Jak přesadit sazenice okurek?

Kdy přesadit sazenice okurek

Tři až čtyři týdny po výsevu mají dva pravé lístky, pevný kořenový bal a čistě bílé kořínky. To je ideální doba k přesazení. Netrvá však dlouho. Po několika dnech začnou kořínky hnědnout a zakrátko mohou skoro zmizet.
Archiv

Jak přesadit okurky

Je třeba v době vhodné k sázení hlídat kořenový bal – vyjmout rostlinku z květináčku, a podívat se. Jakmile zjistíme, že kořínky začínají hnědnout, hned je musíme vysadit, nebo, není-li to možné, aspoň přesadit do většího květináčku. Jde tu o dny, za 2-3 dny už může být pozdě.
Archiv

Jak hluboko se sází sazenice okurek

Semínka okurek zasaďte přímo do záhonu asi 1-2 cm hluboko a nechte mezi nimi rozestup cca 30-40 cm pro optimální růst rostlin. Po výsadbě pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou.

Co s přerostlými okurky

s přerostlými okurkami zacházím jako se salátovkami, jen vyberu semínka. Když jich je moc, nastrouhám je na nudličky a dám do mrazáku. Při rozmrazení pěkně vykape voda a udělám tzaziky.

Co dělat s Vytáhlými sazenicemi

V sadbovači se sazeničky docela dost perou o živiny i světlo, takže je co nejdřív přepikýrujte. V případě vytažených sazenic ani nečekejte na první pravé lístky a klidně je vyjednoťte dřív, každou sazenici do vlastního kelímku nebo květináčku, a utopte je v zemi až po spodní lístky.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Jak často zalévat sazenice okurek

Okurky ocení zálivku, kterou budeme provádět spíše méně často, zato vydatně a důkladně. Rostlina si pak vytvoří lepší kořenový systém. Okurky stačí zalévat 1–2x týdně tak, aby se voda dostala cca 10–20 cm pod povrch půdy.

Proč se kroutí okurky

Sazenice okurek se často začnou zhoršovat v případě nesprávného zavlažování. Nedostatek nebo přebytek vlhkosti tedy přispívá ke kroucení, pádu na jednu stranu a někdy dokonce úplnému vypadnutí sazenic z kontejnerů. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité provádět kompetentní zavlažování sazenic vodou.

Co s přebytky okurek

5 zajímavých receptů z okurek, ať už z hadovek nebo nakládačekOkurková polévka. Okurky jíme zpravidla nastudeno.Okurka s tvarohem. Dietní svačinka či večeře, která zasytí a přitom není příliš kalorická.Okurkový salát s mrkví a sýrem cottage.Okurkový salát s tuňákem.Okurkový salát na uskladnění

Co dělat s okurkami

Studená okurkoořechová polévka.Mražený okurkový salát.Okurkové plachetnice.Dušené okurky s pikantní omáčkou.Okurky zapečené s rybí nádivkou.Okurková smaženice mnoha chutí a barev.Vlažný bramborový salát s okurkou.Sterilovaný okurkový kompot.

Proč se vytahují sazenice

Doma za oknem mají sazenice k dispozici světlo z maximálně 50% oblohy. Proto se natahují ke zdroji. Podobně, přehuštěné sazenice se vytahují ke světlu ve vzájemném konkurenčním boji o zdroj energie.

Jak urychlit sazenice

Jak urychlit klíčení semínek

Abyste urychlili klíčení, semínka si předem namočte na dvanáct až osmačtyřicet hodin do vlažné vody, vyplaví se tak inhibitory klíčení. Ty brání semenu vyklíčit na jaře v půdě hned po prvním jarním dešti. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou.

Proč vadnou sazenice okurek

Sazenice okurek se často začnou zhoršovat v případě nesprávného zavlažování. Nedostatek nebo přebytek vlhkosti tedy přispívá ke kroucení, pádu na jednu stranu a někdy dokonce úplnému vypadnutí sazenic z kontejnerů. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité provádět kompetentní zavlažování sazenic vodou.

Jak pečovat o sazenice okurek

Okurky vyžadují dostatek vláhy, ne však přemokření. Zalévat méně často, ale důkladněji tak, aby vláha prosákla 10 – 20 cm do hloubky. Teplota vody má odpovídat teplotě půdy, nemá být nižší. Nezalévat ke krčkům rostlin, podporovalo by se vytváření půdních houbových chorob, nebezpečných zvláště u hadovek.

Kdy Zaštipovat okurky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak uchovat okurky hadovky na zimu

Uchovávejte je v přihrádce, která je určena pro ovoce a zeleninu. Jakmile okurku načnete, je potřeba ji co nejdříve zpracovat, jinak začne měknout. Na zahrádce vypěstované plody vám v lednici nebo v chladném sklepě vydrží přibližně týden. Zavařené okurky vám vydrží několik let a jsou stále dobré a chutné.

Jak ochutit okurku

Na 1 okurku budete potřebovat zálivku z 1 lžíce sezamového oleje, 1 lžičky rýžového octa (lze nahradit s přivřením oka bílým vinným octem), 1 lžičky medu, 1 lžičky sojové omáčky a špetky sušeného drceného chilli. Vše pečlivě rozmíchejte, až se med rozpustí, a hned nalijte na připravené okurky.

Jak uchovat okurky na zimu

Okurky pečlivě omyjeme, nastrouháme na hrubé "slzičky", cibuli na jemno a veškeré ingredience promícháme. Na 24 hodin uložíme do chladu a během té doby průběžně promícháváme. Poté naplníme do sklenic a skladujeme v suchu, chladu a temnu. Zaručeně vydrží až dva roky.

Proč jíst okurky

Živiny, vitaminy a minerály

S pouhými 12 kcal / 100 g jsou okurky obzvláště nízkokalorickou zeleninou. Obsah vody může dosahovat až 97 procent. V okurce nicméně nechybí cenné živiny: obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin K a minerály draslík a železo.

Čím svítit Sazenicím

Přisvětlujte rostliny speciálními zářivkami, které dokážou dokonale napodobit sluneční svit. Světlo ze zářivek se navíc za kopce nikdy neschová. Zářivky, které jsou v našem e-shopu dostupné, se zavěšují 10 až 15 cm nad rostliny.

Co dělat když vadnou okurky

Listy okurky začnou chřadnout a potom předčasně opadávají. K tomuto problému může přispět zavlažování na hlavu okurky a špatná cirkulace vzduchu. Při prvních známkách onemocnění může pomoci použití fungicidních sprejů. Abyste zabránili smáčení listů, zalévejte rostliny přímo ke kořenům.

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Jak správně Zaštipovat

První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.

Co delat s okurkami

Studená okurkoořechová polévka.Mražený okurkový salát.Okurkové plachetnice.Dušené okurky s pikantní omáčkou.Okurky zapečené s rybí nádivkou.Okurková smaženice mnoha chutí a barev.Vlažný bramborový salát s okurkou.Sterilovaný okurkový kompot.

Jak nastrouhat okurku

Okurku oloupejte a odřízněte špičky, obzvláště jsou-li měkké. Nastrouhejte na ručním struhadle na velké slzičky, nebo na jemné plátky. Připravte sladkokyselou zálivku: Do většího hrnku nalijte vodu, přidejte sůl, ocet, cukr; případně mletý pepř a trochu oleje.