jej však kupovat úplně na poslední chvíli, protože ty nejlepší stromečky už bývají vyprodané.

Jak dlouho nechat vánoční vyzdobu

Dle tradice byste měli vánoční svátky slavit (a nechat ozdobený stromek) až do 6. ledna. Možná, že znáte písničku o 12 dnech Vánoc – ale třeba jste nevěděli, že 12 dní ve skutečnosti začíná až na Štědrý den, což znamená, že po příchodu Ježíška zbývají ještě téměř dva celé týdny oslav. Podle křesťanské tradice 6.

Jak dlouho se musí aklimatizovat stromeček

Rozhodně nesmíte koupi vánočního stromu v květináči nechat na poslední chvíli. Potřebuje se totiž aklimatizovat alespoň týden na chladnějším místě, aby neutrpěl teplotní šok a nezašel. Asi po 7 dnech v chladu může být umístěn do pokojové teploty.

Jak ořezat vánoční stromek

Seřízněte kmen

Poté, co si stromek donesete domů, vybalte ho z ochranného obalu, aby se neničily větve. Seřízněte asi dva centimetry kmínku, které bývají zalepené smolou. Uvolníte tak kapiláry, jež dostávají vodu do celého stromu.

Odkud jsou vánoční stromky

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století.

Kde koupit vánoční stromek v Plzni

Stromky můžete koupit i přímo v Malesicích u pí. Třískové v Chotíkovské ulici. I Správa veřejného statku města Plzně začne prodávat v areálu městských sádek pod rybníkem Košinář od 12. prosince vánoční stromky.

Co dát do truhlíku na zimu

Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody.

Co vydrzi v květináči přes zimu

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Ke kvetoucím kontejnerovým rostlinám, které si mohou i v zimě zachovat své stanoviště na terase a balkoně, patří zakrslý hvozdík sivý a šater plazivý. Levandule je také oblíbená – za obzvláště mrazuvzdorný druh je považována levandule lékařská (Lavandula Angustifolia).

Kdy se rozsvítí vánoční strom doma

Tradice neudává pevný termín, ale v českých domácnostech je zvykem zdobit buď 23. prosince večer, nebo častěji na Štědrý den (24. 12.)